Temat: Rząd PiS

🕓 11.07.2019
📂 Z kraju
👁 189
🗨
Co Konstytucja Biznesu oznacza na rzecz przedsiębiorców?

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Ulga na start, czynność nierejestrowa czy utworzenie sekcji rzecznika przedsiębiorców. To główne założenia Konstytucji Biznesu, jaka weszła w życie po poniedziałek i ma poprawić relacje między biznesem an administracją.

1. Ulga na start

Zgodnie spośród nowymi przepisami przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi na start.

Oznacza ona brak obowiązku płacenia składki na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy dla osoby fizycznej rozpoczynającej aktywność gospodarczą albo podejmującej taką działalność ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.

Przedsiębiorca w tym momencie nie będzie podlegał ubezpieczeniom z tytułu pozarolniczej działalności. Może natomiast podlegać ubezpieczeniom z innych, równoległych tytułów, na przykład wraz z umowy o pracę.

Ulga na start wydaje się dobrowolna. W każdej czasie przedsiębiorca może zatem odstąpić z ulgi na początek i dokonać zgłoszenia do odwiedzenia ubezpieczeń społecznych. Może również zdecydować, że od pierwszego dnia działalności gospodarczej stanie się opłacał składki i podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej działalności.

Co ważne przedsiębiorca, również ten, który skorzysta z ulgi dzięki start, ma nadal obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

2. Aktywność nierejestrowa

Duże zmiany gwoli przedsiębiorców. W życie weszła Konstytucja Biznesu

Prawo przedsiębiorców wprowadza także pojęcie funkcjonowania nierejestrowej. Polega ona na tym, że osoby prowadzące działalność na mniejszą powagę lub okazjonalnie nie będą musiały jej rejestrować.

Drobna działalność zarobkowa będzie potrafiła być prowadzona w sposób nieskrępowany bez konieczności wpisu po Centralnej Ewidencji i Danych o Działalności Gospodarczej.

Za dobrą działalność zarobkową uważa się przychody do 50 procent minimalnego wynagrodzenia, obecnie 1050 zł miesięcznie. Chodzi na przykład na temat udzielanie korepetycji.

- Również osoba, która chce postawić pierwsze kroki po biznesie, będzie mogła pochwycić się rozwijaniem swojego pomysłu i poszukiwaniem klientów, w zamian skupiać się na formalnościach związanych z założeniem firmy - wskazał Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości i inżynierii.

3. Co nie jest zabronione...

Konstytucji Biznesu przyświeca zasada, jakie możliwości nie jest prawem nie polecane, jest dozwolone.

Jak wyjaśnił wiceszef ministerstwa przedsiębiorczości, oznacza ona, że każdy przedsiębiorca ma wolność wykonywania działalności gospodarczej, an administracja nie może ograniczać swoim swobody bez jednoznacznej podstawy prawnej.

Nowe uprawienia szefa skarbówki. Ma możliwość blokować konta podejrzanych na temat oszustwa

- Jeżeli uprawnienie czegoś nie wymaga albo nie zakazuje, to odrzucić można przedsiębiorcy odmówić dokonania określonej czynności czy ukarać go za podejmowane funkcjonowania - tłumaczył.

Jak dodał, przepisy obowiązujące od czasu poniedziałku potwierdzają, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie aktywności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych warunkach. Każdy może zatem swobodnie zadecydować, czy chce zainicjować i wykonywać działalność gospodarczą. Ograniczenia tej swobody mogą wynikać jedynie z widocznych, jednoznacznych przepisów prawa.

4. Rzecznik przedsiębiorców

Wraz z Konstytucją Biznesu pojawi się także nowy urząd - rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Przedsiębiorczości jak i również Technologii zostanie on powołany przez premiera w trakcie najbliższych sześciu miesięcy.

Wśród jego kompetencji znajdą się między innymi opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów przedsiębiorców, występowanie do odpowiednich organów wraz z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych regulacji dotyczących działalności gospodarczej, natomiast także o rozstrzygnięcie rozbieżności w orzecznictwie.

Rzecznik będzie mógł także zwracać się do odpowiednich organów o wszczynanie postępowań administracyjnych w sytuacjach przedsiębiorców z sektora MŚP i przystępować do nich oraz wnosić skargi do sądów administracyjnych w tego rodzaju sprawach. Będzie mógł także zwracać się o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec urzędnika, który w określonym postępowaniu naruszył reguły prawne i prawa przedsiębiorcy.

Do zadań rzecznika będzie też należało wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami an organami administracji. Zostanie mógł on także wesprzeć przedsiębiorcę, gdy ten na przykład będzie miał poczucie niesprawiedliwie nałożonej kary administracyjnej lub w sprawach dotyczących wydawania zezwoleń.

5. Uproszczenia dla przedsiębiorców zagranicznych

Ułatwienia zostały także przygotowane gwoli zagranicznych przedsiębiorców prowadzących interes w Polsce.

Przede wszystkim chodzi o uporządkowanie przepisów, wcześniej porozrzucanych przy kilku ustawach. Dzięki przekształceniom każdy zagraniczny przedsiębiorca może znaleźć w jednym akcie prawnym najważniejsze przepisy obowiązujące go w naszym państwa.

- Poprawi wówczas orientację w wymogach naszego prawa i ułatwi zagraniczne inwestycje w Polsce - zaznaczył Mariusz Haładyj.

To jednak nie wszystko. Wprowadzono bowiem także kilka porządkujących przepisów dotyczących funkcjonowania przedstawicielstw zagranicznych firm w Naszym kraju. Po zmianach takie przedstawicielstwo może stać się ustanowione na więcej niż jeden lata, a później sezon jego funkcjonowania jest przedłużany na wniosek przedsiębiorcy.

Autor: thomberg
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Cipras: Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę  Ze świata
Grecja znowu w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...
Chmurio. pl - działanie lokum w chmurze
W czasach, gdy wyszukanie pracownika w Polsce wydaje się być coraz większym problemem, interes nie zamierza być ograniczony geograficznie. Dzięki prostym, mobilnym rozwiązaniom biura w chmurze możesz otworzyć się na…...
Chiny wprowadzą zakaz importu dwudziestu czterech rodzajów śmieci  Ze świata
Chiny do oporu roku mają wprowadzić zakaz importu 24 rodzajów śmieci. Dziennik "Global Times", określany jako rządowy tabloid, prognozuje problemy związane z zakazem. Według gazety ucierpieć może nie tylko przemysł dzięki…...
Chiny najbardziej atrakcyjną lokalizacją globu dla przemysłu  Wraz ze świata
Chiny odzyskały pozycję lidera w globalnym rankingu najbardziej atrakcyjnych zbytów do lokowania działalności roboczej. Malezja, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze obszar, spadła na trzecie, tuż za Litwą - wypływa z zestawienia przygotowanego…...
Chcesz mieszkać w raju podatkowym? Zostań obywatelem Liberlandu  Ze świata
Liberland, najmłodsze "państwo" w mapie Europy, przyjęło po ostatni weekend swoich początkowych obywateli, po tym jak niewielka grupa libertarian ogłosiła niepodległość na skrawku ziemi przy granicy serbsko-chorwackiej. Wolna Republika Liberlandu…...
Ceny prądu w 2019 roku. Samorządy płacą wyższe rachunki
Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają do interesu - informuje w poniedziałkowym wersji "Rzeczpospolita". Ceny prądu gwoli samorządów wzrosły nawet na temat kilkadziesiąt…...
Ceny paliw najwyższe od zarania wakacji, a może okazać się drożej  Moto
Kolejny tydzień podwyżek cen benzyn, paliwa napędowego i autogazu zbytnio nami. Ceny w państwa, zgodnie z oczekiwaniami, się czuły średnio o 4 – 5 groszy na litrze, poza benzyną bezołowiową 98…...
Ceny materiałów budowlanych. Dane Ekipy PSB
W lutym, licząc rok do odwiedzenia roku, od kilku do kilkunastu procent wzrosły koszta materiałów budowlanych – podała Grupa PSB. Jak mierzy analityk rynku nieruchomości z domiporta. pl Bartłomiej Baranowski…...
Nie znaleziono