Duda: prezes JSW nie chce zrezygnować, bo nie dostałby milionowej odprawy

🕓 21.07.2019
📂 Z kraju
👁 237
🗨
Duda: prezes JSW nie chce odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski nie chce zrezygnować ze stanowiska, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na rady prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. - Gdy go odwołają, to ją otrzyma - dodał.

- Porozumienie jest prawie gotowe w obszarach powiązanych ze sprawami społecznymi w firmie (JSW) i innymi. Została jedna przeszkoda a mianowicie prezes Zagórowski. To jest skandal, że z jakiejś strony jest 26 tys. osób, a z innej jedna osoba, która odrzucić chce ustąpić. (... ) Ta osoba nie może ustąpić tylko z konkretnego powodu, bo jak sama zrezygnuje, to jej przepadnie wiele milionów złotych. Niech prezes Zagórowski pokaże ugoda, jaki ma podpisany a mianowicie apelował Duda.

Prezes JSW nie dostanie milionowej odprawy

"Nieudacznikom już dziękujemy”. Górnicy protestują, prezes rozmawia

Jego zdaniem Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować, bo odrzucić dostałyby wielomilionowej odprawy. a mianowicie Ale jak go odwołają, to ją otrzyma. (... ) Niech pan Zagórowski pokaże swój owiany tajemnicą kontrakt. To jest skandal i nieporozumienie - podkreślił.

Następna tura konwersacyj strajkujących związków z zarządem Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się w czwartek według południu w siedzibie spółki w Jastrzębiu-Zdroju. Przed budynkiem odbywała się w naszym czasie kolejna niewielka demonstracja.

Demonstrujący, wśród wymienionych m. in. żony górników, przynieśli transparenty z napisami: „Dość nieudolnych prezesów przy spółce, nieudacznikom już dziękujemy”, „Żeby spółka w moc rosła trzeba wodza, zaś nie osła”. Związkowcy rozstawili małą scenę z nagłośnieniem, z której czasami przemawiali. Wokół budynku spółki w porządku. godz. 15. było bez nerwów.

Poprzednia tura rozmów zarządu JSW z działającymi w firmie związkami profesjonalnymi z udziałem mediatora zakończyła się ok. godz. dwóch. w nocy ze środy na czwartek. Strony oceniły, że nastąpił w nich pewien postęp. Mediator, b. wicepremier i b. minister pracy Longin Komołowski mówił, że jest już „prawie gotowy dokument kończący”, który ma „bardzo realny kształt” - poza kwotami, jakich precyzyjny zapis jeszcze „trzeba będzie doprecyzować".

Ostatnia tura posunęła sprawy naprzód

W czwartek po południu Komołowski akcentowa, że jego zdaniem nie wydaje się być możliwe „całkowite porozumienie”, bez punktu pierwszego, personalnego (dotyczącego odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego - red. ). „Natomiast, jeśli idzie o część nazwijmy wówczas merytoryczną, czy też ekonomiczną, dotyczącą zakładu, z mojego punktu widzenia jesteśmy bardzo, bardzo blisko” - uznał.

Dziewiąta dzień strajku w JSW. "Negocjacje zmierzają w dobrym kierunku"

- Teraz będziemy spisywali to szczegółowo. Mam wiarę, że spiszemy to przy dość szybkim czasie, bo mamy omówiony plan, jakie możliwości trzeba zrobić i wydaje się być w przeważającej liczbie punktów zgoda - ocenił mediator. Przypomniał tuż przy tym, że na ukończenie każdego dnia rozmów związkowcy przypominają, iż są zdecydowani parafować uzgodnienia, natomiast nie podpiszą porozumienia, dopóki odrzucić zostanie spełniony postulat dotyczący prezesa JSW.

Przedstawiciele związków w nocy wraz z środy na czwartek zgadzali się, że ostatnia tura rozmów „posunęła sprawy naprzód”. Rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda sygnalizował, że udało się wspólnie określić szansę oszczędności dla spółki rzędu 200 mln zł rocznie. "Wiemy, że jeszcze przewlekła droga przed nami" – zastrzegł wiceprzewodniczący Solidarności po JSW Roman Brudziński.

Podczas ostatnich rozmów odrzucić dyskutowano o głównym postulacie protestujących – odwołaniu prezesa Jarosława Zagórowskiego. "Nie dyskutujemy o tym, skupiając się nad innymi kwestiami. Ja tego pilnuję, żebyśmy rozmawiali tylko o tych kwestiach, co do których mamy możliwość się porozumieć" – zaznaczył Komołowski. Związkowcy również w takim przypadku akcentowali, że „mogą się nawet dogadać”, ale „wykonawcą tego porozumienia nie może być ten człowiek" (Zagórowski - red).

Strajk od środy zeszłego tygodnia

Negocjacje ze związkowcami wznowione. Już w siedzibie JSW

Strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił zamiar oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby na zawsze poprawić kondycję firmy. W środę, w ósmej dobie strajku, górnicy JSW rozpoczęli podziemne protesty w kopalniach.

Związkowcy domagają się m. in. wycofania woli zarządu o wypowiedzeniu 3 obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych. Jako kluczowy pokazują jednak postulat odwołania prezesa Zagórowskiego. Skonfliktowane od czasów z Zagórowskim związki twierdza go za głównego winowajcę sytuacji finansowej spółki oraz zaostrzającego się strajku.

Rozmowy związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) wraz z udziałem m. in. mediatora Longina Komołowskiego trwają od czasu poniedziałku. Odbywają się w siedzibie JSW w Jastrzębiu Zdroju. Jedynie w środę - wobec dwóch innych licznych demonstracji przed budynkiem spółki (we wtorek wieczorową porą agresywni protestujący kilkakrotnie ścierali się z policją) a mianowicie negocjacje na pewien okres przeniesiono do pobliskich Świerklan.

Dotąd zatrzymano 15 uczestników wtorkowej demonstracji po wieku od 18 do odwiedzenia 43 lat. Przy 1 z tych osób znaleziono rewolwer hukowo-kinetyczny. Do czwartku 11 z zatrzymanych usłyszało zarzuty związane z udziałem w zbiegowisku oraz czynną napaścią i znieważeniem policjantów, za co grozi do odwiedzenia 10 lat więzienia. Policja wnioskowała o aresztowanie pięciu z nich. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka jastrzębskiej policji Magdalena Szust, policjanci cały czas analizują zarejestrowany we wtorek materiał.

Autor: TKC
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Drogi prąd. Rząd zgłasza autopoprawkę do swojego projektu
W ostatniej chwili rząd zgłosił autopoprawkę do swego projektu, który ma zamrozić w przyszłym roku ceny energii. Zakłada ona równoczesne rekompensaty dla firm handlujących energią elektryczną w zamian za to…...
Nie znaleziono