Hossa w branży winduje ceny. Materiały budowlane coraz droższe

🕓 06.07.2019
📂 Z kraju
👁 114
🗨
Ceny materiałów budowlanych. Dane Ekipy PSB

W lutym, licząc rok do odwiedzenia roku, od kilku do kilkunastu procent wzrosły koszta materiałów budowlanych – podała Grupa PSB. Jak mierzy analityk rynku nieruchomości z domiporta. pl Bartłomiej Baranowski, to się odbije w cenach nowych mieszań.

Według danych Grupy PSB w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy cement zdrożał na temat ponad 10 proc., spośród kolei materiały do budowy ścian i kominów zostały droższe o 19, trzech proc.

Płyty OSB zdrożały o 8 proc. izolacje termiczne - 3, 9 proc., a surowce do urządzenia otoczenia budynku o 4, 2 proc.

- W tym roku ceny wielu towarów w dalszym ciągu mają możliwość rosnąć, ale już nie w takim stopniu jak w zeszłym roku, czy dwa lata temu - oceniła Marzena Syczuk, główny koordynator ds. public relations Grupy PSB.

Jak dodała, "w dalszym przeciągu brakuje niektórych materiałów, metrów. in. ściennych czy izolacyjnych, a popyt na te produkty jest spory".

"Wpływ na ceny"

Zdaniem analityka rynku nieruchomości domiporta. pl Bartłomieja Baranowskiego "tegoroczna cena cementu oraz pochodnych będzie miała pośrednio działanie na ceny nieruchomości, którą jednak nabywca powinien odczuwać dopiero w przyszłym roku, gdy budynki obecnie budowane będą odbierane".

- Cena materiałów budowlanych wydaje się być jednak jedną z kilku przyczyn rosnących cen domów - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta. pl.

- Na ostateczny nakład pieniężny ma wpływ również coraz większa cena robót budowlanych, zwiększające się ceny działek oraz naturalnie droższe materiały - mówił ekspert.

Tysiąc barów do końca roku. Program Dom plus rozkręca się powoli

Hossa na rynku

Jak zauważył analityk portalu rynekpierwotny. pl Jarosław Jędrzyński, kolejna analiza PSB, dotycząca zmian cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, potwierdza wciąż trwającą silną hossę na rynku budowlanym.

- Dynamika wzrostów większości towarów ulega jednak od pewnego czasu względnej stabilizacji, a tylko przy trzech przypadkach (ściany/kominy, tafle OSB i cement/wapno) posiadamy wzrost rok do roku kalendarzowego rzędu 8-19 procent a mianowicie powiedział.

- Dzięki razie trudno to ocenić za wiarygodny sygnał odwrócenia trendu postępującej drożyzny towarów budowlanych, ale moment przesilenia wydaje się mimo całość coraz bliższy - podał ekspert.

Jego zdaniem "materiały budowlane wciąż drożeją, ponieważ statystyki GUS tyczące budownictwa mieszkaniowego nieprzerwanie informują trwającą koniunkturę inwestycyjną w pierwotnym rynku mieszkaniowym".

-Ta jednak najprawdopodobniej dzierży się na wyczerpaniu, a pierwsze GUS-owskie sygnały wyraźniejszego spadku nowych pozwoleń w budowę i inwestycji rozpoczętych, będące niezawodnym zwiastunem osłabienia popytu na materiały budowlane, pociągną za sobą adiustację ich cen - podkreślił Jędrzyński.

- Zdaje się to być wyłącznie kwestią czasu, najprawdopodobniej najdalej 2-3 kwartałów - podsumował ekspert.

Autor: Мариан-стефан
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Cennik hakerów. 130 dol. za włamanie na konto gmail i Facebooka  Tech
Analitycy śledzący hakerów na podziemnych ugrupowaniach przygotowali najnowszy cennik ich usług. Za włamanie na konto na portalach społecznościowych życzą sobie niespełna 130 dol., droższe okazuje się włamanie na ich rosyjskie odpowiedniki. Natomiast…...
CBOS: 70 proc. Polaków przeciwnych wprowadzeniu euro  Waluty
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła rzetelną decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Caritas Polska: na konto oddziaływają pierwsze darowizny od ministrów
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znamiennie nasze…...
Będzie strajk w PLL AMERICAN AIRWAYS? Związkowcy rozpoczęli referendum  Informacje
Od czwartku przez ponad miesiąc w PLL LOT związkowcy będą się wypowiadać w referendum, bądź chcą przeprowadzić strajk ostrzegawczy. Według nich spółka nie powinna jednostronnie wprowadzić nowych zasad wynagrodzenia. LOT zapewnia…...
Budżet UE. Zobacz ile kosztuje administracja  Pieniądze
Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...
Brytyjska Wonga wstrzymała udzielanie oryginalnych pożyczek  Ze świata
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Całość, co musisz…...
«Brudne» bitcoiny. Wymieniali pieniądze wraz z handlu narkotykami na wirtualną walutę  Informacje
Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą dostosowania kryptowalut. "Mogą stanowić doniosłe ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki stanie się 2018 rok w gospodarce? Sprawdź prognozy…...
Brexit: spotkanie premier Polski i Wielkiej Brytanii
Po Brexicie sprawa obywateli UE mieszkających dzięki Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, dokładnie ta, jak Brytyjczyków mieszkających przy Unii - powiedziała premier Beata Szydło po zebraniu z szefową brytyjskiego rządu…...
Nie znaleziono