Temat: Iran

🕓 28.07.2019
📂 Ze swiata
👁 22
🗨
Europejskie firmy zaczynają wycofywać się z Iranu  Wraz ze świata

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Europejskie koncerny zaczęły wycofywać się z inwestycji i zobowiązań po Iranie w reakcji na zapowiedź ponownego wprowadzenia za pośrednictwem Stany Zjednoczone sankcji wobec tego kraju - pisze w czwartek "Wall Street Journal" i wymienia m. in. firmy Total i Wintershall.

Francuski gigant naftowy Total SA ogłosił w środę, że wstrzymał prace nad projektem dotyczącym gazu ziemnego w Iranie jak i również ostrzegł, że być być może całkowicie porzuci plan zainwestowana 1 mld dolarów przy ten projekt. Niektóre przedsiębiorstwa transportujące irańską ropę przekazały, że z powodu groźby nowych sankcji rezygnują wraz z świadczenia takich usług. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają, czy będą zmuszone ograniczyć lub wstrzymać ubezpieczanie dostaw pochodzących spośród Islamskiej Republiki Iranu - wylicza "Wall Street Journal".

Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Koszty będą rosnąć

Ogromny potencjał

Gazeta przypomina, iż Iran, który jest piątym największym eksporterem ropy naftowej na świecie i posiada drugie co do wielkości zasoby gazu, postrzegany jest przez firmy z branży jako kraj o wielkim potencjale inwestycyjnym. Jednak przy ubiegłym tygodniu Waszyngton ogłosił, że wycofuje się spośród umowy nuklearnej z Teheranem, w ramach której w zamian za ograniczenie przez Iran programu jądrowego, zniesiono sankcje nałożone na tenże kraj.

Chociaż europejscy sojusznicy Teheranu zapewniali, iż nie wycofają się z porozumienia ani nie nałożą nowych sankcji, to amerykańskim restrykcjom może podlegać dużo europejskich firm, które kierują interesy w USA. Pełnomocnicy administracji prezydenta Donalda Trumpa publicznie informowali europejskie przedsiębiorstwa, by zaczęły likwidować swe interesy w Iranie.

Irański minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh oskarżył Trumpa o faworyzowanie amerykańskich producentów ropy jak i również twierdził, że USA współdziałają z rywalizującymi z Iranem innymi krajami OPEC.

Zmniejszyć ryzyko

Firma Total w środowym oświadczeniu w temat swych irańskich interesów tłumaczyła, że 90 proc. środków finansowych na do niej globalną działalność pochodzi wraz z amerykańskich banków, a trzydziestu proc. jej udziałowców wówczas Amerykanie.

"Total zawsze wyraźnie wskazywał, że nie stać go na tek krok, aby być narażonym na jakieś wtórne sankcje, które mogą obejmować utratę finansowania po dolarach z amerykańskich banków na naszą działalność w świecie" - napisano.

Total zapowiedział wprawdzie, hdy będzie dążył do uzyskania od Waszyngtonu zgody w projekt gazowy, ale zastrzegł, że jeśli nie powiedzie mu się jej osiągnąć, to nie będzie kontynuował prac. "WSJ" wskazuje, że w ciągu dwóch latek od zniesienia sankcji Total stał się znaczącym nabywcą irańskiej ropy, ale już wcześniej zapowiadał, że nie stanie się ubiegał się o wykonanie wyjątku dla tych ofert.

Powołując się dzięki osobę zaznajomioną z tę sprawą "WSJ" pisze, że w ostatnich dniach niemiecka firma energetyczna Wintershall AG powiedziała swych irańskim partnerom, że możliwe, iż odrzucić znajdzie finansowania na swoje irańskie projekty naftowe, ponieważ jest uzależniona od swojej spółki matki BASF AG. Firma ta tymczasem wiedzie znaczącą działalność w filii chemicznej w USA. Rzecznik Wintershall AG podkreślił, że firma przestrzega "wszystkich rodzimych i międzynarodowych przepisów i regulacji".

Bez zleceń

W środę Maersk Tankers AS, jedna z największych firm zajmujących się transportem ropy, przekazała, że przestanie przyjmować zlecenia na dostawy irańskiej ropy. Dodała, iż do początku listopada zrealizuje swoje obecne zamówienia od klientów. Rzecznik firmy tłumaczył, że początek listopada wydaje się ostatecznym terminem wyznaczonym przez USA na ponowne wprowadzenie sankcji związanych z ropą.

Inna duńska spółka transportowa Torm AS również "wstrzymała przyjmowanie nowych zamówień w Iranie w reakcji na plany USA, by ponownie objąć Teheran sankcjami" - poinformował rzecznik.

Ponadto firmy ubezpieczeniowe zaostrzają kontrolę nad nowymi ubezpieczeniami. Amerykańskie sankcje będą "miały znaczny wpływ na dostępność" ubezpieczeń dostaw irańskiej ropy - poinformował członek zarządu Międzynarodowej Grupy Klubów Ubezpieczeń Wzajemnych Andrew Bardot. Dodał, że jego grupa prowadzi rozmowy z amerykańskim rządem, by złagodzić wpływ ponownych sankcji na ubezpieczenia dostaw irańskiej ropy.

Autor: mkinnov8
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Enter Air planuje emisję akcji
Niemal 5 proc. traciły w porannych godzinach w GPW akcje Enter Air. Inwestorzy zarządzili ewakuację wraz z akcjonariatu spółki na wieść o dodatkowej emisji akcji. Enter Air chce pozyskać tą drogą…...
Emigracja do Wielkiej Brytanie przed Brexitem - raport Work Service
Cieszmy się kochać pensje w funtach, tak szybko odchodzą – w ten środek można byłoby skomentować wszystkie dane z raportu Work Service „Migracje Zarobkowych Polaków”. Wynika z nich ponieważ, że…...
Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę dzięki budowę nowego bloku
ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...
Ekspert: prezydent powinien zawiesić czynności nad ustawą o NBP do czasu wyjaśnienia sprawy  Informacje
Luksus na czterech kołach. Nowoczesna hybryda veto elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show po Paryżu Złoto, srebro jak i również miedź w odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy bądź Polska.…...
Eksperci: Polacy zarabiają mało, lecz są sposoby, by wówczas zmienić
Polacy zarabiają relatywnie mało, ale są sposoby, aby to zmienić. Prawo robocie jest bardzo często łamane przez firmy i należy to zmienić. Pracownicy mają obowiązek mieć możliwość działania w związkach zawodowych. Trzeba…...
Egipt. Brytyjskie podróży zawiesza wędrówki do Szarm el-Szejk  Ze świata
Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
E-zwolnienia w trakcie awarii. Minister rodziny Elżbieta Rafalska wyjaśnia
E-zwolnienia mają być ułatwieniem dla medyka, pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Nie dzierży obaw, że w wypadku awarii pacjent pozostanie wyjąwszy zwolnienia - powiedziała minister rodziny, pracy i strategii…...
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję przy…...
Nie znaleziono