Temat: Unia Europejska

🕓 21.07.2019
📂 Prawo
👁 72
🗨
Dyrektywa tytoniowa. W piątek mija termin wdrożenia dyrektywy  Prawo

  • Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję"
  • Koniec gorszych towarów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję przy przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne dane są niezbędne"

Dwa lata po przyjęciu restrykcyjnej dyrektywy tytoniowej w piątek mija termin wdrożenia do niej przepisów przez państwa UE. Do tej pory zrobiło to jedynie 13 państw. Wśród spóźnialskich jest też Polska. Branża apeluje, aby przyjąć nowe regulacje jak najszybciej.

Dyrektywa tytoniowa, która została przyjęta poprzez Parlament Europejski w lutym 2014 roku, przewiduje metrów. in., że ostrzeżenia poprzednio skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów będą zajmowały dwie trzecie powierzchni paczki. Zakazuje również stosowania aromatów (z wyjątkiem papierosów mentolowych, dla których okres przejściowy ustalono do 2020 r. ). Cel wówczas odstraszenie potencjalnych palaczy i ograniczenie ich liczby.

Branża czeka

Palisz tego rodzaju papierosy? Unia nakazała gryzie wycofać

Teoretycznie producenci wyrobów tytoniowych powinni być dlatego zadowoleni, że niektóre państwa członkowskie spóźniają się z implementacją restrykcyjnych regulacji. Przy praktyce branża od dawna naciska na rządy przy poszczególnych państwach członkowskich, żeby te przygotowały i wdrożyły do krajowego prawa powstające z dyrektywy przepisy.

- Mamy dziewięć fabryk w UE, oczywiście pragniemy, żeby wyroby w tych propozycji produkowane były zgodne z regulacjami, ale jest pytanie - z jakimi regulacjami - mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli dyrektor ds. korporacyjnych Imperial Tobacco Axel Gietz.

Nie jedynie ten producent narzeka na brak pewności co do odwiedzenia przepisów prawnych, który odbija się na prowadzonym biznesie. - Byliśmy wiele razy zapewniani przez przedstawicieli polskiego rządu, że przepisy są gotowe wkrótce. Padały różne daty i cały okres przedłużano ich przedstawienie do konsultacji - mówił w sierpniu ubiegłego roku Lech Ostrowski, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Augustowie.

Pragnący zachować bezimienność przedstawiciel jednego z koncernów podkreśla, że poprzedni rząd Polski przez 18 miesięcy od uchwalenia dyrektywy niewiele zrobił, by przyjąć właściwe prawo. - Dopiero pod spodem koniec rządów Ewy Wydobywający coś zaczęło się szydełkować - ubolewa.

Interwencja KE?

Dziś Polska obok m. in. Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Grecji, Portugalii czy Wielkiej Brytanii wydaje się krajem, który - o ile przepisy nie zostaną zapoczątkowane szybko - naraża się na zaskarżenie przez Komisję Europejską do trybunału UE.

- Monitorujemy materię. Oczywiście nie jest naprawdę, że 21 maja będziemy wysyłać pismo o wszczęciu postępowania, ale będziemy przeglądać, na jakim etapie wydaje się być kraj - powiedział pewien z urzędników KE.

Mniejszy dymek, mniej w kieszeni. Chiński podatek przynosi nie tylko dochody

Dla branży tytoniowej deficyt harmonizacji prawnej w UE to nie lada problem. Jedna fabryka, która tworzy dla wielu różnych krajów, musi przestawiać swoją wytwórczość, tak by spełniać różne wymogi.

W ludzi państwach, gdzie dyrektywa jest wdrożona, od piątku odrzucić można produkować bowiem pozostałych papierosów niż te wraz z odpowiednimi oznaczeniami zajmującymi 65 proc. paczki. Na rynkach, w których ustawodawcy odrzucić zdążyli z implementacją regulacji, obowiązują stare reguły odnoszące się do ostrzeżeń, i to tychże zasad muszą się trzymać producenci.

Polska przy czołówce

W Polsce przebieg ustawodawczy, którego celem wydaje się wdrożenie dyrektywy tytoniowej, wydaje się w toku. Projekt ustawy jest obecnie notyfikowany przy Komisji Europejskiej. Jeśli jakiekolwiek bądź z państw członkowskich nie zgłosi do niego obiekcji (tzw. szczegółowej opinii), w teorii w lipcu Sejm zostanie mógł dokończyć procedowanie nad propozycją.

W lutym komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis apelował podczas wizyty w Polsce, by przyspieszyć operacje. Projektem zajmuje się obecnie osobliwa podkomisja w Sejmie.

Według danych rządowych Polska jest czwartym producentem tytoniu w UE (10 proc. całej produkcji UE), na Włoszech (35 proc. ), Hiszpanii (15, 4 proc. ) i Bułgarii (13, 17 proc. ).

Autor: Аюдель Кадер
Prawo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Dynamika wzrostu PKB - projekcja NBP, listopad 2016
Dynamika PKB w kolejnych czasach przyspieszy, a motorem postępu będą inwestycje oraz spożycie - wynika z najnowszej projekcji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Tempo wzrostu PKB w II połowie…...
Nie znaleziono