Rafalska: nie ma obaw, że w razie awarii pacjent zostanie z brakiem zwolnienia

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 206
🗨
E-zwolnienia w trakcie awarii. Minister rodziny Elżbieta Rafalska wyjaśnia

E-zwolnienia mają być ułatwieniem dla medyka, pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Nie dzierży obaw, że w wypadku awarii pacjent pozostanie wyjąwszy zwolnienia - powiedziała minister rodziny, pracy i strategii społecznej Elżbieta Rafalska.

Od 1 grudnia przy całej Polsce lekarze posiadają obowiązek wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej. Papierowe są wykorzystywane wyłącznie w unikatowych sytuacjach, na przykład usterki systemu komputerowego.

Na poniedziałkowej konferencji organizowanej pośród innymi przez Ministerstwo Dzinki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformowano, że od jednej grudnia w wystawiono mniej więcej 100 tysięcy elektronicznych zwolnień.

- To wydaje się być zmiana, która ma konstytuować ułatwienie zarówno dla doktora, dla pacjenta, ale także jest systemowym rozwiązaniem jak i również ma stanowić ułatwienie gwoli zakładu ubezpieczeń społecznych i pracodawców - powiedziała Rafalska.

E-zwolnienia

Rewolucja przy zwolnieniach lekarskich z kłopotami. "Chwilowe spowolnienie"

Minister robocie, rodziny i polityki społecznej poinformowała, że w sprawy awaryjnej, na przykład zagrożeń z systemem, pacjent nie zostanie bez zwolnienia lekarskiego. - Nie ma takowego zagrożenia (... ). Lekarz może w trybie awaryjnym mieć wydrukowane wzory elektroniczne zwolnienia lekarskiego, może ich mieć 150. Wypełnia ten wzór i jego przymusem jest w ciągu kilku dni zelektronizować to zwolnienie. Ten obowiązek nie ciąży już na pacjencie a mianowicie poinformowała.

Rafalska podała, że nowy system wydaje się być "odbiurokratyzowaniem obowiązków lekarzy". a mianowicie Wprowadzając PESEL lekarz domyślnie ma podane wszystkie informacje (pacjenta - red. ) bezbłędnie. Do tego momentu często zdarzały się błędy. (…) Pracownik nie ma dokuczliwego czasem obowiązku, bo jest osobowością na zwolnieniu lekarskim, zaś więc chorą, albo dzierży chore dziecko, dostarczenia zwolnienia do swojego zakładu pracy albo obowiązku posiadania skrupulatnych danych o NIP swojego pracodawcy - stwierdziła szefowa MRPiPS. Dodała, że zadaniem rządu było "doprowadzenie do odwiedzenia takiej sytuacji, żeby wszelkie obawy, jeżeli powstaną, odrzucić dotyczyły pacjenta".

Elżbieta Rafalska dodała, że wciąż zgłaszają się do tej dziewczyny lekarze, którzy nie istnieją przygotowani do wypełniania e-zwolnień. - Mogą liczyć ciągle na indywidualne wsparcie świetnie przygotowanych do tego zagadnienia pracowników ZUS - zapewniła.

Rafalska przypomniała, że zapoczątkowanie e-zwolnień pierwotnie było ukartowane na 1 lipca. W następnej kolejności termin został przedłużony w 1 grudnia. - Następnego terminu oddalenia tego przymusu nie będzie - oznajmiła.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że "postulat dotyczący wsparcia finansowego lekarzy odnalazł zrozumienie ze strony własnego resortu (MRPiPS - red. ) oraz Ministerstwa Zdrowia i ponad 50 milionów złotych jest do wdrożenia przez tych, którzy pragną dofinansować zakup sprzętu, nauczania bądź oprogramowania".

Awaria systemu

W poniedziałek mniej więcej południa informowaliśmy o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całkowitej Polsce.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska na na południowej konferencji prasowej przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA wyjaśniła, że problemy dawny związane z większą intensywnością wystawiania e-zwolnień, co powodowało spowolnienie systemu.

- Trwało to krótko, wyciągamy z tego wnioski. W tej chwili bez problemu wszystko jest przyjmowane i rejestrowane po naszym systemie - zapewniła Uścińska.

Uścińska poinformowała, że od 1 grudnia wystawiono około 100 tysięcy elektronicznych zwolnień. Jak dodała, 47 zwolnień wystawiono po formie papierowej. - Każdy przypadek jest indywidualnie analizowana - podkreśliła.

Autor: ICEWATERTV
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję przy…...
Nie znaleziono