Czy powinniśmy bać się robotów? Rozmawiamy wraz z ekspertką od robotyki spośród Doliny Krzemowej

🕓 14.07.2019
👁 240
🗨
Czy powinniśmy bać się robotów? Andra Keay z Silicon Valley Robotics

Czy winniśmy się obawiać robotów, jak potrafią w tej chwili i w którym miejscu ich najbardziej potrzebujemy? O tym rozmawiamy z Andrą Keay, jedną z najbardziej wpływowych kobiet w dziedzinie robotyki, założycielką Silicon Valley Robotics - organizacji zajmującej się rozwojem rynku i komercjalizacją robotów.

Keay wystąpi na konferencji "Masters & Robots" organizowanej na warszawskim rynku 13-15 listopada, gdzie opowie o tym, jak nowa prokreacja robotów wpłynie na świat finansów i społeczeństwo przyszłości.

Marta Bellon, Business Insider Polska: Jak rozwijała się branża robotyki w ostatnim czasie?

Andra Keay, Silicon Valley Robotics: Za pośrednictwem ostatnie 15 lat robotyka rozwijała się w strategia możliwy do przewidzenia. Jednak od 2014 roku inwestycje w tę branże wystrzeliły. Tylko w tym r. zainwestowano w nią jedenastu mld dol. Roboty zaczęły się pojawiać na farmach (dojące) i salach szpitalnych (chirurgiczne).

Początkowo miały duże rozmiary i dawny drogie, cena jednego dochodziła do 1 mln dol. Jednak koszt ich konstrukcji w ostatnim czasie doniośle zmalał, co pozwoliło nam budować roboty bardziej skomplikowane i będące w stanie wesprzeć człowieka w zadaniach, którym wcześniej nie zostały w stanie podołać i w obszarach, gdzie do odwiedzenia tej pory nie były obecne.

Większość robotów z nurtu robotyki dwóch. 0 potrafi już ruszać się między ludźmi, zaś to oznacza, że odrzucić muszą już przebywać jedynie w pomieszczeniach, do jakich ludzie nie mają wstępu. Możemy je mieć teraz obok siebie. To może się wydawać mało znaczącą kwestią, ale pozwala wykorzystać je w wielu różnych dziedzinach.

Foto: surowce prasowe Andra Keay

Zajmujesz się m. in. czymś, co można nazwać etyką w robotyce. Widzimy, jak na przykład szybko rozwija się technika, czy powinniśmy obawiać się robotów?

Nie uważam, iż powinniśmy bać się robotów czy sztucznej inteligencji. Wówczas, czego powinniśmy się lękać, to sztuczna głupota. Dzierży ona różne formy. Głupie komputery bazujące na głupiej sztucznej inteligencji czy bezsensowne algorytmy już teraz potrafią powodować szkody.

Przykładem była awaria systemu finansowego, którego przyczyną był wymiana handlowa algorytmiczny (obrót instrumentami finansowymi przeprowadzany w taki strategia, że algorytm zastosowany przy systemie służącym do składania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych generuje zlecenia w sposób automatyczny, czyli bez udziału lub spośród ograniczonym udziałem człowieka – przyp. red. ).

Nie chodzi więc na temat inteligencję, ale głupotę jak i również to w dwóch wymiarach. Bo z jednej strony mamy algorytmy, które nie zaakceptować były na tyle bystre, by wiedzieć, że coś jest nie tak, natomiast z drugiej ludzi, którzy nie byli wystarczająco mądrzy, by zadbać o najlepsze zabezpieczenia.

Największy problem, z jakim się mierzymy, to nauczenie ludzi prognozowania tego, gdzie takie ubezpieczenia powinny się pojawić.

Czy jest możliwe zabezpieczenie tej technologii w taki sposób, by nie jest wykorzystana przez złych jednostek w złym celu?

Jestem jedną z osób, które wierzą w to, że powinny istnieć jakieś regulacje. W USA to nie zaakceptować jest popularna opinia. Bardziej otwarci na to istnieją Europejczycy. Jestem członkiem komisji zajmujących się opracowywaniem wskazówek dotyczących etyki. Jest pierwotnego teraz więcej, niż osobiście kiedykolwiek wyobrażałam. Ludzi ta kwestia obchodzi.

Ale pracuję też ze startupami i jeśli mamy do czynienia z 20 różnymi grupami proponującymi różne wskazówki, jakim sposobem działać w sposób etyczny, robi się chaos. Wydaje mi się, że wymóg uwierzytelniania i przejrzystości w sytuacji robotów to prawdopodobnie w największym stopniu znacząca rzecz, którą mielibyśmy okazję zrobić, by ograniczyć problemy.

Nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek pozbyli się katalogów całkowicie. Ale problemy, które będziemy mieli z robotami, będą nieco inne niż te, które mielibyśmy z brakiem nich.

To, jakie możliwości jesteśmy w stanie prognozować, to np. to, iż okazją dla osób o negatywnych intencjach może być rozwój systemów broni autonomicznej, na temat czym dyskutuje się obecnie w ONZ i niemalże wszystkie kraje świata zgadzają się, że należy wówczas powstrzymać. Niestety AMERYCE są jednym z tych krajów, które mają odmienne zdanie.

Inne sfery to te, o których mówi się zdecydowanie mniej – to, że dopuszczalne są ataki wymierzone w roboty i algorytmy, spośród których niekoniecznie możemy zdawać sobie sprawę czy hałasuje przewidzieć. Chodzi np. na temat oszukiwanie autonomicznych samochodów przez przyklejenie odpowiednich naklejek dzięki obiekty, które dostrzegają osoby, ale których nie widzą takie pojazdy. Lub na temat możliwość aktywacji, np. inteligentnego urządzenia trzymanego w mieszkaniu, zbyt pomocą głosu, który nie wydaje się być słyszalny przez ludzkie ucho.

Innym zagrożeniem są sytuacje, gdy wchodzimy w interakcje z robotami lub botami, ale nie rozumiemy, że po drugiej witrynie jest maszyna, a nie zaakceptować człowiek.

Przypomina mi się od razu niedawna prezentacja Google'a, w której to robot-asystent zadzwonił do fryzjera.

Tak, to był 1-wszy raz, gdy ludzie zwrócili uwagę na tek krok, że wydaje się to możliwe, że wolno być wkręconym przez praca. Była to niesamowita demonstracja, która otworzyła ludziom ślepia. Ale takie rzeczy będą możliwe nawet przy użyciu prostszych robotów. Dziś naprawdę niesłychanie tanie jest zaprogramowanie sporządzanych przez maszynę rozmów telefonicznych.

Zobacz też: Bill Gates przepowiedział ów rzeczy w 1999 r. To niesamowite, w jakim stopniu się sprawdziły

A w których dziedzinach roboty mogłyby się nam naprawdę przydać, naprawdę pomóc?

Sektorem, który naprawdę potrzebuje tej pomocy, wydaje się być rolnictwo. Bo średni wiek rolników na świecie jest bliski wiekowi emerytalnemu. Ich dzieci przenoszą się aż do miast i tam operują. W rolnictwie jest coraz mniej rąk do pracy.

Każdy chce mieć łatwiejszą pracę. Taką, jaka nie będzie wymagać wstawania o 4. rano, gdy jest jeszcze ciemno jak i również zimno i wykonywania pracy fizycznej do późna. Wydaje się być jeszcze kilka takich dziedzin – górnictwo, transport i logistyka. Tam roboty mogłyby rozwiązać część problemów.

Wyzwaniem nadal jest to, że wiele rzeczy, które chcielibyśmy, żeby wykonywały zbyt nas roboty, dziś nadal nie jest możliwa. Aczkolwiek wiele osób zgłasza się do nas i powiada: mamy problem ze znalezieniem pracowników lub nas dzięki nich nie stać. Funkcjonuje więc wiele różnych sfer, w których potrzebujemy robotów.

Autor: Hamma
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Czy iPhone jest wart swojej ceny? Prezes firmy posiada wątpliwości
Tim Cook, prezes firmy Apple musiał poradzić sobie z kłopotliwym pytaniem podczas telewizyjnego wywiadu w NDTV. Czy iPhone jest warty swojej koszta? Prezes Apple odparł, że istotnie jego w mniemaniu…...
Nie znaleziono