Rafalska: nie ma obaw, że w razie awarii pacjent zostanie z brakiem zwolnienia

🕓 22.07.2019
📂 Z kraju
👁 241
🗨
E-zwolnienia w trakcie awarii. Minister rodziny Elżbieta Rafalska wyjaśnia

E-zwolnienia mają być ułatwieniem dla medyka, pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Nie dzierży obaw, że w wypadku awarii pacjent pozostanie wyjąwszy zwolnienia - powiedziała minister rodziny, pracy i strategii społecznej Elżbieta Rafalska.

Od 1 grudnia przy całej Polsce lekarze posiadają obowiązek wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej. Papierowe są wykorzystywane wyłącznie w unikatowych sytuacjach, na przykład usterki systemu komputerowego.

Na poniedziałkowej konferencji organizowanej pośród innymi przez Ministerstwo Dzinki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformowano, że od jednej grudnia w wystawiono mniej więcej 100 tysięcy elektronicznych zwolnień.

- To wydaje się być zmiana, która ma konstytuować ułatwienie zarówno dla doktora, dla pacjenta, ale także jest systemowym rozwiązaniem jak i również ma stanowić ułatwienie gwoli zakładu ubezpieczeń społecznych i pracodawców - powiedziała Rafalska.

E-zwolnienia

Rewolucja przy zwolnieniach lekarskich z kłopotami. "Chwilowe spowolnienie"

Minister robocie, rodziny i polityki społecznej poinformowała, że w sprawy awaryjnej, na przykład zagrożeń z systemem, pacjent nie zostanie bez zwolnienia lekarskiego. - Nie ma takowego zagrożenia (... ). Lekarz może w trybie awaryjnym mieć wydrukowane wzory elektroniczne zwolnienia lekarskiego, może ich mieć 150. Wypełnia ten wzór i jego przymusem jest w ciągu kilku dni zelektronizować to zwolnienie. Ten obowiązek nie ciąży już na pacjencie a mianowicie poinformowała.

Rafalska podała, że nowy system wydaje się być "odbiurokratyzowaniem obowiązków lekarzy". a mianowicie Wprowadzając PESEL lekarz domyślnie ma podane wszystkie informacje (pacjenta - red. ) bezbłędnie. Do tego momentu często zdarzały się błędy. (…) Pracownik nie ma dokuczliwego czasem obowiązku, bo jest osobowością na zwolnieniu lekarskim, zaś więc chorą, albo dzierży chore dziecko, dostarczenia zwolnienia do swojego zakładu pracy albo obowiązku posiadania skrupulatnych danych o NIP swojego pracodawcy - stwierdziła szefowa MRPiPS. Dodała, że zadaniem rządu było "doprowadzenie do odwiedzenia takiej sytuacji, żeby wszelkie obawy, jeżeli powstaną, odrzucić dotyczyły pacjenta".

Elżbieta Rafalska dodała, że wciąż zgłaszają się do tej dziewczyny lekarze, którzy nie istnieją przygotowani do wypełniania e-zwolnień. - Mogą liczyć ciągle na indywidualne wsparcie świetnie przygotowanych do tego zagadnienia pracowników ZUS - zapewniła.

Rafalska przypomniała, że zapoczątkowanie e-zwolnień pierwotnie było ukartowane na 1 lipca. W następnej kolejności termin został przedłużony w 1 grudnia. - Następnego terminu oddalenia tego przymusu nie będzie - oznajmiła.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że "postulat dotyczący wsparcia finansowego lekarzy odnalazł zrozumienie ze strony własnego resortu (MRPiPS - red. ) oraz Ministerstwa Zdrowia i ponad 50 milionów złotych jest do wdrożenia przez tych, którzy pragną dofinansować zakup sprzętu, nauczania bądź oprogramowania".

Awaria systemu

W poniedziałek mniej więcej południa informowaliśmy o przeciążeniu platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i problemach związanych z wystawianiem e-zwolnień. Takie utrudnienia miały dotknąć około 3 procent lekarzy w całkowitej Polsce.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska na na południowej konferencji prasowej przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA wyjaśniła, że problemy dawny związane z większą intensywnością wystawiania e-zwolnień, co powodowało spowolnienie systemu.

- Trwało to krótko, wyciągamy z tego wnioski. W tej chwili bez problemu wszystko jest przyjmowane i rejestrowane po naszym systemie - zapewniła Uścińska.

Uścińska poinformowała, że od 1 grudnia wystawiono około 100 tysięcy elektronicznych zwolnień. Jak dodała, 47 zwolnień wystawiono po formie papierowej. - Każdy przypadek jest indywidualnie analizowana - podkreśliła.

Autor: ICEWATERTV
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję przy…...
Dynamika wzrostu PKB - projekcja NBP, listopad 2016
Dynamika PKB w kolejnych czasach przyspieszy, a motorem postępu będą inwestycje oraz spożycie - wynika z najnowszej projekcji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Tempo wzrostu PKB w II połowie…...
Duda: prezes JSW nie chce odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski nie chce zrezygnować ze stanowiska, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na rady prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność…...
Drogi prąd. Rząd zgłasza autopoprawkę do swojego projektu
W ostatniej chwili rząd zgłosił autopoprawkę do swego projektu, który ma zamrozić w przyszłym roku ceny energii. Zakłada ona równoczesne rekompensaty dla firm handlujących energią elektryczną w zamian za to…...
Dorota Lorenc: ekonomia współdzielenia atrakcyjna w turystyce  Nieruchomości
Młodzi osoby podczas swoich podróży niejednokrotnie nie korzystają już z ofert hoteli, ale wypożyczają mieszkania czy domy od momentu prywatnych ludzi. To wydarzenie ekonomii współdzielenia jest wyzwaniem dla turystyki, również po…...
Dodatkowe 100 Biedronek w Naszym kraju. Jeronimo Martins planuje inwestycje
Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. siedemset mln euro. Chce rozewrzeć w Polsce ponad 100 sklepików Biedronka - podała spółka w komunikacie. Jeronimo…...
Dlaczego Polska nie przyciąga ambitnych osób? Rynek pracy
Polski rynek pracy nie wydaje się tak przyjazny dla imigrantów. Nasz kraj ma problemy z przyciąganiem osób na temat wyższym poziomie ambicji profesjonalnych - mówi Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka…...
Deweloperzy budują coraz więcej. Lecz ceny wcale nie muszą spaść  Informacje
W budowlance widać coraz większe ożywienia. Wzrasta liczba inwestycji, wydano również więcej niż przed rokiem pozwoleń na budowę. - Te wzrosty wynikają wraz z tego, że deweloperzy obserwują coraz większy popyt dzięki…...
Nie znaleziono