Temat: Motoryzacja

🕓 02.08.2019
📂 Z kraju
👁 170
🗨
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1

 • Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą
 • Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
 • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa
 • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1 i S3
 • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę

Na skraj listopada i połowę grudnia przesunięto dotychczasowe terminy składania ofert na budowę niedawnych odcinków autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa. Pierwotnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chciała zebrać propozycje wykonawców na przełomie sierpnia i września tego roku kalendarzowego.

Obecnie terminy te przypadają na 18 grudnia br. w oddziale łódzkim Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz w 30 listopada - w oddziale katowickim.

Nowe terminy

Oddziały w Katowicach oraz Łodzi ogłosiły przetargi na budowę brakujących odcinków A1 30 czerwca br. Liczący 81 km fragment tej autostrady ma okazać się - według założeń Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa - gotowy w 2021 r.. Na inwestycję zabezpieczono 4 mld zł z Krajowego Funduszu Drogowego.

Zakopianką pojedziemy szybciej. Poszerzą "wąskie gardło"

Na zaczątku sierpnia katowicki oddział na raz pierwszy przedłużył przetarg dotyczący jedynego odcinka naszej części A1, który zostanie realizowany na terenie województwa śląskiego. W opublikowanym wtedy sprostowaniu do dokumentacji przetargowej zmieniono część zapisów. Następujące sprostowania następowały na początku września, października i listopada (także w części spośród nich zmieniono elementy tak zwane. specyfikacji istotnych warunków zamówienia).

W ostatnim sprostowaniu katowickiego oddziału GDDKiA termin składania ofert na brakujący odcinek A1 w woj. śląskim został przedłużony wraz z 17 listopada na 31 listopada.

Z transportu łódzki oddział GDDKiA według raz pierwszy przedłużył termin składania ofert w związku wraz z publikacją pod koniec lipca kilkunastostronicowej zmiany treści tak zwane. specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zmieniono w niej na przykład zasady przyznawania punktów przetargowych. Później wprowadzano tam następne zmiany do specyfikacji. Przy ostatniej, opublikowanej we wtorek, termin składania ofert przesunięto na 18 grudnia br.

Pięć odcinków autostrady

Po udostępnieniu 1 lipca ubiegłego roku odcinka Tuszyn-Stryków oraz po otwarciu powstającego już fragmentu A1 Częstochowa-Pyrzowice (planowo w 2019 roku) obecne przetargi powinny spowodować do ukończenia pięciu brakujących jeszcze odcinków autostrady A1. Powstaną one w śladzie zbudowanej w latach 80. ubiegłego wieku autostrady A1 od Tuszyna do Piotrkowa, a dalej - istniejącej drogi krajowej numer jednej. Wszystkie mają być konstruowane w technologii betonu cementowego.

Odcinki te mogą mieć oznaczenia: A, B, C, D w województwie łódzkim oraz E - przy województwie śląskim (obecnie po województwie śląskim powstają odcinki F, G, H a także I - od Częstochowy do Pyrzowic).

Odcinek A obejmuje 15, jedenastu km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe (w dokumentacji przetargowej supeł ten nosi dawną kategorię: Bełchatów; z węzłem). Odcinki B to 24, 21 km autostrady od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk (z węzłem), wydział C liczy 16, 52 km od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko (z węzłem), an odcinek D obejmuje 7, 02 kilometrów A1 od węzła Radomsko do granicy z województwem śląskim.

Zalążek: tvn24 cztery odcinki po województwie łódzkim mają okazać się gotowe we wrześniu 2021 roku, an odcinek przy województwie śląskim w maju 2022 roku.

Potrzebna dokumentacja

Łódzki oddział GDDKiA objął swoje odcinki 1, podzielonym na części przetargiem nieograniczonym (każda część prognozuje projektowanie i budowę poszczególnego odcinka). Przyszli wykonawcy przyjmą do informacji przygotowane obecnie wcześniej dokumentacje i programy funkcjonalno-użytkowe. Zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych.

Czekali od 2009 r., w końcu będą mieli obwodnicę. Szybciej do granicy wraz z Niemcami

Dla odcinka E w województwie śląskim (16, 8 km od granicy woj. śląskiego do węzła Częstochowa Północ, który przy dokumentacji przetargowej nosi dawną nazwę Rząsawa; bez węzła) nie przygotowywano dotąd dokumentacji w takim zakresie, jak na przykład dla odcinków łódzkich, dlatego wykonawca będzie musiał ją zapewnić wraz z pozostałymi niezbędnymi opracowaniami i decyzjami dla budowy i użytkowania.

Zamawiający w obu przetargach wymagają, aby czynności projektowe i roboty - wraz z uzyskaniem woli o pozwoleniu na wykorzystywanie - zostały ukończone w terminie nie dłuższym niźli 38 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca); wlicza się je do czasu objętego projektowaniem. Minimalny dopuszczalny pojęcie realizacji to 32 miesiące od daty zawarcia porozumienia, wraz z uzyskaniem decyzji.

Dwa pasy ruchu

Według GDDKiA fragment autostrady A1 między węzłami Tuszyn i Piotrków Zachód będzie miał, podobnie jak teraz, po 2 pasy ruchu w dowolną stronę. Między węzłami Piotrków Zachód i Piotrków Południe zachowany zostanie obecny odcinek dwóch jezdni po 4 pasy ruchu, a pośród węzłami Piotrków Południe jak i również Częstochowa trasa zostanie poszerzona z 2 do trzech pasów ruchu w każdą stronę.

Na A1 pomiędzy węzłami Tuszyn i Częstochowa Północ zaplanowano pięć węzłów drogowych (Piotrków Zachód, Piotrków Południe, Kamieńsk, Radomsko a także Mykanów).

Przygotowania do odwiedzenia budowy fragmentu autostrady A1 Częstochowa-Tuszyn trwały od lat. Ostatecznie Komitet Ekonomiczny Porady Ministrów postanowił wiosną br., że odcinek ten stanie się realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Autor: jamiestevens
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Gazprom będzie mógł bardziej korzystać z Nord Stream
Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł o wiele zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Bruksela przekonuje, iż krok ten poprawia konkurencyjność…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
FT: Ukraina ma ostatnią okazję na zapewnienie sobie wolności Ze świata
Ubiegłotygodniowa dymisja ukraińskiego ministra rozwoju ekonomicznego i handlu Aivarasa Abromavicziusa odsłania brak fundamentalnych reform w kraju. Ukraina dzierży ostatnią szansę na zapewnienie sobie wolności - pisze w poniedziałek dziennik "Financial Times".…...
Frank szwajcarski drożeje w obliczu Brexitu. Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany…...
Francja. Reformy zapowiadane przez Emmanuela Macrona Ze świata
Prezydent Francji Emmanuel Macron chce zliberalizować gospodarkę kraju. "Jego program opiera się na założeniu, że państwo opiekuńcze jest anachronizmem" - pisze "Economist". Wysokie koszta pracy sprawiają, że pewne przedsiębiorstwa przenoszą miejsca…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Firmy z USA zwiększają pracę gazu łupkowego, terminal LNG w Świnoujściu finiszuje Informacje
Dwie największe firmy wydobywające w AMERYCE gaz łupkowy, Chesapeake Energy i Devon Energy, notują coraz większe zyski dzięki rosnącym w tym roku cenom surowca - melduje "The Financial Times". Spośród kolei w…...
Nie znaleziono