Temat: Unia Europejska

🕓 03.07.2019
📂 Pieniadze
👁 246
🗨
Budżet UE. Zobacz ile kosztuje administracja  Pieniądze

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. 10 zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Nadmierna biurokracja, była jedną z głównych kwestii podnoszonych przez zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Starego kontynentu Europejskiej. Wydatki administracyjne konstytuują nieco ponad 6 proc. całego budżetu Unii Europejskiej - wynika z danych dostępnych na stronie Parlamentu Europejskiego. W tym roku będzie to kwota przekraczająca bagatela 8, 9 mld euro.

Nie wyłącznie przeciwnicy UE w Obszernej Brytanii używają tego argumentu. Podobne pojawiają się po debacie publicznej w Naszym narodzie.

- Trzeba też osłabić nacisk biurokratyczny ze strony Brukseli - podkreślał Jarosław Kaczyński w poniedziałkowej rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Przecież ta gigantyczna produkcja prawa to efekt biurokratycznego działania UE. To dla wielu jest już nie do wytrzymania, to ogranicza możliwości rozwoju, spowalnia inwestycje itd. Za pieniądze Unii funkcjonują dziś tysiące tysięcy urzędników europejskich. W jakiejś mierze to jest potrzebne. Jednak czy wszystko? - gadał.

Zgoła odmienne punkt widzenia w tej kwestii prezentował natomiast były minister rzeczy zagranicznych Radosław Sikorski. - Koszt biurokracji Unii Europejskiej to 5 proc. budżetu Unii. Proszę mi pokazać w Polsce firmę, strukturę pozarządową, która ma 5 proc. kosztów administracyjnych. Wówczas są wszystko bzdury, po które ludzie w Gb uwierzyli, bo tak katalogów dezinformowano przez 30 latek. Nie stać nas w Polsce na uprawianie tejże propagandy dłużej - podkreślał Sikorski w "Faktach na Faktach" w TVN24.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić owe informacje.

Tysiące urzędników?

Polska zapłaci za Brexit. Składka do budżetu UE wzrośnie o 500 mln €

Zgodnie z ubiegłoroczną decyzją Parlamentu Europejskiego unijny budżet na 2016 rok po stronie wydatków wynosi blisko 144 mld euro. A jak wypływa z danych dostępnych dzięki stronie Parlamentu Europejskiego, nakłady administracyjne stanowią zaś trochę ponad 6 proc. całego budżetu.

Oznacza to, że wydatki na biurokrację przekroczą w tym roku więcej niż 8, 9 mld €. Środki te są przeznaczane na personel, administrację jak i również utrzymanie budynków.

Jak wynika z najnowszych danych empirycznych, w instytucjach Unii Europejskiej zatrudnionych jest 55 tys. urzędników, co stanowi 0, 011 proc. całej populacji UE. Sama tylko Komisja Europejska na stałe zatrudnia mniej więcej 1750 lingwistów i 600 pracowników pomocniczych.

Uposażenia urzędników europejskich są swoją drogą jednym z punktów, który to wywołuje szczególny kontrowersje społeczne. W 2004 i 2014 roku przeprowadzono dwie reformy dot. warunków pracy i wynagrodzeń urzędników europejskich, posiadające na celu uczynienie europejskiej służby cywilnej bardziej wydajną i ograniczenie kosztów jej funkcjonowania.

Wśród zapisów przewidziano zmniejszenie liczby urzędników o 5 proc., zwiększenie wieku emerytalnego oraz zmiany w systemie awansów. Przy ramach porozumienia Parlament Europejski zobowiązał się, że po latach 2016-2019 zredukować cyfrę etatów o 197.

Źródło: consilium. europa. eu Unijny budżet w 2016 rok

Utrzymanie PE

Pieniądze z unijnego budżetu przeznaczane są też na utrzymanie Parlamentu Europejskiego. Ten koszt w przeliczeniu na jednego mieszkańca UE wynosi ok. 3 € rocznie, co jest niewielką sumą w porównaniu do kosztów utrzymania parlamentów narodowych.

Jak czytamy dzięki stronie PE, przeciętny mieszkaniec Niemiec wydaje bowiem dzięki Bundestag 8, 20 € rocznie, przeciętny mieszkaniec Francji przeznacza 8, 10 € rocznie na Zgromadzenie Narodowe, a Brytyjczyk - 7, 30 euro na Izbę Gmin. Sejm i Senat kosztują każdego mieszkańca Naszego kraju ponad 13 zł, czyli ponad 3 euro na rok.

Obama na temat skutkach Brexitu: zamraża ewentualności inwestycji w Europie

Choć nie mamy danych za ten rok, to po 2014 roku budżet PE wyniósł 1, 756 mld euro. Z tego 35 proc. przeznaczane jest w utrzymanie personelu, głównie w wynagrodzenia urzędników pracujących po Sekretariacie Generalnym, ale również na pokrycie kosztów tłumaczeń ustnych i pisemnych i kosztów podróży służbowych. 27 proc. budżetu PE po 2014 stanowiły wydatki posłów, w tym: wynagrodzenia, diety a także koszty utrzymania biur i asystentów. Kolejne 6 proc. przeznaczone jedynie jest na działalność typów politycznych.

Wydatki administracyjne, zawierające politykę informacyjną oraz koszty utrzymania infrastruktury informatycznej i telekomunikacyjnej, stanowią 21 proc. budżetu. 11 proc. budżetu to koszt utrzymania budynków PE, w tym: koszty wynajmu, wybudowania, zarządzania, ochrony oraz obecne wydatki w trzech rejonach pracy PE: Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu oraz w biurach informacyjnych w 28 państwach członkowskich.

Autor: Елионорий
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Brytyjska Wonga wstrzymała udzielanie oryginalnych pożyczek  Ze świata
Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Całość, co musisz…...
«Brudne» bitcoiny. Wymieniali pieniądze wraz z handlu narkotykami na wirtualną walutę  Informacje
Przegląd prasy. Skarbówka zabiera się za handlujących bitcoinami Najpotężniejsi chcą dostosowania kryptowalut. "Mogą stanowić doniosłe ryzyko" Kryptowaluty gwałtownie tracą na wartości Jaki stanie się 2018 rok w gospodarce? Sprawdź prognozy…...
Brexit: spotkanie premier Polski i Wielkiej Brytanii
Po Brexicie sprawa obywateli UE mieszkających dzięki Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, dokładnie ta, jak Brytyjczyków mieszkających przy Unii - powiedziała premier Beata Szydło po zebraniu z szefową brytyjskiego rządu…...
Branża kreatywna - jak zainicjować karierę
Pracując w filii reklamowej lub dziale reklamy, szybko można dojść do odwiedzenia wniosku, że wykształcenie kierunkowe ma niewielkie znaczenie. Biurko w biurko pracują absolwenci politechniki i kierunków humanistycznych. Na równorzędnych stanowiskach…...
BP przejmie sieć stacji paliw Woolworths w Australii
Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok. 1, 3 mld USD sieć stacji paliw Woolworths w Australii - podała spółka w komunikacie. To część strategii, by odtwarzać pozycję BP po katastrofie…...
Boeing może zapłacić nawet pięć mld dol. za uziemienie samolotów 737 MAX  Ze świata
Decyzja o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737 MAX może kosztować producenta maszyn miliardy dolarów - pisze CNN. Boeing przy środę po konsultacjach spośród amerykańską Federalną Administracją do spraw Lotnictwa (FAA) i Narodowym…...
Blockchain, łańcuch bloków - możliwość dla polskiej e-administracji?
Łańcuch bloków mieszkalnych, czyli technologia, na której to opiera się bitcoin, to potwornie skomplikowana sprawa. Jednak do niej potencjalne zastosowania są w tyle atrakcyjne, że rozszyfrować ją spróbują nawet polscy politycy.…...
Black Friday. Prawa konsumentów w czarny piątek - informator UOKiK
Produkty kupione na wyprzedaży można reklamować - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku spośród tzw. Black Friday (czarnym piątkiem) i zbliżającym Cyber Monday. W tych dobach sklepy stacjonarne…...
Nie znaleziono