Temat: Gospodarka wg PiS

🕓 14.06.2019
📂 Z kraju
👁 66
🗨
500 złotych na dziecko. Dlaczego Polacy nie decydują się na potomstwo

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Rządzący przekonują, że pierwotnego sztandarowy projekt Rodzina 500 plus sprawi, że przy Polsce będzie rodzić się więcej dzieci. W rzeczywistości nie jawi się być to jednak tak oczywiste, bo Polacy z różnych powodów decydują się na potomstwo lub z niego rezygnują. I niekoniecznie przesądzają o tym finanse. Materiał magazynu "Czarno dzięki białym".

Z brakiem wychodzenia z domu, zbyt pomocą banku. Tak złożysz wniosek o 500 złotych na dziecko

28-letnia bezdzietna Anna (imię zmienione przez redakcję) opowiada, że nawet jej rodzicom trudno stało zaakceptować decyzję o deficytu potomstwa.

- Często słyszę, że egoizmem jest nieposiadanie dzieci. Dla mnie większym egoizmem jest posiadanie pociechy wyłącznie po to, aby się nami zaopiekowały dzięki starość - mówi Anna.

Dodaje, że niebezpieczna sytuacja ekonomiczna utwierdza ją i jej partnera przy tej decyzji.

Finanse są decydujące? Niekoniecznie

O finansach mówi także Emilia Klepadło, matka trójki pociechy. Jak tłumaczy, gdyby znalazła więcej pieniędzy, mogłaby mieć większą rodzinę.

- Spokojnie moglibyśmy mieć jeszcze jedno, dwójkę - przekonuje pani Emilia. Dodaje jednakże, że o wiele ważniejsza od samych pieniędzy jest przede wszystkim najzwyczajniej w świecie stabilna praca i świadomość, hdy ktoś zaopiekuje się dziećmi, gdy rodzice będą pomijając domem. Na takie same sprawy zwracają uwagę demografowie, według których to głównie ów dwa czynniki przesądzają o tym, że Polacy decydują się na potomstwo.

500 zł na dziecko prędzej i łatwiej. Te bazy oferują pomoc

O tym, że to nie pieniążki mają największy wpływ w dzietność, zdają się przekonywać także statystyki urodzeń. Oryginalny boom w Polsce u dołu tym względem przypadał na lata 80. ubiegłego wieku, w czasie stanu wojennego. Dzisiaj dzieci rodzi się nieomal dwukrotnie mniej.

Poczucie niezależności

- Chyba poczucie takowej niezależności jest najsilniejszym faktorem, który trzyma nas przy tym, że jesteśmy jedynie we dwoje - dodają z kolei pani Zuzanna i pan Andrzej. Jak mówią, zanim zdecydują się na dziecko, najpierw potrzebują nacieszyć się życiem. Uwypuklają, że nie ma takowego czynnika zewnętrznego, który zmieniłby ich zdanie.

A statystyki są nieubłagane: w 2014 r. urodziło się zaledwie 375 tys. pociechy, podczas gdy w 1983 r. było to aż 723 tys.

Przy takiej tendencji, w 2050 r. Polaków będzie po sumie 34 mln a mianowicie o 4, 5 mln mniej niż dzisiaj. Pozostaniemy też dużo starsi jako społeczeństwo, a to zostanie rodzić poważne problemy, np. z wysokością naszych emerytur, na które będzie pracować dużo mniej osób aniżeli teraz.

Autor: blakkboy
Związane z
Z kraju
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
5 sygnałów, że praca nie jawi się być dla ciebie
Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę i wciąż myślisz się jedynie nad naszym, co potencjalny pracodawca na temat tobie pomyśli, pora przerobić nastawienie. Twoja strategia musi być dwutorowa: sprawdzasz pierwotnego…...
180 mln dol - gigantyczna odprawa dla Rexa Tillersona od ExxonMobil
Rex Tillerson, desygnowany na stanowisko sekretarza postaci USA dostanie gigantyczną odprawę. Były prezes koncernu naftowego dostanie od ExxonMobil aż 180 mln dolarów. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal" w ten sposób…...
1, 32 mld euro wpłynęło do Polski z UE  Informacje
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w sprawie odmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Oczywiście powołano nowego Nadwyżka po budżecie. Między innymi za…...
Nie znaleziono