Temat: Iran

🕓 28.07.2019
📂 Ze swiata
👁 188
🗨
Europejskie firmy zaczynają wycofywać się z Iranu  Wraz ze świata

  • Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Europejskie koncerny zaczęły wycofywać się z inwestycji i zobowiązań po Iranie w reakcji na zapowiedź ponownego wprowadzenia za pośrednictwem Stany Zjednoczone sankcji wobec tego kraju - pisze w czwartek "Wall Street Journal" i wymienia m. in. firmy Total i Wintershall.

Francuski gigant naftowy Total SA ogłosił w środę, że wstrzymał prace nad projektem dotyczącym gazu ziemnego w Iranie jak i również ostrzegł, że być być może całkowicie porzuci plan zainwestowana 1 mld dolarów przy ten projekt. Niektóre przedsiębiorstwa transportujące irańską ropę przekazały, że z powodu groźby nowych sankcji rezygnują wraz z świadczenia takich usług. Firmy ubezpieczeniowe sprawdzają, czy będą zmuszone ograniczyć lub wstrzymać ubezpieczanie dostaw pochodzących spośród Islamskiej Republiki Iranu - wylicza "Wall Street Journal".

Czas przywyknąć do drogiego paliwa. Koszty będą rosnąć

Ogromny potencjał

Gazeta przypomina, iż Iran, który jest piątym największym eksporterem ropy naftowej na świecie i posiada drugie co do wielkości zasoby gazu, postrzegany jest przez firmy z branży jako kraj o wielkim potencjale inwestycyjnym. Jednak przy ubiegłym tygodniu Waszyngton ogłosił, że wycofuje się spośród umowy nuklearnej z Teheranem, w ramach której w zamian za ograniczenie przez Iran programu jądrowego, zniesiono sankcje nałożone na tenże kraj.

Chociaż europejscy sojusznicy Teheranu zapewniali, iż nie wycofają się z porozumienia ani nie nałożą nowych sankcji, to amerykańskim restrykcjom może podlegać dużo europejskich firm, które kierują interesy w USA. Pełnomocnicy administracji prezydenta Donalda Trumpa publicznie informowali europejskie przedsiębiorstwa, by zaczęły likwidować swe interesy w Iranie.

Irański minister ds. ropy naftowej Bidżan Namdar Zanganeh oskarżył Trumpa o faworyzowanie amerykańskich producentów ropy jak i również twierdził, że USA współdziałają z rywalizującymi z Iranem innymi krajami OPEC.

Zmniejszyć ryzyko

Firma Total w środowym oświadczeniu w temat swych irańskich interesów tłumaczyła, że 90 proc. środków finansowych na do niej globalną działalność pochodzi wraz z amerykańskich banków, a trzydziestu proc. jej udziałowców wówczas Amerykanie.

"Total zawsze wyraźnie wskazywał, że nie stać go na tek krok, aby być narażonym na jakieś wtórne sankcje, które mogą obejmować utratę finansowania po dolarach z amerykańskich banków na naszą działalność w świecie" - napisano.

Total zapowiedział wprawdzie, hdy będzie dążył do uzyskania od Waszyngtonu zgody w projekt gazowy, ale zastrzegł, że jeśli nie powiedzie mu się jej osiągnąć, to nie będzie kontynuował prac. "WSJ" wskazuje, że w ciągu dwóch latek od zniesienia sankcji Total stał się znaczącym nabywcą irańskiej ropy, ale już wcześniej zapowiadał, że nie stanie się ubiegał się o wykonanie wyjątku dla tych ofert.

Powołując się dzięki osobę zaznajomioną z tę sprawą "WSJ" pisze, że w ostatnich dniach niemiecka firma energetyczna Wintershall AG powiedziała swych irańskim partnerom, że możliwe, iż odrzucić znajdzie finansowania na swoje irańskie projekty naftowe, ponieważ jest uzależniona od swojej spółki matki BASF AG. Firma ta tymczasem wiedzie znaczącą działalność w filii chemicznej w USA. Rzecznik Wintershall AG podkreślił, że firma przestrzega "wszystkich rodzimych i międzynarodowych przepisów i regulacji".

Bez zleceń

W środę Maersk Tankers AS, jedna z największych firm zajmujących się transportem ropy, przekazała, że przestanie przyjmować zlecenia na dostawy irańskiej ropy. Dodała, iż do początku listopada zrealizuje swoje obecne zamówienia od klientów. Rzecznik firmy tłumaczył, że początek listopada wydaje się ostatecznym terminem wyznaczonym przez USA na ponowne wprowadzenie sankcji związanych z ropą.

Inna duńska spółka transportowa Torm AS również "wstrzymała przyjmowanie nowych zamówień w Iranie w reakcji na plany USA, by ponownie objąć Teheran sankcjami" - poinformował rzecznik.

Ponadto firmy ubezpieczeniowe zaostrzają kontrolę nad nowymi ubezpieczeniami. Amerykańskie sankcje będą "miały znaczny wpływ na dostępność" ubezpieczeń dostaw irańskiej ropy - poinformował członek zarządu Międzynarodowej Grupy Klubów Ubezpieczeń Wzajemnych Andrew Bardot. Dodał, że jego grupa prowadzi rozmowy z amerykańskim rządem, by złagodzić wpływ ponownych sankcji na ubezpieczenia dostaw irańskiej ropy.

Autor: mkinnov8
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Enter Air planuje emisję akcji
Niemal 5 proc. traciły w porannych godzinach w GPW akcje Enter Air. Inwestorzy zarządzili ewakuację wraz z akcjonariatu spółki na wieść o dodatkowej emisji akcji. Enter Air chce pozyskać tą drogą…...
Nie znaleziono