Szał wyprzedaży? Nie zaakceptować daj się oszukać

🕓 27.06.2019
📂 Z kraju
👁 248
🗨
Black Friday. Prawa konsumentów w czarny piątek - informator UOKiK

Produkty kupione na wyprzedaży można reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku spośród tzw. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dobach sklepy stacjonarne i internetowe w polsce i za granicą organizują wyprzedaże.

Zwyczaj organizowania przez sklepy wyprzedaży w tzw. Black Friday (czarny piątek) i Cyber Monday (cyberponiedziałek) wywodzi się ze Usa, ale zyskuje coraz większą popularność w Europie, w tym Polsce.

Przepisy w Black Friday

Rozpoczął się Black Friday. Dzień zakupowego szaleństwa

"Black Friday (czarny piątek) obchodzony wydaje się następnego dnia po Święcie Dziękczynienia – w tym roku przypada 23 listopada. Teoretycznie dotyczy sklepów stacjonarnych, ale w praktyce zabierają w nim udział również e-sklepy. Cyber Monday (cyberponiedziałek) natomiast dotyczy sklepów netowych. W tym roku wypada w poniedziałek, 26 listopada" - czytamy.

W związku z tym UOKiK zaznacza, że "niezależnie od tego, czy kupujemy artykuł w cenie promocyjnej, fachowej, u polskiego sprzedawcy, lub też zagranicą, na terenie całej Unii Europejskiej wiążą jednolite przepisy konsumenckie".

Kupującym w sklepie stacjonarnym UOKiK przypomina, że "kupując na wyprzedaży mają uprawnienie do reklamacji". "Jeżeli wyrób ma wadę, zwróć się do sprzedawcy w ciągu 2 lat od dnia wydania rzeczy. Możesz wymagać naprawy lub wymiany towaru, obniżenia ceny. Przedsiębiorca ma obowiązek rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni – jeśli nie dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał. Jeśli wada jest istotna, możesz żądać poniekąd odstąpienia od umowy" - napisano. "Aby zgłosić reklamację najlepiej posiadać dowód zakupu, np. paragon, potwierdzenie przelewu" - podkreśla urząd.

Zwrot zakupów z Black Friday

Kuszą "wyprzedażami". Raport ujawnia marketingowe zagrywki sklepów

UOKiK wyjaśnia także, co należy uczynić, jeśli jesteśmy niezadowoleni z zakupów i chcemy je oddać. "Pamiętaj, jeżeli kupujesz stacjonarnie, taka możliwość pozostaje w zależności tylko od dobrej decyzji sprzedawcy. Zapytaj o to przed zakupem" - zastrzega UOKiK. Jak dodaje, "sprzedawca sam określa warunki – może żądać dołączenia nowatorskiego opakowania, metek, a przy zamian zaproponować zwrot gotówki, bon podarunkowy lub zamianę towaru".

Ponadto a mianowicie jak wskazuje UOKiK a mianowicie jeśli cena przy kasie okaże się wyższa niźli na wywieszce na półce lub na metce, odbiorca ma prawo kupić produkt w korzystniejszej cenie.

Konsumentom, kupującym w sklepach internetowych, UOKiK przypomina: "Masz upoważnienie do reklamacji na tego rodzaju samych zasadach, jak tuż przy zakupach zrobionych stacjonarnie".

"Towar zakupiony na serwisach randkowych masz możliwość zwrócić bez podania pobudki w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Jesteś zobligowany tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od momentu umowy. Sprzedawcy internetowi powinny udostępniać wzór takiego oświadczenia. Możesz również napisać gryzie samodzielnie i wysłać np. e-mailem" - wyjaśnia Urząd.

Dodano, że jeżeli nie zostałeś poinformowany o prawie do odstąpienia, wyraz ten wydłuża się do odwiedzenia 12 miesięcy. Przedsiębiorca posiada obowiązek zwrócić Ci każde dokonane płatności, w tymże koszty dostarczenia rzeczy do kwoty za najtańszy zwyczajny sposób dostarczenia, jaki świadczy. UOKiK zastrzega, że zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania. UOKiK wyjaśnia także, że "sprawdzenie spedycji przy kurierze nie jawi się być obligatoryjne, choć oczywiście może pomóc w późniejszym dochodzeniu roszczeń".

UOKiK zastrzega, hdy nie wszystkie towary podlegają zwrotowi. "Ograniczenia dotyczą produktów posiadających krótki termin trafności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie kontrahenta (np. biżuteria z grawerem), nagrań dźwiękowych, wizualnych albo oprogramowania, których opakowanie pozostało otwarte po dostarczeniu, zaś także usług w zakresie zakwaterowania, wypoczynku (np. pobyt w spa), biletów w koncerty czy wydarzenia sportowe oraz usług dotyczących przewozu osób (np. bilet lotniczy)" - wylicza urząd. Jakim sposobem podkreśla, koszty zwrotu produktu ponosi konsument, chyba hdy przedsiębiorca go o tymże nie poinformował lub zgodził się ponieść je samodzielnie.

Ostrożność przy promocjach z Azji

Taktyka na Black Friday. Ekspert podpowiada, jak skorzystać wraz z okazji

Urząd rekomenduje też ostrożność przed ofertami towarów z Azji. "Istnieje wiele e-sklepów, które dają produkty z Azji (głównie sprzęt elektroniczny) po niższych cenach, jednocześnie tłumaczą, hdy nie są sprzedawcą, odsyłając w razie problemów klienta do dostawcy z Azji" - zaznacza UOKiK. "Aby ustrzec się przed doświadczeniem dropshippingu, sprawdź, czy statut sprzedawcy nie zawiera poniższych sformułowań: - sprzedawca produktu z Azji, -wysyłka przy 24 h+, -nasz magazyn jest na terenie Singapuru, - sklep jest platformą sprzedażową kojarzącą kupującego jak i również dostawcę, - z okoliczności niezależnych od sprzedawcy, czas ten może wydłużyć się nawet do 40 dni roboczych" - czytamy przy komunikacie.

UOKiK wspomina także, że konsumenci potrafią korzystać z bezpłatnej wsparcia pod nr. infolinii - 801 440 220, 22 290 89 16, lub adresem e-mailowym [email protected] pl. Wsparcia udzielają też Rzecznicy Konsumentów i Inspekcja Handlowa. W przypadku zakupów od czasu przedsiębiorcy z innego państwie UE pomocy należy poszukiwać w ECK Polska.

Autor: Давид Юджин
Związane z
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Bitcoin - kurs i sytuacja, marzec 2017
Kurs bitcoina spadł w piątek 24 marca poniżej tysiąca dolarów, o 4, 1 proc. - do 987 dolarów. To kolejny cios na rzecz inwestujących w kryptowalutę na niedawnym rekordzie z dziesięciu…...
BIG InfoMonitor: Rośnie wartość kłamstw ubezpieczeniowych
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
BGK: pierwsze czynszówki w 2017 roku
Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią Mieszkanie plus nie w własność? "Pewne kwestie rodzą obawy" Potężne połacie ziemi na Mieszkanie Plus. Od rządowej agencji PiS postawi na nowe mieszkania. 2 kierunki…...
Bezrobocie mocno w górę. Już niemal 13 proc.  Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały…...
Belka: O wejściu do tereny euro zdecydują politycy, nie zaakceptować ekonomiści
Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Morawiecki: imprezę euro w najbliższej przyszłości to igranie…...
Bateria z wbudowanym systemem gaśniczym - badanie Stanforda
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali baterię litowo-jonową, inną niż wszystkie. Wyposażyli ją albowiem w system gaśniczy, dzięki któremu płomienie dławione są w ciągu 0, czterech sekundy. Gdyby tylko Samsung wiedział…...
Barcelona nie chce «skończyć jakim sposobem Wenecja». Pęka w szwach od turystów  Ze świata
Zbyt mnóstwo turystów zabija turystykę, których dowodzi przykład Barcelony, kompletnie oblężonej przez gości ze świata - mówią władze. Po reakcji na tłumy niemal paraliżujące każdego dnia żywot miasta jego burmistrz oświadczyła…...
Banki chcą pomóc kredytobiorcom. Eksperci oceniają
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Nie znaleziono