Duda: prezes JSW nie chce zrezygnować, bo nie dostałby milionowej odprawy

🕓 21.07.2019
📂 Z kraju
👁 153
🗨
Duda: prezes JSW nie chce odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski nie chce zrezygnować ze stanowiska, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na rady prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. - Gdy go odwołają, to ją otrzyma - dodał.

- Porozumienie jest prawie gotowe w obszarach powiązanych ze sprawami społecznymi w firmie (JSW) i innymi. Została jedna przeszkoda a mianowicie prezes Zagórowski. To jest skandal, że z jakiejś strony jest 26 tys. osób, a z innej jedna osoba, która odrzucić chce ustąpić. (... ) Ta osoba nie może ustąpić tylko z konkretnego powodu, bo jak sama zrezygnuje, to jej przepadnie wiele milionów złotych. Niech prezes Zagórowski pokaże ugoda, jaki ma podpisany a mianowicie apelował Duda.

Prezes JSW nie dostanie milionowej odprawy

"Nieudacznikom już dziękujemy”. Górnicy protestują, prezes rozmawia

Jego zdaniem Zagórowski nie zaakceptować chce zrezygnować, bo odrzucić dostałyby wielomilionowej odprawy. a mianowicie Ale jak go odwołają, to ją otrzyma. (... ) Niech pan Zagórowski pokaże swój owiany tajemnicą kontrakt. To jest skandal i nieporozumienie - podkreślił.

Następna tura konwersacyj strajkujących związków z zarządem Jastrzębskiej Spółce Węglowej rozpoczęła się w czwartek według południu w siedzibie spółki w Jastrzębiu-Zdroju. Przed budynkiem odbywała się w naszym czasie kolejna niewielka demonstracja.

Demonstrujący, wśród wymienionych m. in. żony górników, przynieśli transparenty z napisami: „Dość nieudolnych prezesów przy spółce, nieudacznikom już dziękujemy”, „Żeby spółka w moc rosła trzeba wodza, zaś nie osła”. Związkowcy rozstawili małą scenę z nagłośnieniem, z której czasami przemawiali. Wokół budynku spółki w porządku. godz. 15. było bez nerwów.

Poprzednia tura rozmów zarządu JSW z działającymi w firmie związkami profesjonalnymi z udziałem mediatora zakończyła się ok. godz. dwóch. w nocy ze środy na czwartek. Strony oceniły, że nastąpił w nich pewien postęp. Mediator, b. wicepremier i b. minister pracy Longin Komołowski mówił, że jest już „prawie gotowy dokument kończący”, który ma „bardzo realny kształt” - poza kwotami, jakich precyzyjny zapis jeszcze „trzeba będzie doprecyzować".

Ostatnia tura posunęła sprawy naprzód

W czwartek po południu Komołowski akcentowa, że jego zdaniem nie wydaje się być możliwe „całkowite porozumienie”, bez punktu pierwszego, personalnego (dotyczącego odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego - red. ). „Natomiast, jeśli idzie o część nazwijmy wówczas merytoryczną, czy też ekonomiczną, dotyczącą zakładu, z mojego punktu widzenia jesteśmy bardzo, bardzo blisko” - uznał.

Dziewiąta dzień strajku w JSW. "Negocjacje zmierzają w dobrym kierunku"

- Teraz będziemy spisywali to szczegółowo. Mam wiarę, że spiszemy to przy dość szybkim czasie, bo mamy omówiony plan, jakie możliwości trzeba zrobić i wydaje się być w przeważającej liczbie punktów zgoda - ocenił mediator. Przypomniał tuż przy tym, że na ukończenie każdego dnia rozmów związkowcy przypominają, iż są zdecydowani parafować uzgodnienia, natomiast nie podpiszą porozumienia, dopóki odrzucić zostanie spełniony postulat dotyczący prezesa JSW.

Przedstawiciele związków w nocy wraz z środy na czwartek zgadzali się, że ostatnia tura rozmów „posunęła sprawy naprzód”. Rzecznik sztabu protestacyjnego Piotr Szereda sygnalizował, że udało się wspólnie określić szansę oszczędności dla spółki rzędu 200 mln zł rocznie. "Wiemy, że jeszcze przewlekła droga przed nami" – zastrzegł wiceprzewodniczący Solidarności po JSW Roman Brudziński.

Podczas ostatnich rozmów odrzucić dyskutowano o głównym postulacie protestujących – odwołaniu prezesa Jarosława Zagórowskiego. "Nie dyskutujemy o tym, skupiając się nad innymi kwestiami. Ja tego pilnuję, żebyśmy rozmawiali tylko o tych kwestiach, co do których mamy możliwość się porozumieć" – zaznaczył Komołowski. Związkowcy również w takim przypadku akcentowali, że „mogą się nawet dogadać”, ale „wykonawcą tego porozumienia nie może być ten człowiek" (Zagórowski - red).

Strajk od środy zeszłego tygodnia

Negocjacje ze związkowcami wznowione. Już w siedzibie JSW

Strajk w kopalniach JSW trwa od środy 28 stycznia. Wcześniej zarząd tej spółki ogłosił zamiar oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby na zawsze poprawić kondycję firmy. W środę, w ósmej dobie strajku, górnicy JSW rozpoczęli podziemne protesty w kopalniach.

Związkowcy domagają się m. in. wycofania woli zarządu o wypowiedzeniu 3 obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych. Jako kluczowy pokazują jednak postulat odwołania prezesa Zagórowskiego. Skonfliktowane od czasów z Zagórowskim związki twierdza go za głównego winowajcę sytuacji finansowej spółki oraz zaostrzającego się strajku.

Rozmowy związków i zarządu JSW (bez Zagórowskiego) wraz z udziałem m. in. mediatora Longina Komołowskiego trwają od czasu poniedziałku. Odbywają się w siedzibie JSW w Jastrzębiu Zdroju. Jedynie w środę - wobec dwóch innych licznych demonstracji przed budynkiem spółki (we wtorek wieczorową porą agresywni protestujący kilkakrotnie ścierali się z policją) a mianowicie negocjacje na pewien okres przeniesiono do pobliskich Świerklan.

Dotąd zatrzymano 15 uczestników wtorkowej demonstracji po wieku od 18 do odwiedzenia 43 lat. Przy 1 z tych osób znaleziono rewolwer hukowo-kinetyczny. Do czwartku 11 z zatrzymanych usłyszało zarzuty związane z udziałem w zbiegowisku oraz czynną napaścią i znieważeniem policjantów, za co grozi do odwiedzenia 10 lat więzienia. Policja wnioskowała o aresztowanie pięciu z nich. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka jastrzębskiej policji Magdalena Szust, policjanci cały czas analizują zarejestrowany we wtorek materiał.

Autor: TKC
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Drogi prąd. Rząd zgłasza autopoprawkę do swojego projektu
W ostatniej chwili rząd zgłosił autopoprawkę do swego projektu, który ma zamrozić w przyszłym roku ceny energii. Zakłada ona równoczesne rekompensaty dla firm handlujących energią elektryczną w zamian za to…...
Dorota Lorenc: ekonomia współdzielenia atrakcyjna w turystyce  Nieruchomości
Młodzi osoby podczas swoich podróży niejednokrotnie nie korzystają już z ofert hoteli, ale wypożyczają mieszkania czy domy od momentu prywatnych ludzi. To wydarzenie ekonomii współdzielenia jest wyzwaniem dla turystyki, również po…...
Dodatkowe 100 Biedronek w Naszym kraju. Jeronimo Martins planuje inwestycje
Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. siedemset mln euro. Chce rozewrzeć w Polsce ponad 100 sklepików Biedronka - podała spółka w komunikacie. Jeronimo…...
Dlaczego Polska nie przyciąga ambitnych osób? Rynek pracy
Polski rynek pracy nie wydaje się tak przyjazny dla imigrantów. Nasz kraj ma problemy z przyciąganiem osób na temat wyższym poziomie ambicji profesjonalnych - mówi Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka…...
Deweloperzy budują coraz więcej. Lecz ceny wcale nie muszą spaść  Informacje
W budowlance widać coraz większe ożywienia. Wzrasta liczba inwestycji, wydano również więcej niż przed rokiem pozwoleń na budowę. - Te wzrosty wynikają wraz z tego, że deweloperzy obserwują coraz większy popyt dzięki…...
Deloitte: z internetu korzysta 25, 7 mln Polaków  Tech
Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...
Debiut Energi na GPW: Kurs akcji spadł o pięć, 35 proc.  Informacje
Energa SA zadebiutowała w środę na warszawskiej Giełdzie Dokumentów Wartościowych. Na otwarcie notowań kurs akcji spadł o 0, 29 proc. do 16, 95 zł. Na zamknięcie…...
Członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Żyżyński o stopach procentowych  Pieniądze
Stopy procentowe powinny okazać się utrzymane bez zmian również w 2018 roku, jeżeli nie zmienią się doniośle warunki makroekonomiczne - ocenił Jerzy Żyżyński, członek Wskazówki Polityki Pieniężnej w kuluarach konferencji Izby Domów Maklerskich…...
Nie znaleziono