Temat: Gospodarka

🕓 25.06.2019
👁 97
🗨
Bezrobocie mocno w górę. Już niemal 13 proc.  Informacje

  • Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych
  • Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Przybyło osób bez pracy. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 12, 9 proc. wobec 12, 5 proc. w październiku. Z danych GUS, wynika też, że Ludzie z polski mniej kupują. Sprzedaż przy ujęciu miesięcznym spadła o 6, 4 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych po urzędach pracy w końcu listopada wyniosła 2. 058, 1 tys. osób.

Z danych GUS w koniec listopada 2012 r. wynika, że do urzędów pracy w trakcie miesiąca zgłosiło się 252, 7 tys. osób poszukujących zatrudnienia, na temat 11, 3 tys. skromniej mdm i o dwadzieścia, 3 tys. więcej rdr.

Rybiński: 2013 niesłychanie trudny, masowe zwolnienia, masakra w budowlance

553 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 38, 6 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego dziewięć, 5 tys. osób.

Przed rokiem było to odpowiednio: 464 zakłady, 31, 0 tys. pracowników, w poniższym z sektora publicznego 15 tys. osób.

Rząd przyjął w budżecie w 2013 r., że bezrobocie wyniesie 13 proc.

GUS poinformował również, iż sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 2, czterech proc. w porównaniu wraz z analogicznym okresem 2011 roku kalendarzowego, ale w ujęciu miesięcznym spadła o 6, cztery proc.

Realnie handel detaliczna wzrosła w listopadzie o 0, 7 proc. rok do roku - podał GUS.

Odnosząc się do danych GUS, ekonomista z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao Wojciech Matysiak powiedział, hdy wzrost bezrobocia wynika wraz z czynników sezonowych.

Sytuacja na rynku pracy będzie się więc dalej pogarszała, chociażby jeśli zakładamy, że od momentu drugiego kwartału, a najpóźniej od drugiego półrocza 2013 r. sytuacja w gospodarce zacznie się poprawiać. Rynek pracy będzie bowiem z opóźnieniem reagował na te pozytywne zmiany.

Ekonomista z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych Pekao Wojciech Matysiak

- Spodziewamy się, że do oporu roku stawka bezrobocia wzrośnie do 13, 4 proc. W 2013 r. bezrobocie będzie podlegać wahaniom sezonowym, natomiast dzięki koniec roku wyniesie 13, 8 proc. - mówił Matysiak.

I dodał: - Sytuacja w dziedzinie roboty będzie się więc nadal pogarszała, nawet jeśli zakładamy, że od drugiego kwartału, a najpóźniej od drugiego półrocza 2013 r. pozycja w gospodarce zacznie się poprawiać. Rynek pracy stanie się bowiem z opóźnieniem reagował na te pozytywne zmiany.

Według Matysiaka, prawdziwym testem nastrojów konsumenckich będą dane o sprzedaży detalicznej w kolejnym miesiącu, pokazujące skalę wydatków w okresie świątecznym.

- Obawiamy się, że grudniowa dynamika sprzedaży będzie niższa od momentu listopadowej. Niski popyt konsumpcyjny jest pokłosiem pogarszającej się sytuacji na rynku robocie. Konsumenci coraz silniej obawiają się o swoje miejsca pracy, w związku wraz z czym niechętnie decydują się na większe wydatki a także na zaciąganie kredytów konsumpcyjnych - powiedział Matysiak.

Dodał, że po dzisiejszych danych Rada Polityki Pieniężnej obniży - jego według - stopy procentowe na temat 25 pb w styczniu.

- Spodziewamy się, że do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie w marcu, po zapoznaniu się członków RPP z najnowszą projekcją inflacyjną - powiedział analityk Pekao.

Autor: jdm6763
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Belka: O wejściu do tereny euro zdecydują politycy, nie zaakceptować ekonomiści
Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Morawiecki: imprezę euro w najbliższej przyszłości to igranie…...
Bateria z wbudowanym systemem gaśniczym - badanie Stanforda
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali baterię litowo-jonową, inną niż wszystkie. Wyposażyli ją albowiem w system gaśniczy, dzięki któremu płomienie dławione są w ciągu 0, czterech sekundy. Gdyby tylko Samsung wiedział…...
Barcelona nie chce «skończyć jakim sposobem Wenecja». Pęka w szwach od turystów  Ze świata
Zbyt mnóstwo turystów zabija turystykę, których dowodzi przykład Barcelony, kompletnie oblężonej przez gości ze świata - mówią władze. Po reakcji na tłumy niemal paraliżujące każdego dnia żywot miasta jego burmistrz oświadczyła…...
Banki chcą pomóc kredytobiorcom. Eksperci oceniają
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Coraz mniej kredytów we frankach Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne Pomoc…...
Bank Eksport-Import ma wspierać polskie inwestycje zagraniczne  Informacje
Darmowe konta i karty coraz bliżej. Podstawowe usługi będą bezpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych…...
Baltic Pipe - niezależność od gazu z Rosji dzięki Danii
Dania być może pomóc Polsce uzyskać niezależność od gazu z Rosji - taki przynajmniej wydaje się zamysł rządu. Do tej pory Duńczycy prędzej nie robili z Polakami interesów, ale właśnie…...
«Auto z kratką» pobudziło rynek. Jak utrzymać ten kierunek?  Informacje
Pierwszy kwartał 2014 r. był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki ewentualności odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe zauważały rekordowe wyniki sprzedaży świeżych samochodów. Jak utrzymać…...
Atak na smartfon za pomocą dźwięku? To wykonalne  Tech
Naukowcy ostrzegają – spośród użyciem dźwięków wydawanych za pośrednictwem smartfon można wykradać hasła i gesty zabezpieczające aparat telefoniczny przed osobami niepowołanymi. Badacze z brytyjskiego Lancaster University odkryli, że dzięki nowej technice…...
Nie znaleziono