Francuski social może się wkrótce skończyć. Te reformy będą "próbą ognia"

🕓 30.07.2019
📂 Ze swiata
👁 189
🗨
Francja. Reformy zapowiadane przez Emmanuela Macrona  Ze świata

Prezydent Francji Emmanuel Macron chce zliberalizować gospodarkę kraju. "Jego program opiera się na założeniu, że państwo opiekuńcze jest anachronizmem" - pisze "Economist". Wysokie koszta pracy sprawiają, że pewne przedsiębiorstwa przenoszą miejsca roboty poza polskę. Wyzwaniem dla prezydenta będą reformy, wśród jakich jest rezygnacja z emerytalnych i etatowych przywilejów.

Z gospodarką Francji nie zaakceptować jest tak źle, jak by to wynikało z wielu anglosaskich gazet a mianowicie podkreśla "Financial Times" a mianowicie ale dług publiczny zespala się do 100 proc. wartości produktu krajowego brutto (PKB) i Macron odrzucić ma innego wyjścia, aniżeli rozpocząć proces reform.

Macron prezydentem. "Polski rząd nie będzie miał łatwo"

Inne liczby, które opisują francuską gospodarkę, są również niepokojące: wydatki globalne należą do najwyższych w Europie i wynoszą około 57 proc.; ujemne saldo obrotów handlowych z zagranicą zachowuje się od 2005 r..

Według ekonomisty i doradcy francuskich prezydentów - a także mentora Macrona - Jacquesa Attali, Francja może w ciągu kilkunastu lat trafić na skraju finansowej katastrofy, o ile nie zostaną szybko wdrożone reformy. Ale takie nakłady są niepopularne i przekładają się zazwyczaj na intensywne protesty społeczne.

Francuski rynek pracy

Jednym spośród największych wyzwać jest naprawa sytuacji na rynku pracy. Wysokie koszty pracy czynią, że niektóre przedsiębiorstwa przenoszą miejsca pracy za granicę, albo decydują się dzięki zatrudnienie czasowe. W 2016 roku ponad 86 proc. nowo zatrudnionych otrzymało jedynie kontrakty tymczasowe, an umowy na miesiąc stanowiły 80 proc. z nich. Do odwiedzenia tego, co czwarty niedoświadczony Francuz nie ma roboty, a coraz częstszym zdarzeniem jest bezrobocie długoterminowe.

Macron planuje gruntowną reformę nieelastycznego rynku pracy, ułatwienie systemu podatkowego, ograniczenie przepisów utrudniających rozwój nowych firm i blokujących innowacje, zaś także obniżenie podatków korporacyjnych (z 33 proc. do 25 proc. ) jak i również reformę systemu emerytalnego.

Siła związków

Wszystkie te zmiany mogą wywołać protesty, ale to reforma uprawnienia pracy jest najważniejsza jak i również będzie zarazem dla prezydenta "próbą ognia" - ostrzega "Le Figaro". Podobne próby omal nie wykoleiły rządu prezydenta Francois Hollande'a, przeciwko któremu zwróciło się lewe skrzydło Partii Socjalistycznej. Po doświadczeniach takiej frondy w parlamencie Macron chce wdrażać reformy za pomocą dekretów - pisze tygodnik "L'Obs". 23 maja prezydent rozpoczął w Pałacu Elizejskim narady ze związkami zawodowymi, żeby wypracować z nimi ugodę.

Sankcje za "dumping socjalny"? Ekspert: Polacy zabierają Francuzom pracę

Jest o co zabiegać. Centrale związkowe są w będzie sparaliżować Francję i wykoleić reformy, a według minionych sondaży, które przytacza "Le Figaro", dwóch na 3 Francuzów chce, by Macron "w jak największym stopniu brał pod uwagę" argumenty związkowców podczas przygotowywania reformy rynku pracy. Z kolei 51 proc. respondentów odrzucić chce, by reforma ów "poszła dalej" niż zmiany wprowadzone przez poprzedni rząd.

Poparcie dla reform

Macron będzie więc chciał rozłożyć program uzdrawiania ekonomii na etapy, ale rozporządzenie w sprawie rynku pracy chce przeforsować już we wrześniu, a po drodze budować dla niego poparcie. "To jednak nie zaakceptować gwarantuje mu spokoju społecznego" - ostrzega "Le Monde". Wtórują mu inne francuskie, jak i również anglosaskie gazety, uwypuklając, że programy gospodarcze powinny we Francji być konstruowane tak, by pod uwagę brane były nastroje społeczne i ryzyko masowych protestów.

Oczywiście prezydent odrzucić zdoła wiele zdziałać, jeżeli po wyborach parlamentarnych odrzucić uzyska solidnej większości po Zgromadzeniu Narodowym, ale okazje na wprowadzanie zmian we Francji "związane są po mniejszym stopniu z arytmetyką parlamentarną, niż z społecznym porządkiem" - podkreśla "Economist". "Ulica jest ulubionym teatrem protestów Francuzów i pokonała wielokrotnie lewicowe i prawicowe rządy w walce upoważnienie pracy" - przypomina brytyjski tygodnik.

Magazyn "L'Obs" pokłada nadzieje w "sekwencyjnym programie" reform, jak przyjął Macron, rozkładając niektóre wraz z nich na pięć latek swej prezydentury. Zdaniem "wielu niezależnych ekonomistów" - jak na przykład pisze Reuters - "może to ograniczyć ryzyko politycznie groźnych ulicznych protestów".

Pomysły Macrona

Macron przyjął w rzeczywistości mniej radykalne osadzenia w swym programie aniżeli inny zwolennik liberalnych reform i jego rywal po wyborach Francois Fillon spośród partii Republikanie. Nie posiada zamiaru wydłużać 35-godzinnego tygodnia pracy, tylko dać spółkom możliwość negocjowania w kwestii czasu pracy i wynagrodzeń.

Duży koncern przenosi fabrykę do Polski. Francuzi: zawiedziecie się

Zamiast podnosić wiek emerytalny (62 lata) chce ujednolicić 37 istniejących programów emerytalnych jak i również znieść wpisane w poniektóre z nich przywileje rodzajów zawodowych.

Uelastycznienie branży pracy ma być związane z inwestycjami w edukowanie zawodowe, zwłaszcza dla tych, którzy muszą nabyć nowe umiejętności, bo znika zamówienie na ich specjalizację. Mechanizmem bezpieczeństwa wpisanym w reformę będzie na przykład naprawienie szkody dla osób zwolnionych z roboty (przyznawane raz na pięć lat). Projekty te mają być wdrażane od początku 2018 roku - przekazuje "Le Figaro".

W koncepcji Macrona rynek robocie zmienił się nieodwracalnie jak i również wymaga nowego modelu socjalnego, gdzie nie będzie się chronić miejsc pracy, jednak będzie się chronić osób - wyjaśnia "Economist". Czasopismo zastrzega jednak, że "francuska lewica, która romantyzuje swą historię kolektywnej walki", wydaje się bardzo źle usposobiona do odwiedzenia takich reform.

Optymizm na rynkach

Brytyjski think tank Chatham House ocenia, że program Macrona wydaje się dobrym rozwiązaniem dla produkcji, którą cechuje teraz wzrost poniżej europejskiej średniej i bezrobocie powyżej tej miary. I jeśli w ciągu kilku miesięcy program prezydenta przyniesie w tych rejonach jakąś poprawę, "to da (Macronowi) polityczny kapitał, któregoż będzie potrzebował, by podtrzymać się naciskom Niemiec dzięki zbyt szybkie redukowanie deficytu Francji".

"Economist" zwraca uwagę, że rynki dobrze przyjęły plany Macrona jak i również już sam "ten pogoda ducha może być dobry dla wzrostu gospodarki". Indeks koniunktury firmy IHS Markit odnotował w maju we Francji największy miesięczny wzrost od sześciu lat.

Autor: Hamma
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Firmy z USA zwiększają pracę gazu łupkowego, terminal LNG w Świnoujściu finiszuje  Informacje
Dwie największe firmy wydobywające w AMERYCE gaz łupkowy, Chesapeake Energy i Devon Energy, notują coraz większe zyski dzięki rosnącym w tym roku cenom surowca - melduje "The Financial Times". Spośród kolei w…...
Finnair będzie ważyć pasażerów przed każdym lotem  Wraz z świata
Finnair, narodowe linie lotnicze Finlandii, zapowiadają, że będą analizować pasażerów przed każdym lotem. Według przewoźnika waga podróżnych znacznie różni się latem i zimą, kiedy mogą mieć na sobie cięższe ubrania.…...
Fiasko rozmów w Katarze. Ropa mocno w dół  Surowce
Niedzielne gadki w Ad-Dausze ws. zamrożenia produkcji ropy, w jakich uczestniczyło 18 krajów fabrykantów, chcących podbić ceny materiału, zakończyły się fiaskiem. Partycypanci oznajmili, że "potrzebują większą ilość czasu", by zadecydować…...
Fałszywy olej napędowy na Opolszczyźnie  Tech
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w kwestii zmian w emeryturach. Wydaje się być odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Właśnie powołano nowego Nadwyżka w budżecie. Między pozostałymi…...
Faktury Mateusza Kijowskiego - meldunek komisji KOD
- Firma MKM-Studio należąca do Mateusza Kijowskiego i jego żony nie wykonała żadnej usługi, za które wystawiła sześć faktur ujawnionych przez nas na zarania stycznia - pisze po sobotę na swojej stronie…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Nie znaleziono