Firmy z USA zwiększają produkcję gazu łupkowego, terminal LNG w Świnoujściu finiszuje

🕓 30.07.2019
👁 53
🗨
Firmy z USA zwiększają pracę gazu łupkowego, terminal LNG w Świnoujściu finiszuje  Informacje

Dwie największe firmy wydobywające w AMERYCE gaz łupkowy, Chesapeake Energy i Devon Energy, notują coraz większe zyski dzięki rosnącym w tym roku cenom surowca - melduje "The Financial Times". Spośród kolei w powstającym w Świnoujściu terminalu LNG zamontowano tzw. kolumny nalewcze, zbyt pomocą których skroplony gaz ziemny będzie wtłaczany do zbiorników.

Zyski koncernu Chesapeake Energy, który jest drugim największym producentem gazu w USA, były przy pierwszym kwartale znacznie wyższe, niż oczekiwali analitycy. Wyniosły 405 mln dolarów jak i również w porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. dawny dwa razy większe a mianowicie wtedy wyniosły 183 mln dol.

Droższy gaz

Wielka Brytania: gaz łupkowy pomoże uniezależnić się od Rosji

Jak informuje "FT", wyniki były tak dobre głównie dzięki wzrostowi cen gazu - w pierwszym trymestrze tego roku firma sprzedawała surowiec po ok. 85 dolarów za 1 tys. m sześc., a w a rok wcześniej zbyt ponad 60 dolarów za 1 tys. metrów sześc. Do wzrostu cen doprowadziła mroźna zima, szczególnie po północno-wschodniej części kraju.

Chesapeake Energy zwiększył również produkcję ropy naftowej po ciągu roku o 6 proc., do 109 tys. baryłek dziennie w pierwotnym kwartale tego roku.

Podwoiły się również profity Devonu - wyniosły 547 mln dolarów w pierwotnym kwartale tego roku, o wiele powyżej oczekiwań rynkowych. To dzięki temu, że na temat ponad 50 proc. wzrosła cena gazu, po jakiej spółka sprzedawała surowiec rok kalendarzowy temu.

Ostatnio ceny gazu znowu rosną. Aktualnie w Henry Hub (amerykański benchmark dla cen surowca) sięgają ok. 130 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych.

Coraz bliżej

Chevron rozpoczyna poszukiwania gazu łupkowego w Rumunii

W Polsce postępuje budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Zamontowano tam dziś tzw. kolumny nalewcze, za pomocą których skroplony gaz ziemny stanie się wtłaczany do zbiorników – poinformował w czwartek rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur. 38-metrowe kolumny zamontowano przy pomocy 100-metrowego dźwigu.

Kolumny nalewcze są stworzone z odpornej na małe temperatury stali niklowej. Ich średnice to 1, siedmiu m i 2, 4 m. Sięgają niemal od momentu dna zbiornika do dachu konstrukcji. Przygotowywane były we wnętrzu zbiornika i podnoszone, czyli stawiane w pionie, za pomocą 100-metrowego dźwigu, którego hak wprowadzono poprzez otwór w dachu kontenera.

- Operacja odbyła się bez zakłóceń, porządna ponad trzy godziny. To ważny element montażu wewnątrz zbiornika ogromnych rur, którymi wprowadzany będzie płynny gaz - podkreślił Mazur. Jakim sposobem poinformował, w najbliższym czasie odbędzie się kolejna czynność. Zamontowanych zostanie pięć tak zwanym. kolumn pompujących z nierdzewnej stali kwasoodpornej. Będą przenoszone do zbiornika z zew., za pośrednictwem otwór w kopule dachu, za pomocą tego danego dźwigu.

Sprawdzą, co da nam gaz łupkowy. Będzie polsko-brytyjski referat

W tych 54-metrowych detalach, z czasem, będą zanurzone pompki niskiego ciśnienia podające LNG ze zbiornika do aplikacji regazyfikacyjnych terminalu. - Przedtem zostaną zamontowane, odbędzie się próba ciśnieniowa, która w ramach przyjętych procedur ochrony sprawdzi szczelność spoin - poinformował rzecznik.

Kolejną, planowaną operacją na zbiornikach LNG będzie montaż suwnic bramowych na kopułach. Suwnice, o udźwigu 10 dźwięk, mają wysokość 10 metrów. Rozstaw filarów tworzących punkty oparcia wynosi 20 m, a długość belki suwnicy 30 m (wykracza prócz gabaryty zbiornika o około 8 m).

Terminal LNG ma zostać ukończony w przełomie roku i będzie gotowy do odbioru handlowych dostaw gazu w 2015 roku. Pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7, 5 mld metrów sześc. rocznie. Jest wówczas pierwszy tego typu plan w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Autor: nymyth
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Finnair będzie ważyć pasażerów przed każdym lotem  Wraz z świata
Finnair, narodowe linie lotnicze Finlandii, zapowiadają, że będą analizować pasażerów przed każdym lotem. Według przewoźnika waga podróżnych znacznie różni się latem i zimą, kiedy mogą mieć na sobie cięższe ubrania.…...
Fiasko rozmów w Katarze. Ropa mocno w dół  Surowce
Niedzielne gadki w Ad-Dausze ws. zamrożenia produkcji ropy, w jakich uczestniczyło 18 krajów fabrykantów, chcących podbić ceny materiału, zakończyły się fiaskiem. Partycypanci oznajmili, że "potrzebują większą ilość czasu", by zadecydować…...
Fałszywy olej napędowy na Opolszczyźnie  Tech
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w kwestii zmian w emeryturach. Wydaje się być odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Właśnie powołano nowego Nadwyżka w budżecie. Między pozostałymi…...
Nie znaleziono