Maszyna weto człowiek. Historia i czas przyszły sztucznej inteligencji

🕓 28.08.2019
👁 215
🗨
Historia sztucznej inteligencji

Maszyny, które nas otaczają, mają zbytnio zadanie usprawnić życie człowieka i pomagać mu w codziennych obowiązkach. To jakim sposobem bardzo skorzystamy z ich dobrodziejstw, zależy jedynie od naszą firmę.

Mówiąc o relacji sztucznej inteligencji, można napomknąć słynną Enigmę i języka szekspira uczonego Alana Turinga. Swoim badania w czasie II wojny światowej, opierające się na dokonaniach polskich matematyków i kryptologów, doprowadziły do rozszyfrowania niemieckich kodów urządzenia szyfrującej Enigma, tworząc coś na kształt pierwszego komputera o mocy 10 do odwiedzenia potęgi 114. Maszyna potwierdziła założenie Turinga, że przyszłością są algorytmy, których zajęciem jest wykonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Foto: Dave Addey / Flickr

Mimo tego typu rozwiązania rozwój inteligentnych programów nie postępował tak błyskawicznie, jakby mogło nam się wydawać. Do 1965 roku funkcjonowały one głównie po świadomości społecznej. Wtedy także rozpowszechnił się mit o komputeryzacji świata, który zakładał, że rozwój technologii jak i również sztucznej inteligencji, popularyzacji robotów domowych czy automatyzacji egzystencji codziennego rozpowszechni się galopem. Jak się okazało, operacje nad nimi zaczęły żartować sobie tempa kilka dziesięcioleci potem wraz z masową dystrybucją komputerów i urządzeń mobilnych.

Foto: Paul Sullivan / Flickr

Trudno stwierdzić lub dziś, w tym kompletnie mobilnym i pełnym technologii świecie, człowiek dalej panuje nad maszynami i przewyższa je swoja inteligencją. Pojawia się bowiem coraz więcej obszarów, w których trzeba ustąpić im pola. Po artykule prześledzimy kilka przykładów, w których maszyny górują nad ludźmi i zastanowimy się, czy rozwój sztucznej inteligencji rodem z filmu SF jest nieunikniony.

Pierwszą przewagą maszyn wydaje się ich moc obliczeniowa

Wpływa ona na szybkość działania pecetów i ich możliwości analizowania ogromnej liczby danych w czasie rzeczywistym. Wspomagają ów kredyty człowieka coś znacznie więcej aniżeli tylko przy pracach analitycznych, ale poprzez zestawianie ze sobą ogromnych zbiorów danych, służą później do odwiedzenia rozpoznawania mowy, tekstu, obrazów czy stanu zdrowia.

Maszyny wzbogacone nowymi źródłami danych oraz algorytmami pozwalającymi na uczenie się na swoich błędach, znajdują wykorzystanie w coraz większej liczbie branż - głównie w analityce, ale także tuż przy podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych, sprzedażowych czy zakupowych. Czy górują w każdej spośród tych dziedzin nad człowiekiem? Biorąc na przykład doświadczenie zdolności kredytowej – właściwy pracownik banku może zweryfikować możliwości kredytowe dla kilkudziesięciu osób w ciągu dnia, komputer w tym czasie przeanalizuje sytuacje dla ogromniejszej liczby ludzi i z mniejszym prawdopodobieństwem błędu.

Możemy się spodziewać, hdy to dopiero początek "Ery Maszyn". Na Lund University w Szwecji badacze stworzyli nowy biologiczny komputer, który pracuje jeszcze szybciej i jest bardzo energooszczędny. Swoim moc przekracza kilkaset razy moc komputera osobistego przeciętnego Kowalskiego. Spopularyzowanie takich pecetów może pomóc rozwinąć branżę IT, która w znacznym stopniu boryka się z analizowaniem mnóstwo danych w tym samym czasie.

Drugą dominacją maszyn jest fakt, hdy są one zdecydowanie szybsze i dokładniejsze od człowieka

Jednym z pierwszych systemów do sztucznej inteligencji był układ do weryfikacji prawdopodobieństwa spowodowania wypadku drogowego przez kierowcę. Nie było to zaawansowane rozwiązanie oparte na uczeniu maszynowym, jednak było w tyle sprawne, że spośród dużą dokładnością na podstawie wprowadzonych wytycznych było w stanie określić prawidłową wielkość ubezpieczenia.

Jego przewaga nad agentami ubezpieczeniowymi polegała na dokładności i szczegółowości – nie oceniał mężczyzna wysokości składek na podstawie kilku wskaźników ryzyka, jednak na podstawie analizy wielopoziomowej przy użyciu drzewa decyzyjnego. Zastosowana metoda wywodzi się ze statystyki i stosowana jest często przy obliczaniu ryzyka. W prostym wariancie każde rozgałęzienie pasuje przeprowadzeniu pewnego testu dzięki wartościach atrybutów, zawsze po 2 wariantach, przykładowo płeć kobieta? - a) Tak, d) Nie.

Foto: materiały prasowe

Współczesne systemy sztucznej inteligencji takie jakim sposobem nowy Superkomputer rozwijają własne umiejętności w toku diagnostyki. Reprezentanci IBM Watson we kooperacyj ze Szpitalem Uniwersyteckim w Marburgu prowadzą prace ponad przyspieszeniem diagnozowania chorób. Program uczy się, analizując miliony stron dokumentacji medycznej, a dzięki lepszej pamięci jak i również szybszej możliwości analizowania, stanie się mógł stawiać dokładniejsze diagnozy. Kto wie, może w tej chwili niedługo w szpitalach zamiast badań kontrolnych zostaniemy wierni w ręce inteligentnej urządzenia.

Trzecią (potencjalną) przewagą maszyn, jest obszar logiki

O ile przewaga systemów informatycznych przy analityce danych a także ich niezawodności była znana od dawna, o tyle intuicja, osobowość i wypracowanie prywatnej strategii były do tego momentu zarezerwowane głównie dla ludzi. Utarło się przekonanie, że sztuczna inteligencja to głównie programy predykcyjne, stworzone do prognozowania przyszłych wydarzeń na bazie ich prawdopodobieństwa. Niepokoić być może jedynie fakt, że człowiek coraz częściej przegrywa spośród maszynami nie tylko na polu analityki danych, lecz także w grach trudnych dostosowania się do zmieniającej się sytuacji.

Komputery coraz częściej wygrywają spośród nami w obszarach, przy których liczy się logika, intuicja i doświadczenie, czego przykładem mogą być gry logiczne. Pierwszą grą opanowaną przez maszynę było koło i krzyżyk, kolejne po kolejce były warcaby, a wreszcie szachy. Programy komputerowe kierowane do gry w nie zaakceptować postrzegano jako wstęp do odwiedzenia inteligencji maszynowej. Obecnie komputery górują nad prawie wszystkimi ludzkimi szachistami, choć dużej liczby uznaje to za tryumf szybkości maszyn, an odrzucić ich sztucznej inteligencji. Pierwszy program szachowy powstał przy 1948 roku, logiczne wtenczas wydawało się, że nie istnieje możliwości na stworzenie systemu, który gra lepiej niż jego partner. W okresie internetu możliwości komputerowych szachistów wzrastały, by w 1997 Deep Blue stworzony za pośrednictwem IBM wygrał pierwszy raz z arcymistrzem szachowym.

Autor: chalck
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grupa LPP - zysk w IV kwartale 2016, rezultaty finansowe, sprzedaż
W ostatnich trzech miesiącach 2016 roku Grupa LPP, okaziciel m. in. odzieżowych marek Reserved i Cropp, osiągnęła 158, 2 mln zł zysku netto - wówczas blisko o 9…...
Greckie banki zamknięte do poniedziałku. Limit wypłat utrzymany  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis przy TVN24 BiS: "Udają…...
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GPW - prognozy na 2019 rok
Akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w zależności do całego rynku. W poniższym segmencie polskiej giełdy możemy już zatem selektywnie wyszukiwać okazji do zarobku. Cały rynek akcji pozostanie…...
Google buduje nowe biuro po Londynie
Google w ukończeniu oficjalnie pokazał plany budowy swojej brytyjskiej siedziby, jaka pojawić ma się po dzielnicy King’s Cross w Londynie. Wewnątrz znajdować dzierży się 25-metrowy basen, ścieżka do spacerów na dachu…...
Gliński: w tym roku dopuszczalne nowe rozwiązania dot. ulg dla twórców  Pieniądze
"Absolutny rekord" po PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...
Giełda w Chinach na czerwono. Problemy rynków wschodzących
Chiński indeks Shanghai Composite spadł we wtorek o -0, 2 proc., co wystarczyło do owego by trafić na najniższym poziomie od listopada 2014 r. Przyczyna ostatnich spadków jest jasna - widmo…...
Gdzie znaleźć pomysł na startup?
Coraz więcej osób myśli o tym, żeby założyć własny biznes. Ogólnie kojarzy się to wraz z przedsiębiorczością i możliwością dodatkowego zarobku większych pieniędzy. Z drugiej strony jednak prowadzenie prywatnej działalności gospodarczej wymaga niejednokrotnie…...
Nie znaleziono