Temat: Gospodarka wg PiS

🕓 17.06.2019
📂 Surowce
👁 42
🗨
Akcjonariusze PKN Orlen zmienili zestaw rady nadzorczej  Surowce

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco stosowane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma zamiar na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) akcjonariuszy PKN Orlen na wniosek Skarbu Państwa wymieniło w piątek pięciu członków rady nadzorczej spółki. Rada liczy aktualnie osiem osób - konkretnego członka może powołać wciąż w odrębnym trybie Skarb Państwa.

Akcjonariusze PKN Orlen odwołali z rady nadzorczej jej wiceprzewodniczącego Leszka Pawłowicza, a także sekretarza Adama Ambrozika oraz Cezarego Banasińskiego, Grzegorza Borowca i Cezarego Możeńskiego.

Orlen kupi więcej ropy spośród Arabii Saudyjskiej? "Zastanawiamy się nad wzmocnieniem tej relacji"

Nowy skład

Do rady nadzorczej powołano Adriana Dworzyńskiego – radcę prawnego, byłego pracownika Polkomtelu jak i również Kancelarii Prezydenta RP (2006-07), którego kandydaturę zgłosiło Nationale-Nederlanden OFE, a także zgłoszonych poprzez Skarb Państwa: Mateusza Bochacika - adwokata, Agnieszkę Krzętowską - wykładowcę w Publicznej Wyższej Szkole Zawodowej przy Płocku, Remigiusza Nowakowskiego – prezesa Tauron Polska Energia i Arkadiusza Siwko - prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Z wcześniejszego składu rady pozostali w tej dziewczyny: Angelina Sarota - przewodnicząca (w radzie od 2008 r., an od 2013 r. jej przewodnicząca), Artur Gabor oraz Radosław Kwaśnicki.

NWZ PKN Orlen z jednym punktem w porządku obrad - modyfikacje w radzie nadzorczej płockiego koncernu zwołano na morał Skarbu Państwa, będącego najogromniejszym akcjonariuszem tej strategicznej firmy paliwowej; zwołanie posiedzenia resort Skarbu Państwa uzasadnił „koniecznością wzmocnienia nadzoru właścicielskiego ponad działalnością spółki”.

Akcjonariat

Zgodnie ze statutem płockiego koncernu rada nadzorcza być może liczyć tam od 6 do 9 osób, przy czym jednego członka rady może wyznaczyć i odwołać Minister Skarbu Państwa, który nie musi w tejże sprawie uzyskać akceptacji pozostałych akcjonariuszy. Jeszcze przed odmianami w składzie rady nadzorczej akcjonariusze spółki na morał Skarbu Państwa ustalili w piątek, że rada zostanie miała docelowo pełen zawartość, czyli właśnie 9 członków.

Wśród pięciu powołanych przez NWZ PKN Orlen członków rady nadzorczej znalazł się ponownie Remigiusz Nowakowski - w radzie zasiadał on od 23 listopada 2015 r. do czwartku. O jego powołaniu jak i również odwołaniu, zgodnie z przewidzianymi statutem spółki uprawnieniami, decydował Minister Skarbu Państwa. Po innym już trybie, w czasie piątkowych obrad akcjonariuszy płockiego koncernu, Skarb Państwa przedstawił kandydaturę Nowakowskiego na penisa rady nadzorczej, która całkowicie została przegłosowana.

Co z zarządem?

W mediach, ale też po samym PKN Orlen, spekuluje się, że zmiany w tamtejszej radzie nadzorczej mają możliwość być wstępem do przemian kadrowych w pięcioosobowym zarządzie spółki. Pojawiają się też głosy, że z uwagi na dobre wyniki finansowe płockiego koncernu jak i również zaawansowane strategiczne inwestycje, np. energetyczne, ewentualne zmiany personalne w zarządzie mogą dać wyraz się niewielkie i nastąpić nieco później.

W połowie grudnia 2015 r. rada nadzorcza PKN Orlen odwołała z zarządu ówczesnego prezesa Jacka Krawca i jednocześnie powołała na tek krok stanowisko Wojciecha Jasińskiego, wieloletniego posła PiS, b. ministra Skarbu Państwa (2006-07). Po naszej zmianie w zarządzie pozostali: Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes płockiego koncernu ds. skarbowych oraz członkowie - odpowiedzialny za rozwój i energetykę Piotr Chełmiński, Krystian Pater - odpowiadający za pracę oraz Marek Podstawa - nadzorujący sprzedaż.

Co z Orlenem?

Zgodnie ze statutem PKN Orlen, zarząd spółki może liczyć od 5 do dziewięć członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza płockiego koncernu wraz z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister Skarbu Was, do czasu zbycia poprzez Skarb Państwa ostatniej działaniu spółki.

Zysk netto grupy kapitałowej PKN Orlen za 12 miesięcy 2015 r. osiągnął 3 mld 233 mln zł, z kolei zysk jednostkowy netto płockiego koncernu wyniósł w tym czasie jednej mld 48 mln złotych.

PKN Orlen przedstawiając w czwartek skonsolidowane dane finansowe podkreślił, że przy 2015 r. osiągnął rekordowy wynik EBITDA LIFO wynoszący 8, 7 mld złotych (zysk operacyjny powiększony o amortyzację z wyłączeniem niegotówkowych efektów przeszacowania zapasów oraz odpisów aktualizujących majątek trwały), a sprzedaż produktów wzrosła tam w porównaniu wraz z rokiem poprzednim do poziomu 38, 7 mln dźwięk przy przerobie prawie 31 mln ton ropy naftowej - największa w grupie spółki rafineria w Płocku przerobiła w ubiegłym r. 15, 7 mln dźwięk surowca. To także rekordowe wskaźniki.

Warunki

Prezes PKN Orlen podczas czwartkowej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że obecna sytuacja makroekonomiczna jest „nieco inna niż w połowie 2014 r. ”, kiedy była zatwierdzana strategia spółki, dlatego a mianowicie jak ocenił - „jej cele finansowe mogą żądać nowego spojrzenia”. - Przy związku z tym odrzucić wykluczamy możliwości przeglądu strategii, by móc elastycznie odpowiadać na zmiany w środowisku rynkowym. Chcemy także w większym stopniu wykorzystać możliwości koncernu w obszarze wynalazków – oświadczył Jasiński.

PKN Orlen jest najwyższym podmiotem w branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i określonym z największych w Europie. Posiada spółki zależne po Niemczech, Czechach, na Litwie, a także w Kanadzie a mianowicie podmioty zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego.

Według danych publikowanych ostatnio przez PKN Orlen, Skarb Państwa ma 27, 52 proc. akcji spółki, Nationale-Nederlanden OFE - 9, dwunastu proc., Aviva OFE a mianowicie 7, 95 proc., zaś pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 55, 41 proc. W piątkowym posiedzeniu NWZA PKN Orlen uczestniczyło 464 akcjonariuszy, dysponujących 265 708 592 akcjami (głosami), co stanowi ok. 62 proc. środków zakładowego spółki.

Autor: marketingsp
Związane z
Surowce
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Agora zamyka sieć dla youtuberów Epic Makers
Współpraca z youtuberami skończyła się opłacać Agorze. Wydawca "Gazety Wyborczej" po siedmiu latach zdecydował się zapiąć swoją sieć partnerską na rzecz twórców wideo, działającą pod spodem nazwą Epic Makers. Spośród…...
Afera w KNF. Jest konkluzja o tymczasowy areszt na rzecz byłego szefa KNF
Zapadła decyzja o skierowaniu do sądu wniosku na temat tymczasowe aresztowanie, na 2 miesiące, byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował szef śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla. Wniosek o…...
Afera GetBack - apel obligatariuszy do banków, grudzień 2018
Obligatariusze GetBacku wystosowali następne pismo w swojej draki - tym razem do odwiedzenia banków, które "sprzedawały spółce pakiety wierzytelności". Poszkodowani apelują o "uczciwe rozliczenie tych transakcji, poprzez skorygowanie zawyżonych cen sprzedaży wierzytelności do…...
Adam Hofman wiceprezesem Związku Piłki Ręcznej
Funkcja we władzach Związku Piłki Ręcznej ma wesprzeć Adamowi Hofmanowi wyjść z politycznego niebytu. Ale dzięki ściągnięciu byłego posła PiS najwięcej zyska związek i jego władze - pisze Newsweek. Hofman…...
7 czerwca ostatnie spotkanie specjalistów ws. ustawy frankowej  Pieniądze
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach Prawie 3 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów.…...
500 złotych na dziecko. Dlaczego Polacy nie decydują się na potomstwo
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
5 sygnałów, że praca nie jawi się być dla ciebie
Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę i wciąż myślisz się jedynie nad naszym, co potencjalny pracodawca na temat tobie pomyśli, pora przerobić nastawienie. Twoja strategia musi być dwutorowa: sprawdzasz pierwotnego…...
180 mln dol - gigantyczna odprawa dla Rexa Tillersona od ExxonMobil
Rex Tillerson, desygnowany na stanowisko sekretarza postaci USA dostanie gigantyczną odprawę. Były prezes koncernu naftowego dostanie od ExxonMobil aż 180 mln dolarów. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal" w ten sposób…...
Nie znaleziono