Ceny prądu elektryzują samorządy. "Liczymy, że premier spełni obietnice"

🕓 09.07.2019
📂 Z kraju
👁 81
🗨
Ceny prądu w 2019 roku. Samorządy płacą wyższe rachunki

Najwcześniej za miesiąc możliwe będzie obniżenie rachunków za energię. Na razie lokalne budżety dopłacają do interesu - informuje w poniedziałkowym wersji "Rzeczpospolita". Ceny prądu gwoli samorządów wzrosły nawet na temat kilkadziesiąt procent.

Gazeta zwróciła uwagę, że choć pod koniec grudnia minionego roku uchwalono ustawę, która miała gwarantować ceny siły z czerwca 2018 roku, to na razie niedużo się zmieniło.

"Samorządy albo płacą faktury, w których ceny są tego typu, jakie wynikają z umów podpisanych w grudniu, bądź niewiele niższe, pomniejszone na temat zniesione przez rząd opłatę przejściową czy podatek akcyzowy" - czytamy.

Wyższe rachunki za prąd

Tylko w styczniu i lutym łódzkie jednostki zapłaciły o 2 miliony złotych większą ilość. - Za te pieniądze moglibyśmy naprawdę wiele dobrego zdziałać dla mieszkańców, lecz musimy płacić za siłę, która miała być tańsza - wskazał w rozmowie z "Rz" Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

O 67 procent wyższe faktury napływają również do urzędu w Rzeszowie. - Do odwiedzenia dziś nie ma jakichkolwiek bądź konkretów, a faktury, które spływają do urzędu istnieją wyższe o 67 procent, tak jak to ma swoje źródła z przetargu rozstrzygniętego pod koniec 2018 roku - poinformował w rozmowie wraz z gazetą Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rekompensaty za wyższe ceny prądu. Resort opublikował projekt rozporządzenia

Podał, iż w 2018 roku miasto za prąd zapłaciło 12, 8 miliona złotych, w 2019 roku – jeśliby ceny utrzymały się w poziomie zaproponowanym przez dostawcę – byłoby to na temat 8, 7 miliona złotych więcej.

Zwrot kosztów

Gazeta wskazała, że prawidłowo z przyjętymi przez rząd regulacjami to, co samorządy za prąd przepłaciły do stycznia 2019 roku, ma im zostać zwrócone.

- Liczymy jednak na tek krok, że premier spełni obietnice i zmusi dostawcę do odwiedzenia obniżenia cen, an obecne kwoty uwzględniające podwyżki pozostaną zaliczone na poczet ewentualnych faktur - podkreślił rzecznik Rzeszowa.

Zgodnie spośród grudniową ustawą, różnica pomiędzy ceną zakupu energii, an ustaloną ustawą ceną handlu będzie sprzedawcom rekompensowana wraz ze specjalnego funduszu, zasilonego między innymi pieniędzmi ze sprzedaży suplementarnej puli uprawnień do emisji CO2.

Resort stale nie wydał jednak rozporządzenia, które miałoby szczegółowo dowieść, jak realizować zapisy ustawy. Zastrzeżenia do ustawy zgłaszała zresztą Komisja Europejska, tym samym potrzebna była nowelizacja regulacji, która została już zawarta przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Oczekiwanie na rozporządzenie

Projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o cenach prądu Ministerstwo Energii opublikowało przy połowie marca. Rozporządzenie głównie zawiera formuły do definicje kwot rekompensat dla sprzedawców prądu za utrzymanie zeszłorocznych cen.

Jak odczytujemy w "Rzeczpospolitej", obecnie rozporządzenie, które jest dosyć złożone, jest konsultowane i prawdopodobnie wejdzie w życie później niż 1 kwietnia. "Niemniej, od czasu jego ogłoszenia dostawcy energii mają 30 dni na zmianę ugód ze swoimi klientami i obniżenie im cen" a mianowicie dodano.

W założeniu rozwiązania z rozporządzenia będą obowiązywać wstecznie od jednej stycznia, a sprzedawcy siły będą musieli się do odwiedzenia niego dostosować także wstecznie, czyli rozliczyć się wraz z odbiorcami, jeśli cena, według której sprzedawali od 1 stycznia, nie odpowiada tej z ustawy.

Autor: Ахйо
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ceny paliw najwyższe od zarania wakacji, a może okazać się drożej  Moto
Kolejny tydzień podwyżek cen benzyn, paliwa napędowego i autogazu zbytnio nami. Ceny w państwa, zgodnie z oczekiwaniami, się czuły średnio o 4 – 5 groszy na litrze, poza benzyną bezołowiową 98…...
Ceny materiałów budowlanych. Dane Ekipy PSB
W lutym, licząc rok do odwiedzenia roku, od kilku do kilkunastu procent wzrosły koszta materiałów budowlanych – podała Grupa PSB. Jak mierzy analityk rynku nieruchomości z domiporta. pl Bartłomiej Baranowski…...
Cennik hakerów. 130 dol. za włamanie na konto gmail i Facebooka  Tech
Analitycy śledzący hakerów na podziemnych ugrupowaniach przygotowali najnowszy cennik ich usług. Za włamanie na konto na portalach społecznościowych życzą sobie niespełna 130 dol., droższe okazuje się włamanie na ich rosyjskie odpowiedniki. Natomiast…...
CBOS: 70 proc. Polaków przeciwnych wprowadzeniu euro  Waluty
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Caritas Polska: na konto oddziaływają pierwsze darowizny od ministrów
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...
Będzie strajk w PLL AMERICAN AIRWAYS? Związkowcy rozpoczęli referendum  Informacje
Od czwartku przez ponad miesiąc w PLL LOT związkowcy będą się wypowiadać w referendum, bądź chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie powinna jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia. LOT zapewnia…...
Budżet UE. Zobacz ile kosztuje administracja  Pieniądze
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Brytyjska Wonga wstrzymała udzielanie oryginalnych pożyczek  Ze świata
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Całość, co musisz…...
Nie znaleziono