Dania partnerem Polski. Jakie możliwości warto wiedzieć o największym planie rządu

🕓 23.06.2019
📂 Polityka
👁 103
🗨
Baltic Pipe - niezależność od gazu z Rosji dzięki Danii

Dania być może pomóc Polsce uzyskać niezależność od gazu z Rosji - taki przynajmniej wydaje się zamysł rządu.

Do tej pory Duńczycy prędzej nie robili z Polakami interesów, ale właśnie się to zmienia. Polski sektor energetyczny wrócił bowiem do projektu Baltic Pipe a mianowicie gazociągu do Danii, który to wraz z innymi inwestycjami miałby zapewnić naszemu krajowi gazową niezależność już po okolicach 2022 r.

To właśnie BP było głównym tematem rozmów Beaty Szydło i Larsa Rasmussena, premierem Danii. Na spotkaniu wspólnie politycy zadeklarowali wsparcie rządów dla tegoż projektu i chęć dalekiej współpracy w tym zakresie. - Dla Polski to inwestycja strategiczna - podkreślała polska premier.

1. Skąd ów pomysł i dlaczego teraz

Projekt Baltic Pipe nie jest oryginalny - powstał już po 2007 r. To w takim przypadku PGNiG i Gaz-System (operator sieci przesyłowych w naszym kraju) oraz duńskie Energinet. dk (tamtejszy operator gazociągów) podpisały porozumienie o strukturze "Bałtyckiej Rury". Wówczas jednak projekt uznano za nierentowny i go porzucono.

Teraz rząd i PGNiG wróciły do niego, bo tzw. rewers gazociągu jamalskiego, którym przesyłany jest gaz z Niemiec do Naszego kraju, przestał być bezpiecznym podłożem surowca. To efekt przemian w niemieckim prawie, które powodują, że w kwestii kryzysowej Niemcy najpierw są zatrzymywać gaz fajnego a mianowicie w magazynach należących do Gazpromu - a dopiero następnie tłoczyć go do Naszego kraju.

- Jeżeli doszłoby do sytuacji kryzysowej jak i również wstrzymania przepływu gazu wraz z Rosji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy mogli liczyć na uzupełnienie deficytu dostawami z Niemiec a mianowicie tłumaczył pod koniec 02 na sejmowej komisji ds. energii i skarbu ciebie wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Foto: Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta Wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak

Z kolei przypomnieć należy, iż na komercyjną działalność gazoportu w Świnoujściu nadal czekamy, a i tak pełne wykorzystanie jego możliwości nie zapewniłoby Naszym kraju bezpieczeństwa.

2. Czym dokładnie ma być Baltic Pipe?

Gazociąg łączący Polskę z Danią niesie wraz z sobą dwie korzyści: dostęp do złóż duńskich na Morzu Północnym oraz do mającego powstać gazociągu Skanled, który ma łączyć Norwegię, Danię i Szwecję.

To drugie połączenie, jak na przykład poinformował rzecznik Energinet w rozmowie z serwisem BiznesAlert, jest wręcz niezbędne ze względu na wyczerpywanie się wspomnianych złóż na Morzu Północnym. Do tego dochodzi fakt, że swoje inwestycje w Norwegii mają Lotos i PGNiG, co pozwoliłoby sprowadzać stamtąd gaz należący do polskich firm.

Przepustowość Baltic Pipe wstępnie planuje się na 3-10 mld m3 (miliardów metrów sześciennych) gazu, prawdopodobnie egzystowałoby to 7 mld.

3. Po jaki sposób da nam to niezależność gazową od Rosji

W 2015 r. Polska zużyła 50, 4 mld m3 gazu, w 2014 r. -15 mld. W 2020 r. potrzeby szacuje się na 17, 1 mld m3, a w 2025 a mianowicie 19 mld. Obecnie z Rosji pochodzi ok. 50 proc. gazu zużywanego w Polsce. Na własną rękę, ze złóż krajowych, wydobywamy łącznie 4, 4 mld m3 błękitnego paliwa. W 2022 r. Polsce kończy się długoterminowy kontrakt wraz z rosyjskim Gazpromem na dostawy paliwa gazociągiem jamalskim.

Foto: AP/FOTOLINK / East News Dla rosyjskiej produkcji stworzenie Baltic Pipe egzystowałoby kolejnym ciosem

Baltic Pipe pozwoli przede wszystkim sprowadzać do nas duże liczbie gazu z kompletnym pominięciem Rosji. Obecnie bowiem poniekąd kupując gaz z Niemiec przez rewers, de facto bierzemy go od przedstawicieli, którzy z kolei są nabywcami Gazpromu.

Jeśli przepustowość "Bałtyckiej Rury" wynosić zostanie ok. 7 mld m3, to samym Baltic Pipe bylibyśmy mógł sprowadzać przynajmniej 1/3, co więcej prawie połowicę potrzebnego Polsce gazu. Wraz z tego nawet 3-4 mld m3 mogą należeć zaś do polskich firm, bo jak wspomnieliśmy, inwestycje po Norwegii ma Lotos i PGNiG. Ta druga spółka do 2020 r. pragnie wydobywać aż 3 mld m3 gazu rocznie po Norwegii, obecnie jest to 0, 7 mld.

Z samego Baltic Pipe i wydobycia krajowego Nasze państwo mogłaby więc uzyskiwać w porządku. 9-11 mld m3 gazu - a więc więcej niż połowę rocznego zapotrzebowania na rok 2020.

Reszty, czyli ok. 6-8 mld m3, nie musielibyśmy jednakże sprowadzać od Rosjan gazociągiem jamalskim, bo aż 5 mld m3 możemy zdobywać przez terminal w Świnoujściu.

To jednak odrzucić koniec, bo rząd planuje też rozbudowę terminalu do 7 mld m3, jak i również powstanie drugiego gazoportu. Miałaby to być jednostka pływająca (zapewne w Gdańsku) na temat możliwościach regazyfikacyjnych szacowanych w 1, 5 mld m3.

Foto: Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta Gazoport w Świnoujściu ma pozostawać rozbudowany do 7 mld m3

To plan niesłychanie ambitny, ale gdyby powiodło się go zrealizować, byłoby wówczas praktycznie pełne uniezależnienie od rosyjskich dostaw. Ba, wtenczas Polska mogłaby nawet zbywać gaz innym krajom w europie.

4. Na jakim etapie wydaje się projekt Baltic Pipe?

Oprócz zapewnień na temat współpracy między rządami Danii i Polski, PGNiG wpisało Baltic Pipe do własnej strategii inwestycyjnej. Firma we współpracy z Energinet. dk opracowuje właśnie tzw. studium wykonalności projektu, czyli ocenia, na ile jest pan realny do wdrożenia przy określonym terminie. Studium to uzyskalo w UE stan PCI (Project of Common Interest - Projekt Wspólnego Interesu) oraz dofinansowanie jak i również ma zostać wykonane do końca 2016 r.

5. Na jak wiele prawdopodobna jest realizacja Baltic Pipe?

Zanim zakończy się studium wykonalności, na ten temat można powiedzieć tylko tyle: zależy to w mniejszej mierze od kosztów inwestycji i w większej od decyzji politycznej krajów europejskich a mianowicie nie tylko Danii i Polski.

Nie zaistniały jeszcze żadne, nawet przybliżone szacunki, ile taka budowa miałaby kosztować. Polska strona twierdzi, że wstępne analizy wykazały rentowność BP. Po przypadku, gdy Baltic Pipe okaże się jednak nierentowny finansowo, wówczas pozostaje wątpliwość, na ile politycy będą zdeterminowani do realizacji swych planów.

Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta Spotkanie premierów Polski i Danii pokazuje, że politycy chcą realizować Baltic Pipe

Nie należy jednak wykluczać, że relacje krajów europejskich z Rosją pogorszą się na tyle, że rentowność Baltic Pipe zejdzie dzięki dalszy plan. Szczególnie, jeśli w projekt zaangażowałaby się np. Grupa Wyszehradzka (poza Polską należą do tej dziewczyny Czechy, Węgry i Słowacja), którą polski rząd potrzebuje zainteresować nowym gazociągiem.

6. Jakie możliwości na to Rosja?

Rosyjscy politycy oficjalnie nie zareagowali, ale zrobiły wówczas tamtejsze media. Jak charakteryzuje ekspert ds. energetyki Piotr Maciążek z serwisu energetyka24, już przy zapowiedziach powrotów do koncepcji Baltic Pipe rosyjskie media wyrażały dzięki ten temat negatywne poglądy.

Po spotkaniu Szydło-Rasmussen branżowy portal Neftegaz pisał zaś, że Baltic Pipe "ożywiany jest po przy jednym spotkaniu enty" i sugeruje, hdy w nowym gazociągu jak i również tak płynąłby gaz... rosyjski. Inne argumenty to m. in. "zbyt optymistyczne prognozy PGNiG" czy "nierentowność" pomysłu. Maciążek swej analizie zaznacza, że tak duże ciekawość i próby dyskredytowania Baltic Pipe przez rosyjskie media świadczą o jednym: Polska powinna wdrażać ten projekt jak najszybciej.

7. Czemu nazywamy ten projekt największym?

Najbardziej istotne zamiary gospodarcze rządu to m. in. reforma 500+, "plan rozwojowy" ministra Morawieckiego, wsparcie frankowiczom i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Żaden z nich jednak odrzucić ma aż takiego sensu geopolitycznego i strategicznego, jak na przykład Baltic Pipe.

Foto: Sławomir Kamiński / Przedstawicielstwo Gazeta Z wszystkich projektów rządu Beaty Szydło Baltic Pipe ma największe znaczenie geopolityczne

Niezależnie bowiem od tego, jak ułatwi się życie przedsiębiorcom i wspomoże inwestycje, każde państwo musi zapewniać sobie bezpieczeństwo energetyczne. Budowa Baltic Pipe w złączeniu ze stworzeniem pływającego gazoportu to wizja z rzeczywistym rozmachem - i zatem nie tylko największa, ale i może najważniejsza wraz z punktu widzenia polskich biznesów.

Tagi: gaz energetyka paliwa PiS rząd Baltic Pipe Rosja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Autor: Island Roots
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
«Auto z kratką» pobudziło rynek. Jak utrzymać ten kierunek? Informacje
Pierwszy kwartał 2014 r. był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki ewentualności odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe zauważały rekordowe wyniki sprzedaży świeżych samochodów. Jak utrzymać…...
Atak na smartfon za pomocą dźwięku? To wykonalne Tech
Naukowcy ostrzegają – spośród użyciem dźwięków wydawanych za pośrednictwem smartfon można wykradać hasła i gesty zabezpieczające aparat telefoniczny przed osobami niepowołanymi. Badacze z brytyjskiego Lancaster University odkryli, że dzięki nowej technice…...
Assange odcięty od internetu po Ekwadorze. Z powodu ataków na Clinton Wraz ze świata
Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange został czasowo pozbawiony dostępu do odwiedzenia internetu na skutek ataków na kandydatkę w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton - poinformował we wtorek resort spraw zagranicznych…...
Apple pracuje nad wirtualną autentycznością? Tech
Apple dołącza do wyścigu technologicznych gigantów chcących podbić rynek wirtualnej rzeczywistości. Choć projekt firmy spośród Cupertino w Kalifornii jest owiany tajemnicą, to więcej o nim wiadomo. Facebook ponad dwa miliardy dolarów…...
Antybiotyki w hodowli zwierząt an odporność ludzi na leki
- Nie da się wyprodukować dużej liczby żywności pochodzenia zwierzęcego z brakiem stosowania chemioterapeutyków - akcentuje w rozmowie z. pl dr Wojciech Karlik z Zakładu Farmakologii i Toksykologii SGGW. Z kolei Jacek…...
Andrzej Duda: Europa jest wielka, ale bezradna
Orłowski: jest ryzyko dla całego świata, które nazywa się Chiny Bielecki: w Polsce mamy zbyt wiele związków zawodowych Ogromna szansa rozwoju firm. "Mają rekordową płynność" Twórcy Wiedźmina z kolejną nagrodą na koncie.…...
Amerykańskie giełdy na plusie. Lecz rynki boją się na temat gospodarkę Giełda
Sekretarz energii NA JUKATAN chwali Polskę. "Podjęła porządną decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa…...
Amerykański gaz może popłynąć do Niemiec, rzeczniczka rządu komentuje Ze świata
ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników Sekretarz siły USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Spór dookoła Nord Stream 2. Publikatory: Gazprom grozi Danii pozwem Zanieczyszczona…...
Nie znaleziono