Temat: Energetyka

🕓 24.07.2019
📂 Z kraju
👁 129
🗨
Elektrownia Ostrołęka podpisała umowę dzięki budowę nowego bloku

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec przy krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca

Elektrownia Ostrołęka podpisała w czwartek umowę z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego: konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems. - Wierzę, że budowa rozpocznie się jak najszybciej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że to ostatni blok węglowy budowany przy Polsce.

Oferta konsorcjum o wartości 5, 05 mld zł netto, innymi słowy 6, 023 mld zł brutto, została w kwietniu wybrana w przetargu ogłoszonym przez Elektrownię Ostrołęka w budowę nowego bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym o mocy około 1000 megawatów.

Udziałowcami spółki celowej Elektrownia Ostrołęka są Energa i Enea, które posiadają w niej po pięćdziesiąt procent udziałów.

"Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego"

Szef resortu energii wyraził nadzieję, że "budowa rozpocznie się jak na przykład najszybciej". Jak podkreślił, planowana inwestycja będzie największą - od lat 90 a mianowicie inwestycją w Północno-Wschodniej Naszym narodzie. - Będzie to pewien z większych placów konstrukcji na terytorium polski - zaznaczył.

Tchórzewski zauważył, że o ile inwestycję w Ostrołęce porównamy z podobną inwestycją przy blok energetyczny w elektrowni w Kozienicach to - jak mówił - podczas dwóch "najgorętszych" lat wybudowania kozienickiego bloku na placu budowy zatrudnionych było 120 firm i nawet do 7 tys. ludzi.

- Ci wszyscy ludzie nie przyjadą tu wraz z wszystkich stron (... ) to wielkie miejsce do odwiedzenia zatrudnienia dla wschodniej frakcji Polski - mówił Tchórzewski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powtórzył, że wówczas ostatni blok węglowy budowany na terytorium polski.

Poinformował, hdy budowa bloku nie jedynie poprawi bezpieczeństwo energetyczne państwie, ale umożliwi też synchronizację krajów nadbałtyckich z programem energetycznym Unii Europejskiej.

Najgorszej jakości węgiel ma zniknąć ze składów. Ustawa przyjęta przez Sejm

"Jednym z warunków stabilnego rozwoju jest zapewnienie chronienia energetycznego. Inwestycja znacząco przyda się do jego zwiększenia" - napisał w listowie do zgromadzonych na uroczystości premier Mateusz Morawiecki.

"Powstanie nowoczesny blok, który to będzie stanowił istotny element krajowego bilansu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię. Wówczas także odpowiedź na nieuchronną konieczność zastąpienia części wyeksploatowanych elektrowni pamiętających jeszcze okres 70. (…) Dotąd duża liczba naszych mocy wytwórczych skupiona była na południu Lokalny. Elektrownia w Ostrołęce oznacza łatwiejszy i bardziej gospodarczy przesył energii także dla północno-wschodniej części kraju" - dodał premier.

Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi po 2023 roku.

Przygotowanie placu budowy

Zgodnie z umową, generalny wykonawca według podpisaniu umowy będzie miał szansę od razu przystąpić do odwiedzenia prac organizacyjnych, polegających w przygotowaniu placu budowy, rozpoczęciu fazy projektowania i odmiennych czynności związanych z mobilizacją jego zasobów.

Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nie jest jednak równoznaczne z wyrażeniem zgody w wydanie polecenia rozpoczęcia robót. Jak podawano wcześniej, edycje NTP (ang. NTP a mianowicie notice to proceed) wymaga między innymi zgód rad nadzorczych Energi i Enei oraz wyrażenia kierunkowej potwierdzenia przez ich walne zebrania na przystąpienie do etapu budowy.

Spółki informowały, że szacowane nakłady inwestycyjne w związku z zawarciem umowy pomiędzy zamawiającym a generalnym wykonawcą, do czasu wydania NTP, nie przekroczą równowartości 4 procent koszta objętej umową.

Autor: Арстан
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Ekspert: prezydent powinien zawiesić czynności nad ustawą o NBP do czasu wyjaśnienia sprawy  Informacje
Luksus na czterech kołach. Nowoczesna hybryda veto elegancki zabytek Luksusowe hybrydy hitem Motor Show po Paryżu Złoto, srebro jak i również miedź w odwrocie. "Niewypał inwestycyjny" Słowacja, Niemcy bądź Polska.…...
Eksperci: Polacy zarabiają mało, lecz są sposoby, by wówczas zmienić
Polacy zarabiają relatywnie mało, ale są sposoby, aby to zmienić. Prawo robocie jest bardzo często łamane przez firmy i należy to zmienić. Pracownicy mają obowiązek mieć możliwość działania w związkach zawodowych. Trzeba…...
Egipt. Brytyjskie podróży zawiesza wędrówki do Szarm el-Szejk  Ze świata
Nowa opłata na rzecz kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł powyżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło po brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...
E-zwolnienia w trakcie awarii. Minister rodziny Elżbieta Rafalska wyjaśnia
E-zwolnienia mają być ułatwieniem dla medyka, pacjenta, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pracodawcy. Nie dzierży obaw, że w wypadku awarii pacjent pozostanie wyjąwszy zwolnienia - powiedziała minister rodziny, pracy i strategii…...
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję przy…...
Dynamika wzrostu PKB - projekcja NBP, listopad 2016
Dynamika PKB w kolejnych czasach przyspieszy, a motorem postępu będą inwestycje oraz spożycie - wynika z najnowszej projekcji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Tempo wzrostu PKB w II połowie…...
Duda: prezes JSW nie chce odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski nie chce zrezygnować ze stanowiska, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na rady prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność…...
Drogi prąd. Rząd zgłasza autopoprawkę do swojego projektu
W ostatniej chwili rząd zgłosił autopoprawkę do swego projektu, który ma zamrozić w przyszłym roku ceny energii. Zakłada ona równoczesne rekompensaty dla firm handlujących energią elektryczną w zamian za to…...
Nie znaleziono