Polska mniej atrakcyjna gwoli przemysłu. Chiny wróciły na szczyt

🕓 10.07.2019
📂 Ze swiata
👁 130
🗨
Chiny najbardziej atrakcyjną lokalizacją globu dla przemysłu  Wraz ze świata

Chiny odzyskały pozycję lidera w globalnym rankingu najbardziej atrakcyjnych zbytów do lokowania działalności roboczej. Malezja, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze obszar, spadła na trzecie, tuż za Litwą - wypływa z zestawienia przygotowanego poprzez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Polskę sklasyfikowano na 17 pozycji, co jest równoznaczne z ustanowieniem spadek o 4 stanowiska w porównaniu do 2016 roku.

Opracowany za pośrednictwem międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield raport "Manufacturing Risk Index" prezentuje ranking najbardziej atrakcyjnych 42 państwa z całego świata uwzględniający zbiór czynników ryzyka i kosztowych, w tym ryzyko polityczne i ekonomiczne, warunki krajowe i koszty pracy.

Chiny liderem

Globalne przedsiębiorstwa otwierają biura nad Wisłą. "Polska daje doskonałe warunki"

Autorzy rankingu wskazują, hdy Chiny zajęły pierwsze obszar w głównym rankingu wraz ze względu na efektywne łańcuchy dostaw i sieci infrastrukturalne, które zapewniają stabilną platformę eksportową.

Z kolei Malezja spadła na trzecie miejsce, ponieważ przekształca się z lokalizacji niskokosztowej w generujący dużą wartość hub produkcyjny, ale - jak wskazano - kraj ten jest nadal bardzo atrakcyjny i oferuje największą dostępność wyszkolonych pracowników w regionie.

Litwa została uznana zbytnio drugą najbardziej atrakcyjną lokalizację świata dla firm spośród sektora przemysłowego ze względu na najniższe koszty pracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Wedle autorów rankingu, są ów kredyty o 14 procent niższe niż w Polsce jak i również o 30 procent mniejsze niż w Czechach. "Sukces Litwy wynika również spośród postrzegania jej jako drugiej najlepszej lokalizacji w Polsce Środkowo-Wschodniej pod względem ułatwień na rzecz biznesu" - dodano.

Pierwszą piątkę uzupełniają Tajwan i Kanada. Na 6. miejscu znalazły się natomiast Stany Zjednoczone.

Jak jednak wskazano, niechęć prezydenta Trumpa do Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu oznacza niepewność co do przyszłego kształtu łańcuchów dostaw w Ameryce Północnej. Na ewentualnym wycofaniu się USA z tegoż porozumienia - aczkolwiek aktualnie mało prawdopodobnym - straciłyby Meksyk i Kanada jako lokalizacje przemysłowe.

Spadek Polski

W pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji świata znalazło się pięć państw leżących na obszarze Świata, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA).

Zdaniem specjalistów, w Europie Środkowej sąsiedztwo gospodarek Europy Zachodniej jak i również coraz lepsza infrastruktura w postaci nowych autostrad znacząco zwiększają atrakcyjność Węgier (na 7. miejscu) oraz Czech i Słowacji, które zajęły właściwie miejsca 8. i dziewięć. Koszty pracy wzrosły ostatnimi czasy, ale są nadal mniejsze niż w krajach zachodnich.

Unia dołoży się do budowy dróg w Polsce. Miliony euro pomocy

Z kolei z uwagi na wzrosty płac i coraz poważniejszy niedostatek pracowników rośnie atrakcyjność umiejscowienia w Europie Wschodniej, w poniższym Litwy (2. pozycja), Turcji (10. ), Rumunii (16. ) i Bułgarii (19. ). Zauważano, że co do ułatwień dla biznesu Litwę, która oferuje najniższe koszty pracy, wyprzedziła jedynie Estonia. We wschodzących lokalizacjach magazynowych takich jak Turcja, Rumunia i Bułgaria stosunkowo słabiej rozwinięta infrastruktura i niepewność geopolityczna nadal odstraszają firmy od lokowania w ludzi krajach zakładów produkcyjnych.

Polska uplasowała się na 17. miejscu.

"Od kilku lat Polska zajmuje wysoką pozycję w rankingu najlepszych lokalizacji świata - aktualnie jesteśmy na 17 miejscu, co oznacza spadek o 4 pozycje przy porównaniu do roku 2016. Warto pracować nad obniżeniem poziomu ryzyka z jakim przedsiębiorcy wiążą inwestycje w naszym kraju - zmiana percepcji Polski w tym zakresie, umożliwi na zdecydowane podniesienie atrakcyjności naszego kraju" - ocenia, cytowana w komunikacie, Joanna Sinkiewicz, partner, dyrektor oddziału Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield Polska.

Wpływ brexitu

Odległe, bo 31. obszar w rankingu zajęła Ogromna Brytania, choć Zjednoczone Królestwo i tak zyskało w dewaluacji funta szterlinga od czasu referendum w kwestii wyjścia tego kraju spośród UE. Niższy kurs funta przełożył się na rozwój popytu na brytyjskie towary.

W globalnym zestawieniu Wielka Brytania wyprzedziła Holandię (na 34. miejscu), Republika federalna niemiec (38. pozycja) i Francję (39. miejsce).

"Jednak w porównaniu do wyniku negocjacji w sprawie brexitu, Wielka Brytania może stracić na atrakcyjności, ponieważ utworzenie > > twardej granicy < < z pozostałymi krajami Świata mogłoby doprowadzić do postępu kosztów produktów i zakłócić funkcjonowanie paneuropejskich łańcuchów dostaw" - zwracają uwagę pisarze rankingu.

Autor: Владжислав
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Chcesz mieszkać w raju podatkowym? Zostań obywatelem Liberlandu  Ze świata
Liberland, najmłodsze "państwo" w mapie Europy, przyjęło po ostatni weekend swoich początkowych obywateli, po tym jak niewielka grupa libertarian ogłosiła niepodległość na skrawku ziemi przy granicy serbsko-chorwackiej. Wolna Republika Liberlandu…...
Ceny prądu w 2019 roku. Samorządy płacą wyższe rachunki
Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają do interesu - informuje w poniedziałkowym wersji "Rzeczpospolita". Ceny prądu gwoli samorządów wzrosły nawet na temat kilkadziesiąt…...
Ceny paliw najwyższe od zarania wakacji, a może okazać się drożej  Moto
Kolejny tydzień podwyżek cen benzyn, paliwa napędowego i autogazu zbytnio nami. Ceny w państwa, zgodnie z oczekiwaniami, się czuły średnio o 4 – 5 groszy na litrze, poza benzyną bezołowiową 98…...
Ceny materiałów budowlanych. Dane Ekipy PSB
W lutym, licząc rok do odwiedzenia roku, od kilku do kilkunastu procent wzrosły koszta materiałów budowlanych – podała Grupa PSB. Jak mierzy analityk rynku nieruchomości z domiporta. pl Bartłomiej Baranowski…...
Cennik hakerów. 130 dol. za włamanie na konto gmail i Facebooka  Tech
Analitycy śledzący hakerów na podziemnych ugrupowaniach przygotowali najnowszy cennik ich usług. Za włamanie na konto na portalach społecznościowych życzą sobie niespełna 130 dol., droższe okazuje się włamanie na ich rosyjskie odpowiedniki. Natomiast…...
CBOS: 70 proc. Polaków przeciwnych wprowadzeniu euro  Waluty
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Caritas Polska: na konto oddziaływają pierwsze darowizny od ministrów
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...
Będzie strajk w PLL AMERICAN AIRWAYS? Związkowcy rozpoczęli referendum  Informacje
Od czwartku przez ponad miesiąc w PLL LOT związkowcy będą się wypowiadać w referendum, bądź chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie powinna jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia. LOT zapewnia…...
Nie znaleziono