Temat: Gazprom

🕓 03.09.2019
📂 Surowce
👁 54
🗨
Ile może kosztować gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych Surowce

 • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
 • Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • Spór dookoła Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
 • Dyrektywa gazowa do naprawy. "Żaden nowy gazociąg nie zaakceptować będzie funkcjonował w próżni"
 • Jubileuszowa dostawa gazu do odwiedzenia Świnoujścia. "Tyle, ile zużywamy średnio w jeden dzionek zimą"

Wizyta prezydenta Usa może przynieść Polsce nowy kontrakt gazowy. Donald Trump zadeklarował, że "Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii". Polska liczy na dostawy gazu skroplonego LNG, który to na amerykańskim rynku jest bardzo tani. Czy naprawdę będzie też w Naszym kraju?

Podczas czwartkowej wspólnej konferencji Andrzeja Dudy wraz z Donaldem Trumpem, obaj byli pytani o kwestię dostaw skroplonego gazu. Prezydent AMERYCE zadeklarował, że "Ameryka jest gotowa pomóc Polsce jak i również innym krajom europejskim przy zdywersyfikowaniu dostawców energii". - Abyście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy, uzależnieni od jednego jedynie dostawcy, który był monopolistą - dodał.

Amerykański gaz tańszy?

PiS zapowiada wprowadzenie nieznanego podatku. Będzie doliczany do odwiedzenia paliwa

Ceny kontraktów w dostawę gazu są otoczone tajemnicą handlową, dlatego ciężko mówić o konkretnych kwotach. Ale jak zauważa Piotr Maciążek, redaktor naczelny portalu Energetyka24, "amerykański gaz wydaje się korzystnym zjawiskiem dla Polski".

- Możliwe, że w kontrakcie terminowym, czy średnioterminowym na kilka lat będzie on jeszcze nieco droższy od momentu rosyjskiego, ale nie stanie się zawarty na 30 czasów, będzie go można przerobić za parę lat - zauważa Maciążek w połączeniu na Twitterze. - Technika LNG cały czas tanieje, więc będzie coraz bardziej atrakcyjny dla Polski, a przede wszystkim w sposób pośredni wytworzy presję cenową na cały region i stworzy opcję przez co skorzystamy każdy - dodaje.

Polska ma zawarty długoterminowy kontrakt do 2022 roku z Gazpromem. W tej formule cena jest ustalana podług stałej zasady, indeksowana do notowań ropy naftowej. To zapewnia Polsce około 2 trzeci dostaw gazu.

Według wypowiedzi prezydenta Władimira Putina z października minionego roku, cytowanej przez rosyjskie media, "Polska - w mocy istniejących zobowiązań a mianowicie kupowała gaz po 195 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych".

Na początku 2017 roku Michaił Malgin, wiceszef departamentu eksportu w Gazpromie, powiedział, hdy "europejscy klienci Gazpromu zapłacą w tym roku Rosjanom średnio 167-171 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu".

Szansą na wynegocjowanie tak dobrych warunków pieniężnych na dostawy surowca są krajowe inwestycje energetyczne. Tak było chociażby po otwarciu przez Litwinów terminala lotnego LNG w Kłajpedzie. Za sprawą gazoportowi kraj może ponieważ dywersyfikować źródła dostaw, a tym samym jest sporo mniej zależny od dostaw gazu z Rosji. Litwini tuż przed otwarciem lokaty w Kłajpedzie zdołali wynegocjować z Gazpromem około 20-procentową obniżkę cen dostaw surowca.

Jak to wydaje się być z tym amerykańskim gazem dla Polski? Odpowiadam. pic. twitter. com/cunXKkyFJq

— Piotr Maciążek (@Piotr_Maciazek) 6 lipca 2017

Gaz amerykański jest tani na sektorze krajowym, gdzie kosztuje mniej więcej 161 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Z powodu kosztów dostawy surowiec przedkładany w Europie jest droższy.

W efekcie wartość amerykańskiego gazu może wynieść około 180 dol. zbyt 1000 m sześciennych. To wszystko jest jednak teoretyczne, ponieważ - jak zaznaczył Osiadacz - to są "dwa różne światy". Cena gazu LNG jest ustalana w oparciu o zasady rynkowe (gas-on-gas) a ceny w kontraktach wieloletnich gazu ziemnego rządzą się innymi zasadami.

Są także kontrakty spotowe, które można nazwać "last minute". Z takiej naturalnie okazji skorzystało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, sprowadzając do Polski pierwsza dostawę amerykańskiego gazu.

Dostawa LNG

Duda mierzy na kontrakt gazowy z USA. Trump: możemy jego wynegocjować w 15 minut

Pierwsza dostawa gazu ziemnego z USA dotarła aż do Polski na początku czerwca tego roku. Do portu w Świnoujściu przypłynął wówczas gazowiec Clean Ocean.

Kontrakt typu spot z teksańską Cheniere Energy był głównym kontraktem, jaki zawarło a mianowicie otwarte w lutym - londyńskie biuro handlowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. To także pierwsza dostawa amerykańskiego gazu nie wyłącznie do Polski, ale i Europy Północnej. Dotąd amerykańskie LNG trafiało bowiem tylko na rynki Europy Południowej, między innymi Hiszpanii jak i również Turcji.

- Traderzy w londyńskim biurze wychwycili możliwość transakcji i w celu niej doprowadzili - powiedział pod koniec kwietnia prezes spółki Piotr Woźniak. PGNiG nie ujawniło wtedy i - jak zapowiedziało a mianowicie nie ujawni ceny, którą zapłaciła za amerykański gaz. Jej przedstawiciele zapewniali tylko, że jest ona korzystna. Również wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki ocenił, hdy "gaz ze Stanów Zjednoczonych jest wynegocjowany po niesłychanie dobrych cenach".

Wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Maciej Woźniak po majowej rozmowie z portalem Energetyka24 wskazał, że "dostawa LNG z USA dzierży lepszą cenę od rosyjskiego surowca oferowanego Polsce".

Zdaniem ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w 2040 roku skroplony gaz ziemny będzie miał większy wkład w rynku niż materiał dostarczany rurociągami.

Łupkowa rewolucja

Amerykanie rzeczywiście posiadają co zaoferować. W 2016 roku wydobyli oni albowiem aż 750 miliardów metrów sześciennych gazu. Z owego około 65, 5 miliarda rocznie wyeksportowano. Co ciekawe, to cztery razy większą ilość niż zużywają rocznie Ludzie z polski.

W przypadku naszego kraju roczne zużycie surowca wynosi około 16 milionów metrów sześciennych i wydaje się być oceniane jako bardzo niskie, bo w przeliczeniu w głowę mieszkańca stanowi zaledwie jedną trzecią tego, jakie możliwości w krajach Europy Zachodniej. Należy też pamiętać, hdy polskie zużycie jest zaspokajane nie tylko przez import, ale również własne wydobycie.

Trzy impulsy dla Europy. Trump: stoimy spośród wami ramię w ramię

Pozycja Stanów Zjednoczonych na rynku gazu musi rosnąć. Jak wskazał Lokalny Instytut Spraw Międzynarodowych, do końca tego roku zacznie działalność terminal w Cove Point, na wschodnim wybrzeżu USA i przez to koszty dostawy do Świata są odpowiednio niższe.

Tymczasem, trwa budowa następnych czterech terminali, które będą gotowe do końca 2019 roku. Stany Zjednoczone staną się wtedy, po Australii i Katarze, trzecim eksporterem LNG na świecie.

- Gaz skroplony nadal 10-15 lat temu był dużo droższy od gazu przesyłanego rurociągami, dlatego iż technologia była droższa a mianowicie wskazał na antenie prof. Andrzej Osiadacz z Politechniki Warszawskiej podkreślając, że ów technologia poszła już naprzód.

Wyjaśnił, że gaz ziemny w postaci skroplonej zawiera 600 razy niższą objętość przy tej tylko energii, przez co transport wydaje się być bardzo efektywny. Potem materiał jest regazyfikowany i wnika do gazrociągu, lub jest też bezpośrednio przerabiany po stacjach regazyfikacji i trafia do odbiorców.

- Poza tym technologia regazyfikacji i skraplania się unowocześniły. Koszty są znacznie znacznie niższe i ten rynek jest konkurencyjny - mówił Osiadacz.

Autor:
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Hiszpania. Wsparcie dla firm, które zatrudnią ofiary przemocy familiarnej Ze świata
Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz gwoli gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w obcych firmach Ponad 12 tyś dni niewykorzystanego…...
Historia sztucznej inteligencji
Maszyny, które nas otaczają, mają zbytnio zadanie usprawnić życie człowieka i pomagać mu w codziennych obowiązkach. To jakim sposobem bardzo skorzystamy z ich dobrodziejstw, zależy jedynie od naszą firmę. Mówiąc o relacji…...
Główne założenia ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych Pieniądze
Emerytalna rewolucja wejdzie do lasów 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za przeszło…...
Górnicy negocjują wynagrodzenia. Wypłata czternastek Surowce
Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...
GUS: przedsiębiorcy wkazują na rozwój koniunktury w gospodarce Informacje
Badani przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorcy wskazali na wzrost koniunktury gospodarczej w listopadzie, pogorszyły się natomiast nastroje konsumentów a mianowicie wynika z komunikatu GUS. Rośnie przemysł. Najwięcej stworzyliśmy mebli…...
Grupa LPP - zysk w IV kwartale 2016, rezultaty finansowe, sprzedaż
W ostatnich trzech miesiącach 2016 roku Grupa LPP, okaziciel m. in. odzieżowych marek Reserved i Cropp, osiągnęła 158, 2 mln zł zysku netto - wówczas blisko o 9…...
Greckie banki zamknięte do poniedziałku. Limit wypłat utrzymany Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis przy TVN24 BiS: "Udają…...
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
Nie znaleziono