Barcelona nie chce skończyć jak Wenecja. "Turyści jedźcie do odwiedzenia domu"

🕓 24.06.2019
📂 Ze swiata
👁 72
🗨
Barcelona nie chce «skończyć jakim sposobem Wenecja». Pęka w szwach od turystów  Ze świata

Zbyt mnóstwo turystów zabija turystykę, których dowodzi przykład Barcelony, kompletnie oblężonej przez gości ze świata - mówią władze. Po reakcji na tłumy niemal paraliżujące każdego dnia żywot miasta jego burmistrz oświadczyła: - Nie chcemy zrealizować jak Wenecja.

W stolicy Katalonii dochodzi do buntów mieszkańców przeciwko masowemu napływowi zagranicznych turystów i przypadkom ich skandalicznego czynu. Pojawiają się transparenty: „Turyści jedźcie do domu”.

"Nie do życia"

W pierwszych dniach sierpnia Barcelona, podobnie jak w czasach ubiegłych, stała się miejscowością nie do życia; po 36-stopniowym upale hiszpańska stolica dusi się w tłoku.

Dziesiątki tysięcy ludzi w ścisku i hałasie usiłują przejść najsłynniejszym deptakiem, La Rambla. Nie posiada końca rzeka turystów dzięki pobliskim placu Catalunya. Setki szturmują park zaprojektowany poprzez Antoniego Gaudiego, jego sławne kamienice i symbol miasta, czyli bazylika Sagrada Familia.

Ranking najznamienitszych miast świata według turystów. W czołówce jedno polskie

Do granic możliwości zatłoczone jest metro i pociąg na lotnisko. Do wielu barów i restauracji należy stać w kolejce, czasem nawet godzinę. Przejście przez większość szerokich alei metropolii to mozolne przedzieranie się w zwartym wielojęzycznym pochodzie. Na skwerach z huśtawkami dla dzieci brakuje pomieszczeń na ławkach dla ich rodziców i opiekunów; każde okupują turyści.

Coraz więcej

To wszystko to wynik czterokrotnego w ostatnich czasach wzrostu liczby turystów przybywających do Barcelony. W zeszłym roku miasto zamieszkane za pośrednictwem 1, 6 miliona osób odwiedziło 7, 5 miliona. W tym roku liczba ta, jakim sposobem wynika z analiz kompletnej branży, będzie jeszcze lepsza.

Służbom komunalnym jak i również porządkowym coraz trudniej wojować z brudem i degradacją na 4 kilometrach plaż oraz w centrum, w którym miejscu spokój mieszkańców zakłócany wydaje się przez hałaśliwe nocne los i chuligańskie wybryki pijanych cudzoziemców.

Hiszpańska jak i również włoska prasa opublikowały niedawno zdjęcia kompletnie nagich Włochów rozrabiających przed sklepem. Tego rodzaju przypadki zaostrzyły jeszcze protesty mieszkańców Barcelony; niektórzy na swoich balkonach wywiesili hasła nawołujące zagranicznych turystów, by wracali do domów.

Polityka władz

Przeciwko przesądza oblężenia zbuntowała się nowa burmistrz Ada Colau, wyłowiona w czerwcu tego roku z listy radykalnie lewicowego ugrupowania Podemos. Postanowiła ona wypowiedzieć wojnę przede każdemu dzikiej turystce, czyli pladze nielegalnych sieci wynajmu mieszkań turystom, głównie za pośrednictwem internetu.

Premier obiecuje podwyżki w administracji publicznej

W niektórych dzielnicach, jak wynika z analiz dokonanych przez specjalne spółki „detektywistyczne”, monitorujące i ścigające to zjawisko, na kilometrze kwadratowym można znaleźć 70 nielegalnie wynajętych turystom budynków.

To wszystko wyrządza olbrzymie szkody wizerunkowi ośrodka miejskiego - argumentuje burmistrz i apeluje o radykalną modyfikację turystyki na rzecz naszej zrównoważonej, dostosowanej do możliwości stolicy Katalonii. Już zapadła decyzja o zawieszeniu przynajmniej na rok udzielania koncesji na budowę nowych hoteli. To prawdziwa rewolucja po mieście, którego 14 % wpływów pochodzi właśnie z turystyki.

Jak Wenecja?

W swej totalnej krytyce obecnego stanu rzeczy burmistrz przywołała Wenecję jako w najwyższym stopniu negatywny jej zdaniem model tego, czym kończy się niczym niekontrolowana turystyka.

- Nie chciałabym, by Barcelona stała się nową Wenecją, gdzie turyści przepędzili mieszkańców - oświadczyła, natomiast jej słowa nagłośniły włoskie media. Wywołały one z kolei oburzenie nowego burmistrza miasta nad Canal Grande, Luigiego Brugnaro. Uznał on wypowiedź Ady Colau zbyt krzywdzącą dla wizerunku Wenecji i wręcz obraźliwą. Zaprosił burmistrz do swego ośrodka miejskiego, by - jak dodał w wydanym oświadczeniu a mianowicie mogła podziwiać jego wyjątkowe piękno. - Może dzięki temu zmieniłaby zdanie jak i również przekonała się, że Wenecja żyje i chce egzystować - oznajmił Brugnaro.

Jednak nie brak we Włoszech środowisk, które przyznają rację szefowej władz w Barcelonie. Ich zdaniem nieprzebrane tłumy turystów zagrażają bezcennemu dziedzictwu historycznych włoskich w zamian.

Autor: rikku
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Banki chcą pomóc kredytobiorcom. Eksperci oceniają
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Bank Eksport-Import ma wspierać polskie inwestycje zagraniczne  Informacje
Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych…...
Baltic Pipe - niezależność od gazu z Rosji dzięki Danii
Dania być może pomóc Polsce uzyskać niezależność od gazu z Rosji - taki przynajmniej wydaje się zamysł rządu. Do tej pory Duńczycy prędzej nie robili z Polakami interesów, ale właśnie…...
«Auto z kratką» pobudziło rynek. Jak utrzymać ten kierunek?  Informacje
Pierwszy kwartał 2014 r. był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki ewentualności odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe zauważały rekordowe wyniki sprzedaży świeżych samochodów. Jak utrzymać…...
Atak na smartfon za pomocą dźwięku? To wykonalne  Tech
Naukowcy ostrzegają – spośród użyciem dźwięków wydawanych za pośrednictwem smartfon można wykradać hasła i gesty zabezpieczające aparat telefoniczny przed osobami niepowołanymi. Badacze z brytyjskiego Lancaster University odkryli, że dzięki nowej technice…...
Assange odcięty od internetu po Ekwadorze. Z powodu ataków na Clinton  Wraz ze świata
Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange został czasowo pozbawiony dostępu do odwiedzenia internetu na skutek ataków na kandydatkę w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton - poinformował we wtorek resort spraw zagranicznych…...
Apple pracuje nad wirtualną autentycznością?  Tech
Apple dołącza do wyścigu technologicznych gigantów chcących podbić rynek wirtualnej rzeczywistości. Choć projekt firmy spośród Cupertino w Kalifornii jest owiany tajemnicą, to więcej o nim wiadomo. Facebook ponad dwa miliardy dolarów…...
Antybiotyki w hodowli zwierząt an odporność ludzi na leki
- Nie da się wyprodukować dużej liczby żywności pochodzenia zwierzęcego z brakiem stosowania chemioterapeutyków - akcentuje w rozmowie z. pl dr Wojciech Karlik z Zakładu Farmakologii i Toksykologii SGGW. Z kolei Jacek…...
Nie znaleziono