Garri Kasparow ostrzega: żyjemy przy erze fejk newsów, fabryk trolli i ludzi o złych intencjach

🕓 01.08.2019
👁 222
🗨
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych

Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę gier, w przyszłości ludzie nie będą gwoli maszyn stanowić żadnej wojny. Ale to nie ich przewaga w liczeniu wydaje się zagrożeniem dla ludzi, zaś technologia, która "sięga" po nasze dane i zagraża prywatności.

Przegrany walka Kasparowa z Deep Blue zapisał się na kartach historii, ale nie którykolwiek pamięta, że Rosjanin zmierzył się z potężnym, jakim sposobem na ówczesne czasy komputerem, dwukrotnie. Za głównym razem wygrał. W okresie poprzedzającym drugi pojedynek IBM zaktualizowało oprogramowanie Deep Blue i za drugim razem komputer okazał się lepszy od człowieka. Mistrz kiepsko zniósł porażkę, oskarżył poniekąd IBM o oszustwo, jednak później się z tegoż wycofał.

Maszyna kontra człowiek

Dziś Kasparow deklaruje, że w tamtym momencie 1997 roku zorientował się, hdy jeśli chodzi o rozrywki, ludzie nie mają szans w rywalizacji z maszynami. W 2017 roku wydał książkę o sztucznej inteligencji pt. "Deep Thinking: Where Machine Intelligence Ends and Human Creativity Begins" ("Głębokie myślenie: gdzie ukończy się inteligencja maszyn, zaś zaczyna kreatywność ludzi").

"Nie dziwi mnie w ogóle sukces AlphaGo czy > > Doty < < Elona Muska, bo nawet jeśli weźmiemy pod obserwację ograniczoną wiedzę, jaką mają te maszyny, mają ów lampy cel. Chodzi o ustalanie zasad, an ustalenie praw oznacza, że wiedzą jaki to mają cel. Nawet o ile wiedzą tylko to, będą w stanie osiągnąć stopień, z którym ludzie odrzucić mają możliwość rywalizować" - mówi Kasparow.

Zobacz również: Elon Musk: "Sztuczna inteligencja stanowi większe zagrożenie aniżeli Korea Północna"

Jednak nie tylko podziwia postęp technologiczny, od dawna ostrzega zanim technologią, która może odnaleźć się w niewłaściwych rękach, a wtedy może być dla nas zagrożeniem.

Odłóżmy na razie na bok Putina, Kim Dzong Una, terrorystów i dyktatorów. Inżynieria sprawia, że nasze ludność się bardzo mocno przerabia.

Dawniej żyliśmy w czasach, gdy mogliśmy oddzielić dobro od zła. W tym momencie żyjemy w czasach, gdzie jest to niemożliwe, zapewne że wprowadzimy silne regulacje, co mi się nie podoba. Musimy podejmować trudne decyzje.

Działamy w erze fejk newsów, fabryk trolli i ludzi o złych intencjach.

Wygoda i prywatność

Kasparow mówi, że ponieważ dorastał w Relacji Radzieckim, wie wystarczająco dużo o dyktatorach i o tym, jak oni działają. W tym kontekście pyta o nasze podejście w dodatku, że przekazujemy tak dużo prywatnych danych ot faktycznie, dla wygody.

- Chcemy korzystać z tychże wszystkich przywilejów, nie posiadając świadomości, że jeśli istniejemy połączeni ze światem, ktoś będzie zbierał o nas informacje. Jaki będzie rezultat zbierania tak ogromnej ilości informacji o każdym spośród nas – informacji gromadzonych przez międzynarodowych gigantów, przedsiębiorstwa? – zastanawia się Kasparow.

Jego zdaniem winna istnieć jakaś różnica pośród zbieraniem danych przez Google'a a KGB.

"Ale nawet jeśli robi to Google, amerykańska firma, jak można się upewnić, że te informacje nie zostaną wykorzystane tak, by osoby zranić? " – zastanawia się Kasparow.

Rosjanin jest przewodniczącym fundacji wymagającej się prawami człowieka - Human Rights Foundation i ambasadorem firmy Avast, tworzącej oprogramowanie antywirusowe i inne narzędzia ochrony komputerów zanim atakami.

Autor: Гиорги
Związane z
Technologie
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Baltic Pipe - niezależność od gazu z Rosji dzięki Danii
Dania być może pomóc Polsce uzyskać niezależność od gazu z Rosji - taki przynajmniej wydaje się zamysł rządu. Do tej pory Duńczycy prędzej nie robili z Polakami interesów, ale właśnie…...
Nie znaleziono