Temat: Gospodarka

🕓 11.07.2019
📂 Z kraju
👁 106
🗨
Co podrożeje a co potanieje w 2018 roku?

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

W 2018 roku kalendarzowego więcej możemy zapłacić m. in. za drób, wołowinę oraz owoce i warzywa. Prawdopodobnie wzrosną również rayt kredytu kredytów. Tańsze mogą stanowić natomiast mieszkania.

1. Żywność

W minionym roku kalendarzowego mocno odczuliśmy wzrost wartości żywności, który wyniósł przeciętnie 4, 5 proc. Wówczas duża różnica, bo w latach 2013-2016 ceny spożywania były niemal na tym samym poziomie.

Dzień podwyżki dla ponad miliona pracowników

W nowym r. czekają nas dalsze podwyżki - tak przynajmniej uważają eksperci z BGŻ BNP Paribas, którzy prognozują, że żywność podrożeje o 1, 5-2, 5 proc. Według pierwotnego analizy więcej o jeden-dwa proc. zapłacimy za ptak udomowiony, wołowinę i produkty zbożowe (np. pieczywo) oraz owoce i warzywa.

Z drugiej strony mniej na temat 3-5 proc. zapłacimy za mleko, które w zeszłym roku podrożało o niedaleko 25 proc. Jednak nie powinno się to przełożyć na obniżkę cen masła. Spadnie za to koszt jaj, które pod wystarczy tego roku mają być nawet o kilkanaście procent tańsze niż w grudniu 2017 roku. Mniej zapłacimy też za wieprzowinę a mianowicie według PKO PB - ceny spadną o 4-6 proc. - oraz cukier, który ma być nawet o 30 proc. tańszy.

2. Waluty

Zeszły rok kalendarzowy był dobry dla frankowiczów. Na kilka dni zanim Bożym Narodzeniem kurs szwajcarskiej waluty spadł poniżej poziomu 3, 58 złotych, czyli najniżej od tzw. czarnego czwartku, czyli 15 stycznia 2015 roku, kiedy wówczas Szwajcarski Bank Narodowy porzucił obronę kursu wymiany euro do franka szwajcarskiego, im wywołał chaos na rynkach.

Z wyliczeń Expandera wynika, że przy takowym kursie i dzięki rekordowo niskim stopom procentowym po Szwajcarii rata kredytu w CHF jest najniższa od lipca 2011 roku.

Jaki będzie kurs franka szwajcarskiego w 2018 r.? Zdaniem analityków PKO BP helwecka waluta podrożeje, jednak nie będzie to gwałtowny skok. Z ich prognoz wynika, że w głównym kwartale roku frank będzie kosztował 3, 65 zł, w drugim 3, 70 zł, a trzecim i czwartym 3, 71 złotych.

W minionym r. złoty umocnił się także względem euro. W styczniu 2017 roku płaciliśmy za euro blisko 4, 40 zł, a pod skraj roku kurs wynosił w tej chwili 4, 17 zł. Wedle analityków PKO BP, szkolenie euro względem złotego stanie się rósł. W pierwszym kwartale wyniesie 4, 23 zł, drugim 4, 25 zł, a trzecim i czwartym 4, 27 zł.

Zeszły rok był przełomowym okresem, odnośnie do kurs bitcoina. Wirtualna waluta podrożała przy 12 miesięcy z około 800 dolarów w kwietnio do ponad 13 tys. dolarów na koniec roku (a jej kurs w grudniu sięgał nawet 20 tys. dolarów). Jaka będzie czas przyszły bitcoina? Ten rok ma możliwość być prawdziwym testem na rzecz kryptowaluty. Część analityków prognozuje, że bańka spekulacyjna pęknie, inni wieszczą kolejne szczyty.

Saxo Bank na temat bitcoinie pisze w własnych tzw. szokujących prognozach w 2018 rok. Analitycy instytucji finansowej spekulują, że kryptowaluta po tym roku nadal zostanie rosła i przebije stopień 60 tys. dolarów. Strategia Rosji i Chin może doprowadzić jednak do katastrofy. Moskwa i Pekin mogą ograniczyć, a nawet zakazać handlu kryptowalutami, którymi nie będą sterowały. To wpłynie na cenę bitcoina, która to spadnie do poziomu jednej tys. dolarów. Warto nie zapominać, że tzw. szokujące prognozy Saxo Banku rzadko kiedy się sprawdzają. Bank przygotowuje je, żeby jedynie zasygnalizować zjawiska, które mogłyby wstrząsnąć globalną gospodarką.

Będą zmiany dotyczące prawa jazdy. Trzeba przyrządzać się na dodatkowe wydatki

3. Kredyty

W 2018 roku osoby spłacające pożyczka nadal będą mogły napawać się z niskich stóp procentowych. W grudniu Wskazówka Polityki Pieniężnej postanowiła wyżywić stopy procentowe na tym samym poziomie, a prezes NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO Adam Glapiński utrzymuje, iż stopy powinny pozostać wyjąwszy zmian do końca 2018 roku.

Całkowitej pewności, że stopy procentowe po tym roku pozostaną w rekordowo niskim poziomie aczkolwiek nie ma. "RPP pozostaje w trybie 'wait and see' (oczekiwanie i śledzenie sytuacji - red. ) i prezes NBP Glapiński jest przekonany, że do odwiedzenia końca 2018 r. odrzucić zajdzie potrzeba zmian głównych stóp procentowych. Wygląda na to, że prezes NBP kontroluje większość w Radzie, ale warto zainteresować dzięki stopniową ewolucję poglądów wybranych jej członków w stronę internetową bardziej jastrzębią" – napisali analitycy BZ WBK.

Ich zdaniem podwyżka stóp procentowych możliwa jest po czwartym kwartale 2018 r.. Podobnego zdania są metrów. in. analitycy PKO BP. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wówczas wszystkie o 50 paragrafów bazowych.

4. Mieszkania

Rynek nieruchomości w naszym kraju wydaje się rozgrzany. Zainteresowanie kupujących czyni, że ceny mieszkań w niektórych polskich miastach zostały w 2017 roku lepsze nawet o 10 % niż rok wcześniej. Ceny mieszkań w branży wtórnym wahały się - w stosunku do miasta - od trzy, 3 tys. do siedmiu, 4 tys. za mkw.. Na rynku pierwotnym było to od 3, 12 tys do 7, 8 tys. za metr. W obu wypadkach w zeszłym roku najdroższa była Stolica polski.

Czy nieruchomości pozostaną nadal drożeć? Eksperci Open Finance i Home Broker przypominają, że hossa na rynku nieruchomości nie być może trwać wiecznie. Wśród powodów wpływających na obniżkę popytu na mieszkania wymieniają m. in. program Mieszkanie plus, dzięki któremu na zbyt trafią mieszkania z małym czynszem. To może zniechęcić kupujących do nabycia swojego lokalu.

"Do tego z każdym dniem coraz to bliższa staje się perspektywa podwyżek stóp procentowych, przez którą kredyty mogą zdrożeć, an oprocentowanie lokat wzrosnąć, stając się znowu praktyczną alternatywą dla inwestowania po mieszkania. Takie ruchy spośród łatwością mogą schłodzić rozgrzany rynek mieszkaniowy" - uważają analitycy Open Finance jak i również Home Broker.

Od dziś nowe zapłaty na A2. Pojedziesz drożej

5. Benzyna

Miniony rok był okresem wzrostów koszty ropy naftowej. O ile w styczniu 2017 roku kalendarzowego za baryłkę ropy Brent należało zapłacić około 57 dolarów, to pod koniec grudnia już 10 dolarów większą ilość. Analitycy BM Reflex wskazują, że rok 2017 był pierwszym od pięciu czasów, kiedy średnioroczne ceny materiałów wzrosły w porównaniu do roku poprzedniego.

Cena benzyny bezołowiowej 95 w 2017 roku wyniosła czterech, 59 zł za litr i była wyższa na temat 5, 5 proc. niż w 2016 roku, cena benzyny bezołowiowej 98 wyniosła 4, 90 zł za litr (wzrost o 4, 9 proc. ), koszt oleju napędowego wyniosła cztery, 44 zł za litr (wzrost o 7, 25 proc. ) a wartość autogazu wyniosła 2, 08 zł za litr (wzrost o 15 proc. ).

Czy w naszym roku kierowcy więcej zapłacą za paliwo? "W roku kalendarzowego 2018 czynnikami, które będą wpływać na poziom wartości paliw na krajowym branży, będą ceny ropy naftowej i produktów gotowych i poziom kursu USD/PLN. W dalszym ciągu istotna będzie determinacja OPEC w przestrzeganiu porozumienia cięć produkcji oraz tempa przemian produkcji ropy naftowej po krajach poza OPEC, zwłaszcza USA" - czytamy po analizie BM Reflex.

Pewne jest zaś, iż więcej zapłacimy za przejście autostradą A2. Od dziś zmieniły się bowiem stawki w trasie między Nowym Tomyślem a Koninem. Samochody dla osób fizycznych i motocykle zapłacą zbytnio przejazd 150 km odcinka 60 złotych, czyli o 3 złotych więcej niźli dotąd.

Źródło:. pl Ceny w 2018 r.

Autor: TJH
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Co Konstytucja Biznesu oznacza na rzecz przedsiębiorców?
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
Cipras: Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę  Ze świata
Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Chmurio. pl - działanie lokum w chmurze
W czasach, gdy wyszukanie pracownika w Polsce wydaje się być coraz większym problemem, interes nie zamierza być ograniczony geograficznie. Dzięki prostym, mobilnym rozwiązaniom biura w chmurze możesz otworzyć się na…...
Chiny wprowadzą zakaz importu dwudziestu czterech rodzajów śmieci  Ze świata
Chiny do oporu roku mają wprowadzić zakaz importu 24 rodzajów śmieci. Dziennik "Global Times", określany jako rządowy tabloid, prognozuje problemy związane z zakazem. Według gazety ucierpieć może nie tylko przemysł dzięki…...
Chiny najbardziej atrakcyjną lokalizacją globu dla przemysłu  Wraz ze świata
Chiny odzyskały pozycję lidera w globalnym rankingu najbardziej atrakcyjnych zbytów do lokowania działalności roboczej. Malezja, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze obszar, spadła na trzecie, tuż za Litwą - wypływa z zestawienia przygotowanego…...
Chcesz mieszkać w raju podatkowym? Zostań obywatelem Liberlandu  Ze świata
Liberland, najmłodsze "państwo" w mapie Europy, przyjęło po ostatni weekend swoich początkowych obywateli, po tym jak niewielka grupa libertarian ogłosiła niepodległość na skrawku ziemi przy granicy serbsko-chorwackiej. Wolna Republika Liberlandu…...
Ceny prądu w 2019 roku. Samorządy płacą wyższe rachunki
Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają do interesu - informuje w poniedziałkowym wersji "Rzeczpospolita". Ceny prądu gwoli samorządów wzrosły nawet na temat kilkadziesiąt…...
Ceny paliw najwyższe od zarania wakacji, a może okazać się drożej  Moto
Kolejny tydzień podwyżek cen benzyn, paliwa napędowego i autogazu zbytnio nami. Ceny w państwa, zgodnie z oczekiwaniami, się czuły średnio o 4 – 5 groszy na litrze, poza benzyną bezołowiową 98…...
Nie znaleziono