Temat: Energetyka

🕓 24.07.2019
📂 Z kraju
👁 49
🗨
Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę dzięki budowę nowego bloku

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Elektrownia Ostrołęka podpisała w czwartek umowę z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego: konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. - Wierzę, że budowa rozpocznie się jak najszybciej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że to ostatni blok węglowy budowany przy Polsce.

Oferta konsorcjum o wartości 5, 05 mld zł netto, innymi słowy 6, 023 mld zł brutto, została w kwietniu wybrana w przetargu ogłoszonym przez Elektrownię Ostrołęka w budowę nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy około 1000 megawatów.

Udziałowcami spółki celowej Elektrownia Ostrołęka są Energa i Enea, które posiadają w niej po pięćdziesiąt procent udziałów.

"Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego"

Szef resortu energii wyraził nadzieję, że "budowa rozpocznie się jak na przykład najszybciej". Jak podkreślił, planowana inwestycja będzie największą - od lat 90 a mianowicie inwestycją w Północno-Wschodniej Naszym narodzie. - Będzie to pewien z większych placów konstrukcji na terytorium polski - zaznaczył.

Tchórzewski zauważył, że o ile inwestycję w Ostrołęce porównamy z podobną inwestycją przy blok energetyczny w elektrowni w Kozienicach to - jak mówił - podczas dwóch "najgorętszych" lat wybudowania kozienickiego bloku na placu budowy zatrudnionych było 120 firm i nawet do 7 tys. ludzi.

- Ci wszyscy ludzie nie przyjadą tu wraz z wszystkich stron (... ) to wielkie miejsce do odwiedzenia zatrudnienia dla wschodniej frakcji Polski - mówił Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powtórzył, że wówczas ostatni blok węglowy budowany na terytorium polski.

Poinformował, hdy budowa bloku nie jedynie poprawi bezpieczeństwo energetyczne państwie, ale umożliwi też synchronizację krajów nadbałtyckich z programem energetycznym Unii Europejskiej.

Najgorszej jakości węgiel ma zniknąć ze składów. Ustawa przyjęta przez Sejm

"Jednym z warunków stabilnego rozwoju jest zapewnienie chronienia energetycznego. Inwestycja znacząco przyda się do jego zwiększenia" - napisał w listowie do zgromadzonych na uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

"Powstanie nowoczesny blok, który to będzie stanowił istotny element krajowego bilansu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię. Wówczas także odpowiedź na nieuchronną konieczność zastąpienia części wyeksploatowanych elektrowni pamiętających jeszcze okres 70. (…) Dotąd duża liczba naszych mocy wytwórczych skupiona była na południu Lokalny. Elektrownia w Ostrołęce oznacza łatwiejszy i bardziej gospodarczy przesył energii także dla północno-wschodniej części kraju" - dodał premier.

Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi po 2023 roku.

Przygotowanie placu budowy

Zgodnie z umową, generalny wykonawca według podpisaniu umowy będzie miał szansę od razu przystąpić do odwiedzenia prac organizacyjnych, polegających w przygotowaniu placu budowy, rozpoczęciu fazy projektowania i odmiennych czynności związanych z mobilizacją jego zasobów.

Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nie jest jednak równoznaczne z wyrażeniem zgody w wydanie polecenia rozpoczęcia robót. Jak podawano wcześniej, edycje NTP (ang. NTP a mianowicie notice to proceed) wymaga między innymi zgód rad nadzorczych Energi i Enei oraz wyrażenia kierunkowej potwierdzenia przez ich walne zebrania na przystąpienie do etapu budowy.

Spółki informowały, że szacowane nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy zamawiającym a generalnym wykonawcą, do czasu wydania NTP, nie przekroczą równowartości 4 procent koszta objętej umową.

Autor: Арстан
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Ekspert: prezydent powinien zawiesić czynności nad ustawą o NBP do czasu wyjaśnienia sprawy  Informacje
Luksus na czterech kołach. Nowoczesna hybryda veto elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show po Paryżu Złoto, srebro jak i również miedź w odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy bądź Polska.…...
Nie znaleziono