Szukasz pomysłu w startup? Tutaj znajdziesz inspirację

🕓 02.08.2019
👁 222
🗨
Gdzie znaleźć pomysł na startup?

Coraz więcej osób myśli o tym, żeby założyć własny biznes. Ogólnie kojarzy się to wraz z przedsiębiorczością i możliwością dodatkowego zarobku większych pieniędzy. Z drugiej strony jednak prowadzenie prywatnej działalności gospodarczej wymaga niejednokrotnie większego wysiłku, samoorganizacji oraz przyzwyczajenia się do nienormowanego czasu pracy. O jak dużo dla wielu własna firma nie wydaje się być czymś zaskakującym, o tyle chęć założenia firmy-startupu z pewnością nadal budzi pewien podziw i zaciekawienie. Skąd brać pomysły na takie firmy?

Aby znaleźć dobry pomysł dzięki startup, warto wiedzieć, im on dokładnie jest. Wbrew pozorom nie jest to każda mała lub dopiero co założona firma. Trudno nazwać startupem nowo otwarty wortal zakupowy, nową firmę logistyczną o standardowym profilu działalności lub gospodarstwo agroturystyczne. Dla bardzo wielu wraz z nas samo zestawienie wyrażenia startup z tego rodzaju aktywnością gospodarczą nie będzie właściwie brzmiało. Pokazuje to, iż do „startupowego worka” wrzucamy bardzo wiele firm spośród różnych branży, nie potrafiąc równocześnie bliżej zdefiniować owego pojęcia.

Wielu ekonomistów uważa, że startup to nie tyle precyzyjnie określony rodzaj firmy, ile w wyższym stopniu pewien etap w opowieści jej funkcjonowania. Drugim ważnym czynnikiem jest naturalnie ów pomysł wokół, jakiego rozwijamy firmę. O który pomysł chodzi? Pomysł ten przede wszystkim nie winien być typowy, nie powinien powielać dotychczasowych rozwiązań. Pomysł musi być innowacyjny i wprowadzać coś nowego w rynku. Jeśli spojrzymy na branże, w których najdynamiczniej rozkręcają się startupy, zobaczymy, hdy są to dziedziny takie jak: IT, e-commerce, nowe technologie, cloudcomputing. Nie musi to nikogo zaskoczyć, istniejemy przecież w czasie cyfrowej rewolucji.

Charakter startupu polega też na tymże, że posiadając pomysł, nie zaakceptować jesteśmy w stanie dużo przewidzieć. Startup podejmuje ryzyko rozwijania pomysłu, elastycznego dostosowywania go do potrzeb rynku oraz nadawania z czasem ram organizacyjnych samej spółce. „Etap” startupu kończy się wtedy, gdy nasz pomysł osiągnie ostateczny kształt jak i również będziemy w stanie zarządzać jego produkcją i funkcjonowaniem. Wraz z rozwojem pomysłu rozwijać się będzie także nasza firma. Tu cykl startupu kończy się na osiągnięciu pewnego pułapu zadowalającej pensji lub rozwoju kadrowego i nowych naborom. My przestaje być już po prostu mała.

Skąd zabierać pomysły?

Najtrudniejszym źródłem planu na startup to rozwiązanie czegoś, z czego na własną rękę moglibyśmy korzystać, pomysł produktu dla siebie. Jeśli jesteśmy aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych lub korzystamy z sieci, takim pomysłem może okazać się aplikacja wprowadzająca nowatorską funkcję. Na tej regule powstały dla przykładu wortale takie jak pizzaportal. pl (stworzył ją podobno nienasycony student) lub nomadlist. oi, strona, którą stworzył turysta podróżujący po Azji. Obejmuje ona informacje o obszarach, w których warto nocować a także cenach produktów żywnościowych. Umieszczenie wszystkiego w jednym obszarze pozwala nie tracić periodu na przeszukiwanie internetu.

W stworzeniu idea fix naszego startupu może wesprzeć zmiana myślenia. Nie wypatrujmy pomysłu na produkt, który przyniesie nam zysk, staraj się myśleć kłopocie lub usprawnieniu czegoś już istniejącego. Pomysłem biznesowym naszego startupu może być to, co innych wkurza, czego nie zaakceptować znoszą i za pozbycie się czego z chęcią mnie zapłacą. Tak jest dla przykładu z księgowością, przeważnie ów dziedzina działa w przedsięwzięciach w oparciu o spółki outsourcingowe. Przykładów wykorzystania takiego podejścia w biznesie wydaje się wiele, są nimi np. portale Znanylekarz. pl, Uber lub Blablacar.

Pomysł na startupowy biznes może oponować również o tendencje lub być antytrendem. Ważne w tej sytuacji jest to, by nie przesadzić z hura optymizmem. Trendy mają wówczas do siebie, że istnieją w zasadzie łatwo przewidywalne. Trzeba być jednak spostrzegawczym. Dla przykładu pomocne może okazać się myślenie, że o jak dużo obecnie więcej ludzi wydaje się być w wieku produkcyjnym, na temat tyle za 20 czy więcej lat, więcej po Polsce może być rencistów. W tym przypadku można stworzyć kandydaturę, która będzie dotyczyła tej ekipy wiekowej. Przykładem biznesu opierajacego sie o antytrend jest Snapchat, który polega na przesyłaniu zdjęć, filmów lub wiadomości tekstowych o określonej żywotności (do 24h). Po naszym czasie dane znikają. Oryginalnie aplikacja powstawała z sądzą o studentach, prawdziwą fama jednak zdobyła dopiero wśród nastolatków. Snapchat odniósł ogromny sukces, który może zdumiewać, jeśli weźmiemy pod atencję Twittera i Facebooka, przy których nic nie ginie.

Startupy to spółki, które zakładane są nie tylko przez młodych, ambitnych, ale także przez doświadczonych przedsiębiorców, którzy znając segment rynku, w którym pracują, chcą zająć się w nim właśnie innowacjami. Tego typu specjalizacja ogranicza się do odwiedzenia konkretnych dziedzin, takich jak np. energetyka, usprawnienie produkowaniu przemysłowej określonych dóbr bądź logistyka. Dla podobnych przedsiębiorców dedykowane są projekty konkursowe (np. Pilotmarker lub Chivas The Venture). Mają one za zadanie wyselekcjonować dzięki rynku te ze startapów, które mają największe szanse technologiczne, których innowacje istnieją warte wsparcia i użycia dla wielkiego biznesu. Analizując pomysł firm startujących po takich konkursach, sami mamy możliwość trafić na swój.

Dla przykładu projekt Chivas The Venture to quiz, w którym startować mają możliwość startupy bazujące na innowacyjnych pomysłach rozwiązujących ważne zmartwienia społeczne. Pula nagród wynosi 1 mln dolarów. W szczególności dobrze widziane mają stanowić przede wszystkim ci startujący, których pomysł poza funkcją społeczną również jest motorem do działania dla innych.

W pierwszej polskiej edycji wygrał startup MIGAM, oferujący innowacyjną podaż połączenia tłumacza języka migowego z video. Drugą edycję w naszym kraju wygrał zaś startup Nexbio, rozwijający nowoczesne strategie wczesnego wykrywania chorób flory wykorzystując biotechnologiczne rozwiązania bazujące na testach genetycznych. I to Nexbio będę reprezentował nasz kraj w arenie międzynarodowej w drugiej już edycji globalnej.

Jeśli nie wiemy, podpatrzmy innych

Jeśli mamy problem ze sprecyzowaniem pomysłu na biznes, poświęćmy nieco czasu dzięki podpatrzenie, jak zrobili to inni. Mamy do władzy mnóstwo stron internetowych, rodzimych i zagranicznych, które prezentują przegląd najciekawszych przedsięwzięć na temat charakterze startupowym (chociażby mamstartup. pl lub techcrunch. com). Biorąc również pod obserwację, w jakich dziedzinach najprędzej rozwijają się tego rodzaju firmy, musimy mieć elementarną wiedzę, jaka jest pierwotnego specyfika. Nasz startup wymaga też „fokusu”, czyli musi być skoncentrowany na tym, czymże się aktualnie zajmuje. Nie możemy zbyt szybko snuć wizji wielkiego imperium finansowego.

Popularnymi segmentami, w których rodzi się najwięcej startupów to usługi typu B2B, niszowe e-commerce, podobne środowiska site lub produkty B2C. Może nie we wszelkich wymienionych powyżej przykładach nowego biznesu przewija się nisza. Jeśli chcemy otworzyć biznes w oparciu o aplikacje komputerowe lub portal internetowy, naturalnie nisza może decydować o sukcesie. Inaczej będziemy skazani na konkurencję. Najlepiej też szukać własnego pomysłu i niszy, w dziedzinach, po których sami działamy. Zapewnia nam to większe wyczucie rynku i potrzeb ewentualnego klienta.

Tagi: startupy pierwszy biznes Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Masters
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Gazprom będzie mógł bardziej korzystać z Nord Stream
Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł o wiele zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Bruksela przekonuje, iż krok ten poprawia konkurencyjność…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
FT: Ukraina ma ostatnią okazję na zapewnienie sobie wolności Ze świata
Ubiegłotygodniowa dymisja ukraińskiego ministra rozwoju ekonomicznego i handlu Aivarasa Abromavicziusa odsłania brak fundamentalnych reform w kraju. Ukraina dzierży ostatnią szansę na zapewnienie sobie wolności - pisze w poniedziałek dziennik "Financial Times".…...
Frank szwajcarski drożeje w obliczu Brexitu. Waluty
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co jesteś zobligowany…...
Francja. Reformy zapowiadane przez Emmanuela Macrona Ze świata
Prezydent Francji Emmanuel Macron chce zliberalizować gospodarkę kraju. "Jego program opiera się na założeniu, że państwo opiekuńcze jest anachronizmem" - pisze "Economist". Wysokie koszta pracy sprawiają, że pewne przedsiębiorstwa przenoszą miejsca…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Nie znaleziono