Blockchain, innymi słowy łańcuch bez słabych ogniw. Interesują się nim chociażby polscy politycy

🕓 28.06.2019
👁 216
🗨
Blockchain, łańcuch bloków - możliwość dla polskiej e-administracji?

Łańcuch bloków mieszkalnych, czyli technologia, na której to opiera się bitcoin, to potwornie skomplikowana sprawa. Jednak do niej potencjalne zastosowania są w tyle atrakcyjne, że rozszyfrować ją spróbują nawet polscy politycy.

Blockchain (łańcuch bloków) to rodzaj matematyczno-kryptograficznego algorytmu, którego paliwem jest moc obliczeniowa uczestniczących po nim komputerów. To niejako zdecentralizowany rejestr. Każdy następny blok wynika z poprzedniego. Jest nie do podrobienia i nie do złamania.

Czy te informacje brzmi zrozumiale? Ani trochę. Bez sensownego przykładu się nie obejdzie.

Weźmy sektor motoryzacyjny. Możemy każdego aktorów tej sceny połączyć łańcuchem, od producentów samochodów (albo jeszcze wcześniej – producentów konkretnych części), przez dystrybutorów, salony, komisy, klientów, aż na firmach złomujących kończąc. Powstanie rejestr istnienia samochodów, od narodzin aż po grób. Każda poprawka właściciela byłaby rejestrowana. Pieczę nad nim mógłby wykonywać centralny urząd, choć wariantów jest więcej i jest zależne od potrzeb, o im później.

Jak operuje łańcuch bloków (blockchain)?

Jak mówi Karolina Marzantowicz, dyrektor techniczna na Europę Środkową i Wschodnią w odcinku bankowym IBM, jedna z pierwszych w Polsce ekspertek technologii łańcucha bloków, siłą takiego rejestru wydaje się być fakt, że jest zdecentralizowany.

Niby blok wydaje się być jeden, dzięki nim naprawdę jakikolwiek ma swój, dokładnie ten sam, przez co łatwo odtworzyć informacje w nim zapisane. Mechanizmem tym zarządza zaawansowana matematyka i kryptografia.

Choć koncepcja łańcucha bloków powiązana jest z ideą bitcoina, kryptowaluta ta jest aplikacją opartą o łańcuch bloków. Tak, jak mobilny Twitter nie jest systemem operacyjnym, tylko aplikacją napisaną u dołu kątem danego systemu.

- W idealnym świecie mogłabym sobie wyobrazić kondycję, w której ja kupuję samochód w salonie jak i również dokonywany jest odpowiedni artykuł w rejestrze blockchain. Jadę do urzędu, a tablice rejestracyjne już na mi czekają – tłumaczy Karolina Marzantowicz.

Na tego rodzaju rozwiązanie przyjdzie poczekać, jednak generalnie oddaje mechanizm operowania tej technologii. Rejestr może okazać się bardzo prosty, np. dobierać identyfikator samochodu z konkretnym człowiekiem. Jak wskazuje Karolina Marzantowicz, można go poszerzyć o dodatkowe informacje jak na przykład tzw. inteligentne kontrakty – w przypadku zakupu samochodu, wpis w rejestrze pozostanie dokonany dopiero wtedy, wówczas gdy kupujący pojazd Kowalski zapłaci za niego.

Łańcuch informacji, nie płatności

Choć w terminologii łańcucha bloków jak na przykład mantra wraca wyrażenie „rejestracja transakcji”, nie należy rozumieć go dosłownie. W łańcuchu bloków transakcją jest jakikolwiek zapis informacji, np. napomknięta wcześniej zmiana właściciela samochodu. Pomijając bitcoina, łańcuch nie służy do płacenia, lecz może integrować się spośród innymi systemami informatycznymi – np. osobną platformą do odwiedzenia dokonania płatności. Im więcej informacji w blockchainie, tym więcej czasu zajmie zatwierdzenie każdego nowego bloku. Przykładowo, w łańcuchu bitcoin dochodzi do 7 transakcji dzięki sekundę, w systemach Visy czy Mastercarda – w porządku. 2 tys. Nie ma sensu zmieniać tego, co działa. Blockchain nie jest obszerną bazą danych empirycznych, jest rejestrem, uzupełnieniem obecnych systemów informatycznych, an odrzucić alternatywą.

O blockchainie mówi się głównie po sektorze fintech, a więc na styku finansów spośród technologią, ale może mieć wiele innych zastosowań. O słuszności tej tezy niech świadczy fakt, że polscy posłowie wysłuchają na zarania października eksperckiej grupy roboczej (w jej skład wchodzi m. in. IBM), jaka pomoże im zrozumieć tą technologię. W lipcu tegoż roku Ministerstwo Cyfryzacji uwzględniło kryptowaluty i technologię blockchain jako nowy tzw. strumień programu "Od papierowej do odwiedzenia cyfrowej Polski".

Inwestor Paul D. Forrest dzięki swoim profilu w LinkedIn zobrazował działanie publicznego łańcucha bloków na przykładzie bitcoina.

Foto: PDForrest Projekt działania publicznego łańcucha bloków

Łańcuch bloków w służbie publicznej - e-administracja

Są kraje, które z powodzeniem zastosowały tę technologie. Na Cyprze, dla przykładu, prowadzony wydaje się rejestr wyższego wykształcenia obywateli na podstawie o łańcuch bloków mieszkalnych. – Jeśli nie uzyskałeś np. w 2008 r. albo w 1992 r. wykształcenia wyższego, to blockchaina nie da się zafałszować, nadpisać. Możesz sobie zakupić papier ze wsteczną datą, ale rejestr tego nie potwierdzi – mówi Karolina Marzantowicz.

Estonia prowadzi pierwszy na świecie rządowy program oparty na łańcuchu bloków „e-rezydencja”. Umożliwia metrów. in. uwierzytelnianie umów handlowych, małżeństw, tożsamości, rejestracji przedsiębiorstw. Prowadzi też rejestr uprawnionych do głosowania wyborców. Karolina Marzantowicz tłumaczy, hdy Estończycy zainteresowali się przedtem nie bez przyczyny.

Nikt o tym specjalnie donośnie nie mówi, ale politycy tego kraju zdają osobiście sprawę, że położenie geopolityczne Estonii jest trudne. Za pomocą rejestrowi w łańcuchu bloków mogą zarządzać kluczowymi kwestiami spoza granic. Są w stanie urządzić wybory, wiedzą do kogo należy dany grunt bądź akcje na giełdzie – mówi Karolina Marzantowicz.

Gdyby wrogie siły zniszczyły wszystkie centra danych w kraju, w żaden strategia nie wpłynie to dzięki rejestry w łańcuchu bloków mieszkalnych.

"Trudne położenie geopolityczne Estonii" to eufemizm. Michael Clemens, holenderski generał, dawny szef Bałtyckiej Akademii Defensywy w Tartu twierdzi, że zajęcie terytoriów krajów bałtyckich przez Rosjan zajęłoby tydzień, samej Estonii - od 36 do 72 dni, jeśli byłaby to zaplanowana akcja.

Włosi zaś mają swoją wersję programu 500 Plus, polegającą w wypłatach środków pieniężnych spośród przeznaczeniem na kulturę gwoli osiemnastolatków. Rozmyślają nad tym, jak podtrzymać program na łańcuchu bloków, by był wydajniejszy jak i również mniej podatny na nadużycia.

Lekki łańcuch a mianowicie ciężki łańcuch, czyli rzecz potrzeb

Pozostaje kwestia prywatności jak i również uprawnień. Łańcuch bloków ma możliwość być publiczny (i całkowicie anonimowy – na przedtem działa bitcoin), jednak algorytmy kryptograficzne służące zatwierdzaniu transakcji będą „cięższe”, co wydłuży czas weryfikacji każdego bloku. Im kilka chwil, naszym większe prawdopodobieństwo dublowania – np. dany uczestnik oferuje to samo auto 2 razy. Wówczas trzeba zostanie korygować rejestr.

W łańcuchu prywatnym poszczególne ogniwa znają swoją tożsamość. Dostępami do niego zarządzać będzie np. centralny urząd lub firmy (np. producent i dystrybutor), które są przedtem połączone. Zatwierdzanie transakcji trwa krócej, bo i algorytmy są „lżejsze”.

W łańcuchu bloków niczego nie da się cofnąć. To, co zostało zapisane po rejestrze, to świętość. Da się, dajmy na to, błąd poprawić, jednak domaga się to dokonania kolejnego strony w rejestrze. Jak tłumaczy Karolina Marzantowicz:

Gdybym sprzedała koleżance auto, będzie dokonany wpis w zestawieniu – powstanie kolejny stronnictwo w łańcuchu. Jeśli okaże się, że samochód nie operuje, powinnam znów figurować w charakterze jego właścicielka. Dlatego bądź to na skutek dokumenty urzędowe z drugą stroną, bądź nakazu sądu, dokonywany jest w rejestrze kolejny artykuł, przywracający mi właścicielstwo. Zrealizowany zostanie kolejny blok, który wyprostuje sprawę.

Co najbardziej ważne – łańcuch to dobro publiczne, a więc darmowe. Prawie.

- My stoimy na stanowisku, że łańcuch bloków musi być rozwijany w modelu open source, nie wchodzimy po rozwiązania komercyjne. Podobnie jak w przypadku standardu http, który umożliwia bezpieczną komunikację w sieci – powiada Karolina Marzantowicz.

Dodaje, że IBM jest jednym z kilkudziesięciu członków społeczności open source, rozwijającej łańcuch bloków. Każda zmiana myśli wymaga demokratycznego głosowania, gwoli większego, wspólnego dobra. Co nie znaczy, iż to działalność charytatywna. Nie licząc IBM technologię tę jak i również jej możliwe zastosowania polepsza szereg wielkich firm po tym Goldman Sachs bądź JP Morgan.

Jak komercjalizuje tę technologię IBM? – Zainteresowanym użytkownikom udostępniamy narzędzie do tworzenia łańcucha bloków u nas, przy chmurze. Jeśli firma bądź organizacja chce rozwiązań skrojonych na miarę, może wykorzystać z naszej oferty dzięki warunkach komercyjnych – twierdzi Karolina Marzantowicz.

Czterech uczestników może stworzyć pomiędzy sobą łańcuch za darmo, w przypadku większej cyfry ogniw, usługa kosztuje kilkanaście dolarów w skali miesiąca. Firma opracowuje też platformę dedykowaną łańcuchom prywatnym – służącą do zarządzania bezpieczną procą, definiowania ról i uprawnień poszczególnych uczestników całego procesu.

Tagi: IBM bitcoin e-administracja kryptowaluta Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: toby26
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Black Friday. Prawa konsumentów w czarny piątek - informator UOKiK
Produkty kupione na wyprzedaży można reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku spośród tzw. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dobach sklepy stacjonarne…...
Bitcoin - kurs i sytuacja, marzec 2017
Kurs bitcoina spadł w piątek 24 marca poniżej tysiąca dolarów, o 4, 1 proc. - do 987 dolarów. To kolejny cios na rzecz inwestujących w kryptowalutę na niedawnym rekordzie z dziesięciu…...
BIG InfoMonitor: Rośnie wartość kłamstw ubezpieczeniowych
Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...
BGK: pierwsze czynszówki w 2017 roku
Mieszkanie Plus. Deweloperzy liczą, że zarobią Mieszkanie plus nie w własność? "Pewne kwestie rodzą obawy" Potężne połacie ziemi na Mieszkanie Plus. Od rządowej agencji PiS postawi na nowe mieszkania. 2 kierunki…...
Bezrobocie mocno w górę. Już niemal 13 proc.  Informacje
Projekt budżetu na 2019 rok do odwiedzenia komisji sejmowych Koniec wraz z zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa Gospodarka wstaje, ale inwestycje rozczarowały…...
Belka: O wejściu do tereny euro zdecydują politycy, nie zaakceptować ekonomiści
Szykują się zmiany w strefie euro. "Porozumienie jest na wyciągnięcie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Morawiecki: imprezę euro w najbliższej przyszłości to igranie…...
Bateria z wbudowanym systemem gaśniczym - badanie Stanforda
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali baterię litowo-jonową, inną niż wszystkie. Wyposażyli ją albowiem w system gaśniczy, dzięki któremu płomienie dławione są w ciągu 0, czterech sekundy. Gdyby tylko Samsung wiedział…...
Barcelona nie chce «skończyć jakim sposobem Wenecja». Pęka w szwach od turystów  Ze świata
Zbyt mnóstwo turystów zabija turystykę, których dowodzi przykład Barcelony, kompletnie oblężonej przez gości ze świata - mówią władze. Po reakcji na tłumy niemal paraliżujące każdego dnia żywot miasta jego burmistrz oświadczyła…...
Nie znaleziono