Temat: Unia Europejska

🕓 21.07.2019
📂 Prawo
👁 109
🗨
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo

  • Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję"
  • Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję przy przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne dane są niezbędne"

Dwa lata po przyjęciu restrykcyjnej dyrektywy tytoniowej w piątek mija termin wdrożenia do niej przepisów przez państwa UE. Do tej pory zrobiło to jedynie 13 państw. Wśród spóźnialskich jest też Polska. Branża apeluje, aby przyjąć nowe regulacje jak najszybciej.

Dyrektywa tytoniowa, która została przyjęta poprzez Parlament Europejski w lutym 2014 roku, przewiduje metrów. in., że ostrzeżenia poprzednio skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów będą zajmowały dwie trzecie powierzchni paczki. Zakazuje również stosowania aromatów (z wyjątkiem papierosów mentolowych, dla których okres przejściowy ustalono do 2020 r. ). Cel wówczas odstraszenie potencjalnych palaczy i ograniczenie ich liczby.

Branża czeka

Palisz tego rodzaju papierosy? Unia nakazała gryzie wycofać

Teoretycznie producenci wyrobów tytoniowych powinni być dlatego zadowoleni, że niektóre państwa członkowskie spóźniają się z implementacją restrykcyjnych regulacji. Przy praktyce branża od dawna naciska na rządy przy poszczególnych państwach członkowskich, żeby te przygotowały i wdrożyły do krajowego prawa powstające z dyrektywy przepisy.

- Mamy dziewięć fabryk w UE, oczywiście pragniemy, żeby wyroby w tych propozycji produkowane były zgodne z regulacjami, ale jest pytanie - z jakimi regulacjami - mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli dyrektor ds. korporacyjnych Imperial Tobacco Axel Gietz.

Nie jedynie ten producent narzeka na brak pewności co do odwiedzenia przepisów prawnych, który odbija się na prowadzonym biznesie. - Byliśmy wiele razy zapewniani przez przedstawicieli polskiego rządu, że przepisy są gotowe wkrótce. Padały różne daty i cały okres przedłużano ich przedstawienie do konsultacji - mówił w sierpniu ubiegłego roku Lech Ostrowski, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Augustowie.

Pragnący zachować bezimienność przedstawiciel jednego z koncernów podkreśla, że poprzedni rząd Polski przez 18 miesięcy od uchwalenia dyrektywy niewiele zrobił, by przyjąć właściwe prawo. - Dopiero pod spodem koniec rządów Ewy Wydobywający coś zaczęło się szydełkować - ubolewa.

Interwencja KE?

Dziś Polska obok m. in. Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Grecji, Portugalii czy Wielkiej Brytanii wydaje się krajem, który - o ile przepisy nie zostaną zapoczątkowane szybko - naraża się na zaskarżenie przez Komisję Europejską do trybunału UE.

- Monitorujemy materię. Oczywiście nie jest naprawdę, że 21 maja będziemy wysyłać pismo o wszczęciu postępowania, ale będziemy przeglądać, na jakim etapie wydaje się być kraj - powiedział pewien z urzędników KE.

Mniejszy dymek, mniej w kieszeni. Chiński podatek przynosi nie tylko dochody

Dla branży tytoniowej deficyt harmonizacji prawnej w UE to nie lada problem. Jedna fabryka, która tworzy dla wielu różnych krajów, musi przestawiać swoją wytwórczość, tak by spełniać różne wymogi.

W ludzi państwach, gdzie dyrektywa jest wdrożona, od piątku odrzucić można produkować bowiem pozostałych papierosów niż te wraz z odpowiednimi oznaczeniami zajmującymi 65 proc. paczki. Na rynkach, w których ustawodawcy odrzucić zdążyli z implementacją regulacji, obowiązują stare reguły odnoszące się do ostrzeżeń, i to tychże zasad muszą się trzymać producenci.

Polska przy czołówce

W Polsce przebieg ustawodawczy, którego celem wydaje się wdrożenie dyrektywy tytoniowej, wydaje się w toku. Projekt ustawy jest obecnie notyfikowany przy Komisji Europejskiej. Jeśli jakiekolwiek bądź z państw członkowskich nie zgłosi do niego obiekcji (tzw. szczegółowej opinii), w teorii w lipcu Sejm zostanie mógł dokończyć procedowanie nad propozycją.

W lutym komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis apelował podczas wizyty w Polsce, by przyspieszyć operacje. Projektem zajmuje się obecnie osobliwa podkomisja w Sejmie.

Według danych rządowych Polska jest czwartym producentem tytoniu w UE (10 proc. całej produkcji UE), na Włoszech (35 proc. ), Hiszpanii (15, 4 proc. ) i Bułgarii (13, 17 proc. ).

Autor: Аюдель Кадер
Prawo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dynamika wzrostu PKB - projekcja NBP, listopad 2016
Dynamika PKB w kolejnych czasach przyspieszy, a motorem postępu będą inwestycje oraz spożycie - wynika z najnowszej projekcji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Tempo wzrostu PKB w II połowie…...
Duda: prezes JSW nie chce odejść, bo nie dostałby milionowej odprawy
Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski nie chce zrezygnować ze stanowiska, bo gdyby tak zrobił, to nie dostałby milionowej odprawy - powiedział w czwartek na rady prasowej przewodniczący NSZZ Solidarność…...
Drogi prąd. Rząd zgłasza autopoprawkę do swojego projektu
W ostatniej chwili rząd zgłosił autopoprawkę do swego projektu, który ma zamrozić w przyszłym roku ceny energii. Zakłada ona równoczesne rekompensaty dla firm handlujących energią elektryczną w zamian za to…...
Dorota Lorenc: ekonomia współdzielenia atrakcyjna w turystyce  Nieruchomości
Młodzi osoby podczas swoich podróży niejednokrotnie nie korzystają już z ofert hoteli, ale wypożyczają mieszkania czy domy od momentu prywatnych ludzi. To wydarzenie ekonomii współdzielenia jest wyzwaniem dla turystyki, również po…...
Dodatkowe 100 Biedronek w Naszym kraju. Jeronimo Martins planuje inwestycje
Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. siedemset mln euro. Chce rozewrzeć w Polsce ponad 100 sklepików Biedronka - podała spółka w komunikacie. Jeronimo…...
Dlaczego Polska nie przyciąga ambitnych osób? Rynek pracy
Polski rynek pracy nie wydaje się tak przyjazny dla imigrantów. Nasz kraj ma problemy z przyciąganiem osób na temat wyższym poziomie ambicji profesjonalnych - mówi Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka…...
Deweloperzy budują coraz więcej. Lecz ceny wcale nie muszą spaść  Informacje
W budowlance widać coraz większe ożywienia. Wzrasta liczba inwestycji, wydano również więcej niż przed rokiem pozwoleń na budowę. - Te wzrosty wynikają wraz z tego, że deweloperzy obserwują coraz większy popyt dzięki…...
Deloitte: z internetu korzysta 25, 7 mln Polaków  Tech
Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...
Nie znaleziono