GUS: przedsiębiorcy wkazują w wzrost koniunktury w gospodarce

🕓 26.08.2019
👁 148
🗨
GUS: przedsiębiorcy wkazują na rozwój koniunktury w gospodarce  Informacje

Badani przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorcy wskazali na wzrost koniunktury gospodarczej w listopadzie, pogorszyły się natomiast nastroje konsumentów a mianowicie wynika z komunikatu GUS.

Rośnie przemysł. Najwięcej stworzyliśmy mebli i komputerów

- Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w listopadzie w stopniu wyższym niż przed miesiącem i przed rokiem a mianowicie poinformował GUS. Urząd wskazał, że w listopadzie, w zależności od z poprzednim miesiącem, rosną wartości wszystkich składowych wskaźnika syntetycznego poza składową przy usługach, z czego w największym stopniu w przemyśle i gospodarki.

Lepsza koniunktura dla 15 proc. przedsiębiorców

- Po skali roku wzrastają wszelkie składowe wskaźnika, w najogromniejszym stopniu w handlu i budownictwie. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano wzrost ocen diagnostycznych i prognostycznych. W objętości roku ma miejsce rozwój obu składowych – po większym stopniu ocen prognostycznych niż diagnostycznych. Składowe wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej spośród zakresu przemysłu, budownictwa i handlu, a także składowe prognostyczne, przyjęły wartości powyżej 100" - napisano w komunikacie.

Z wiadomości GUS wynika, że ulepszenie koniunktury w przetwórstwie przemysłowym sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 13 proc. Przed miesiącem było to odpowiednio 16 proc. i 14 proc. "Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji i sytuacji finansowej są korzystne, odpowiednie prognozowania są negatywne. Ceny towarów przemysłowych mogą nadal spadać" - napisano.

Dobre informacje z produkcji. Jest więcej pracy jak i również lepiej zarabiamy

Zgodnie wraz z badaniami GUS ogólny atmosfera koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie, niż w październiku, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech latek. Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od formułowanych przed miesiącem. Poprawę koniunktury sygnalizuje 10 proc. firm, a jej pogorszenie 24 proc. (przed miesiącem właściwie 11 proc. i 22:00 proc. ). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich pozycja nie ulega zmianie.

Oczekiwany spadek cen robót

- Przedsiębiorcy spodziewają się nieco większego od zapowiadanego w październiku spadku opłat robót budowlano-montażowych - dodał GUS.

Nieco mniej optymistycznie niż w październiku, ale lepiej niż przy analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat oceniany jest przy listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym. "Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 13 proc. (przed miesiącem stosownie 19 proc. i 12 proc. ). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - wyjaśnił GUS.

Natomiast pozytywnie oceniany jest generalny klimat koniunktury w gospodarki detalicznym - podobnie jakim sposobem w październiku i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich trzech lat. - Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15 proc. (analogicznie jak na przykład przed miesiącem). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich pozycja nie ulega zmianie - napisano.

Także dobrze oceniają koniunkturę przedsiębiorcy funkcjonujący w sektorze usług, zwłaszcza zajmujący się działalnością finansową i ubezpieczeniową.

Gorsze oczekiwania wobec sytuacji przy kraju

W 2050 roku na terytorium polski będzie 10 mln emerytów

Znacznie gorzej aczkolwiek o koniunkturze wypowiadali się w listopadzie konsumenci. "W listopadzie 2014 r. nastroje konsumenckie pogorszyły się przy stosunku do poprzedniego miesiąca, zarówno w przypadku sprawy bieżącej, jak i przy nieco większym stopniu po przypadku sytuacji przyszłej" - poinformował GUS w komunikacie.

Urząd wskazał, iż bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej ukształtował się na poziomie wada 14, 9 (spadek na temat 0, 8 p. proc. ). Zmieniły się składowe tego wskaźnika. Według GUS wyraźnie pogorszyły się prognozowania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o czterech, 3 p. proc. ) oraz w mniejszym zakresie, oceny dotyczące przyszłej sprawy finansowej gospodarstwa domowego jak i również obecnej sytuacji ekonomicznej państwie (spadki odpowiednio o 0, 9 i 0, trzy p. proc. ).

Natomiast lepiej niż przed miesiącem oceniana była możliwość dokonywania obecnie ważnych zakupów, jak i również obecna sytuacja pieniężna domowników (wzrost odpowiednio o 1, 2 i 0, 3 p. proc. ).

W porównaniu aż do listopada 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 7, 8 p. proc. "Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej obniżył się o 2, dziewięć p. proc. i ukształtował się na poziomie minus 22, 2. Był aczkolwiek wyższy o 6, 4 p. proc. niż przy analogicznym miesiącu 2013 r.

Obniżyły się każde składowe tego wskaźnika. "W największym stopniu dotyczyło to przewidywanych zmian przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sprawy ekonomicznej kraju (spadki stosownie o 4, 9 jak i również 4, 3 p. proc. ). Oceny dotyczące oszczędzania pieniędzy oraz zmian sprawy finansowej domowników osiągnęły wartości niższe odpowiednio o 1-wszą, 4 i 0, 9 p. proc. " a mianowicie wyjaśnił GUS.

Autor: Drakohuhol
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Historia sztucznej inteligencji
Maszyny, które nas otaczają, mają zbytnio zadanie usprawnić życie człowieka i pomagać mu w codziennych obowiązkach. To jakim sposobem bardzo skorzystamy z ich dobrodziejstw, zależy jedynie od naszą firmę. Mówiąc o relacji…...
Górnicy negocjują wynagrodzenia. Wypłata czternastek  Surowce
Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...
Grupa LPP - zysk w IV kwartale 2016, rezultaty finansowe, sprzedaż
W ostatnich trzech miesiącach 2016 roku Grupa LPP, okaziciel m. in. odzieżowych marek Reserved i Cropp, osiągnęła 158, 2 mln zł zysku netto - wówczas blisko o 9…...
Greckie banki zamknięte do poniedziałku. Limit wypłat utrzymany  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis przy TVN24 BiS: "Udają…...
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GPW - prognozy na 2019 rok
Akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w zależności do całego rynku. W poniższym segmencie polskiej giełdy możemy już zatem selektywnie wyszukiwać okazji do zarobku. Cały rynek akcji pozostanie…...
Google buduje nowe biuro po Londynie
Google w ukończeniu oficjalnie pokazał plany budowy swojej brytyjskiej siedziby, jaka pojawić ma się po dzielnicy King’s Cross w Londynie. Wewnątrz znajdować dzierży się 25-metrowy basen, ścieżka do spacerów na dachu…...
Gliński: w tym roku dopuszczalne nowe rozwiązania dot. ulg dla twórców  Pieniądze
"Absolutny rekord" po PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...
Nie znaleziono