Wniosek o tymczasowy areszt na rzecz byłego szefa KNF

🕓 16.06.2019
📂 Z kraju
👁 171
🗨
Afera w KNF. Jest konkluzja o tymczasowy areszt na rzecz byłego szefa KNF

Zapadła decyzja o skierowaniu do sądu wniosku na temat tymczasowe aresztowanie, na 2 miesiące, byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował szef śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

Wniosek o areszt rozpozna teraz Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. - Przyczyną takiej woli są ustalenia, które wskazują na to, iż w tej sprawie może dotrzeć do obawy matactwa ze strony podejrzanego, a również że przemawia za tymże surowa kara, która jemu grozi - powiedział dziennikarzom Tomasz Tadla.

Były szef KNF usłyszał zarzut

Jak dodał, Marek Chrzanowski (zgodził się na publikację nazwiska i wizerunku) znał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia przez inną osobę korzyści majątkowej. Chodzi na temat art. 231 par. dwóch Kodeksu karnego. Za tenże czyn grozi do 10 lat więzienia.

- Musieliśmy w tej sprawie kilkakrotnie powoływać biegłych, przesłuchano kilkunastu świadków, uzyskaliśmy bardzo szczegółowe ekspertyzy fonoskopijne jak i również dopiero te wszystkie dane były podstawą tych ustaleń, które mogły zostać bazą zarzutu przedstawionego podejrzanemu - zaznaczył prokurator.

Dodał, że choć co do wydaje się być koniecznych kilkadziesiąt czynności dowodowych, to "w ciągu kilku dni od wszczęcia śledztwa udało się przeprowadzić ogromną ilość czynności dowodowych jak i również zgromadzić bardzo obszerny materiał".

Jak dodał prokurator, "wszystkie niezbędne dowody zostały zabezpieczone, prokuratura zleciła kilka razy przeszukanie i ubezpieczenie dokumentów, zarówno w siedzibie KNF, jak i w mieszkaniu podejrzanego". - Wszelkie te czynności, które wykonane były w pierwszych godzinach i dniach postępowania pozwoliły wykluczyć okoliczność, aby doszło do jakiegokolwiek usunięcia argumentów w sposób fizyczny a mianowicie zapewnił Tadla odnosząc się do okresu od wszczęcia działań przez prokuraturę do zatrzymania Marka Chrzanowskiego.

Przed rozpoczęciem środowego przesłuchania podejrzanego w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej jego opiekun Radosław Baszuk poinformował, że były szef KNF odrzucić przyznaje się do stawianego mu zarzutu.

Obszerne wyjaśnienia

Chrzanowski usłyszał we wtorek zarzut w zależności z rozmową przeprowadzoną przed kilkoma miesiącami z okazicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim. Według Czarneckiego ówczesny przewodniczący KNF zaoferował przychylność dla Getin Noble Instytucji finansowej w zamian za blisko 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika.

Były szef KNF "nie przyznaje się do winy"

Były szef KNF został unieruchomiony we wtorek rano w Warszawie przez CBA, a następnie przewieziony do prokuratury po Katowicach. Tego dnia był tam przesłuchiwany przez przeszło 9 godzin.

Późnym wieczorem prokuratura poinformowała redaktorów, że z uwagi na późną porę czynności spośród udziałem podejrzanego będą kontynuowane w środę.

Zgodnie z tą zapowiedzią, po środę przed godziną dziesięciu w gmachu prokuratury pojawili się obrońcy Chrzanowskiego – Radosław Baszuk i Marcin Kondracki. Po chwili w przesłuchanie został też doprowadzony ich klient, który minioną noc spędził w policyjnej izbie zatrzymań.

Jak mówił po wtorkowej części przesłuchania szef śląskiego wydziału PK Tomasz Tadla, Producentów Chrzanowski składa bardzo wielkie wyjaśnienia, do wtorkowego wieczora protokoły z przesłuchania podejrzanego liczyły 35 stron. Jakim sposobem wyjaśnił prok. Tadla, śledczy muszą jeszcze okazać podejrzanemu wiele dokumentów i odmiennych dowodów zgromadzonych w tejże sprawie.

Od periodu zatrzymania prokuratura ma czterdziestu osiem godzin na wykonanie operacji z podejrzanym.

Autor: Абдульвахид
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Afera GetBack - apel obligatariuszy do banków, grudzień 2018
Obligatariusze GetBacku wystosowali następne pismo w swojej draki - tym razem do odwiedzenia banków, które "sprzedawały spółce pakiety wierzytelności". Poszkodowani apelują o "uczciwe rozliczenie tych transakcji, poprzez skorygowanie zawyżonych cen sprzedaży wierzytelności do…...
Adam Hofman wiceprezesem Związku Piłki Ręcznej
Funkcja we władzach Związku Piłki Ręcznej ma wesprzeć Adamowi Hofmanowi wyjść z politycznego niebytu. Ale dzięki ściągnięciu byłego posła PiS najwięcej zyska związek i jego władze - pisze Newsweek. Hofman…...
7 czerwca ostatnie spotkanie specjalistów ws. ustawy frankowej  Pieniądze
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach Prawie 3 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów.…...
500 złotych na dziecko. Dlaczego Polacy nie decydują się na potomstwo
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
5 sygnałów, że praca nie jawi się być dla ciebie
Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę i wciąż myślisz się jedynie nad naszym, co potencjalny pracodawca na temat tobie pomyśli, pora przerobić nastawienie. Twoja strategia musi być dwutorowa: sprawdzasz pierwotnego…...
180 mln dol - gigantyczna odprawa dla Rexa Tillersona od ExxonMobil
Rex Tillerson, desygnowany na stanowisko sekretarza postaci USA dostanie gigantyczną odprawę. Były prezes koncernu naftowego dostanie od ExxonMobil aż 180 mln dolarów. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal" w ten sposób…...
1, 32 mld euro wpłynęło do Polski z UE  Informacje
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w sprawie odmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Oczywiście powołano nowego Nadwyżka po budżecie. Między innymi za…...
Nie znaleziono