Temat: Rząd PiS

🕓 27.08.2019
📂 Pieniadze
👁 135
🗨
Główne założenia ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych  Pieniądze

  • Emerytalna rewolucja wejdzie do lasów
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy

Ponad 11 milionów pracowników ma objąć system Pracowniczych Planów Kapitałowych. W czwartek zaprezentowano wzór ustawy przygotowanej przez minister finansów Teresę Czerwińską. Powyżej przedstawiamy sześć najważniejszych paragrafów dotyczących nowych przepisów.

Ministerstwo Finansów przekazało po czwartek do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK).

1. Dobrowolny system

Rewolucja w emeryturach dla 11 mln Polaków. Będzie dodatkowa ściepa

Zgodnie z założeniami, Pracownicze Plany Kapitałowe będą kierowane w celu systematycznego oszczędzania poprzez ich uczestników. W rozumieniu ustawy będą to ludzie zatrudnione, w imieniu których podmiot zatrudniający zawarł umowę na temat prowadzenie PPK.

Stronami umowy będą osoby zatrudnione jak i również instytucja finansowa. Na jej podstawie będą przyjmowane składki oraz wypłaty transferowe.

Co ważne, dołączenie do odwiedzenia sytemu będzie dobrowolne. Po związku z tym uczestnik będzie mógł zrezygnować wraz z oszczędzania w PPK na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu.

W ustawie przewidziano jednak mechanizm ponownego automatycznego odprowadzania składek za uczestnika, który zostanie następował co dwa okres od złożenia deklaracji na temat rezygnacji. Podmiot zatrudniający stanie się musiał jednak poinformować podwładnego o ponownym przystąpieniu do odwiedzenia systemu do ostatniego poranka lutego.

Zgodnie wraz z wstępnymi założeniami, program dzierży być docelowo skierowany do odwiedzenia ponad 11 milionów pracowników, w tym do blisko 9 milionów osób pracowników w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 milionów jednostek pracujących w jednostkach sektora finansów publicznych. MF kalkuluje, że docelowo do aplikacji przystąpi 8, 5 mln osób (75-proc. wskaźnik partycypacji).

2. Obowiązki pracodawcy

Powszechność systemu ma zapewniać nałożenie na podmioty zatrudniające obowiązku zawierania umowy na temat zarządzanie PPK z towarzystwem funduszy inwestycyjnych (TFI).

Obowiązek ma być jednak wprowadzany stopniowo.

W przypadku firm zatrudniających jakie możliwości najmniej 250 osób (według stanu na 31 grudnia 2018 roku), trzymiesięczny wyraz będzie liczony od 1-wszą stycznia 2019 roku. W odniesieniu do podmiotów zatrudniających co najmniej 50 jednostek (według stanu na trzydzieści czerwca 2019 roku) - od 1 lipca 2019 roku. Dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób (według stanu na 31 grudnia 2019 roku) - od momentu 1 stycznia 2020 r.. Natomiast dla pozostałych podmiotów zatrudniających przynajmniej 1 osobę - od 1 czerwca 2020 roku.

W przypadku podmiotów powstałych według tym terminie umowa dzierży zostać zawarta w terminie 90 dni od miesiąca zatrudnienia pierwszej osoby przy firmie.

Ewidencję towarzystw funduszy inwestycyjnych ma przewodzić Polski Fundusz Rozwoju.

3. Wysokość świadczeń

Przewidywana w projekcie ustawy wysokość i struktura składek i zachęt fiskalnych w ramach PPK ma wyglądać następująco:

- składka powitalna, jednorazowa ze strony ciebie - 250 zł;

- dopłata roczna ze strony państwa - 240 zł;

- składka podstawowa pracodawcy - jednej, 5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne jak i również rentowe;

- ściepa dodatkowa pracodawcy - do 2, 5 proc. istoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe;

- składka podstawowa pracownika a mianowicie 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne jak i również rentowe;

- ściepa dodatkowa pracownika - do odwiedzenia 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne jak i również rentowe;

Zgodnie wraz z projektem, łączna minimalna odprowadzana składka (pracodawcy i pracownika) może wynieść łącznie trzech, 5 proc., a do granic możliwości 8 proc. Składki odprowadzane przez pracownika rozliczne będą z wynagrodzenia brutto.

Przy założeniu średniej pensji (4, 5 tys. zł) i minimalnej składce (3, 5 proc. ) po 25 latach oszczędzania można uzbierać 113 tys. złotych. Miesięczne świadczenie wyniesie wtenczas 1 tys. zł.

W przypadku, gdy składka będzie w pełnej poziomie (8 proc. ), według 40 latach oszczędzania po ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzimy kwotę 617 tys. zł. Miesięczne świadczenie wyniesie w takiej sytuacji pięć, 9 tys. zł - szacuje resort finansów.

4. Wypłata środków

Przegląd prasy. ZUS rozpoczyna masową wysyłkę listów. Długi istnieją ogromne

Wypłata środków zgromadzonych w PPK będzie realna na wniosek uczestnika wyłącznie po osiągnięciu przez niego 60. roku życia.

W takiej sytuacji 25 procent środków będzie wypłaconych jednorazowo, chyba żeby uczestnik złoży morał o wypłatę tej części środków w ratach. Odmiennych 75 procent będzie wypłacanych w 120 ratach miesięcznych. Chyba żeby uczestnik zażąda należności w mniejszej liczbie rat kredytowych. W takiej sytuacji dalsze składki w PPK nie są odprowadzane.

Ponadto uczestnik programu będzie mógł jednorazowo dokonać, raz w życiu, należności do 100 procent wartości środków zgromadzonych w PPK w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu udzielonego na sfinansowanie budynku mieszkalnego bądź nabycia mieszkania. Pieniądze powinno się będzie jednak oddać.

Uczestnik po osiągnięciu poprzez niego 60. roku istnienia będzie mógł także wnioskować o wypłatę środków zgromadzonych w PPK w postaci świadczenia małżeńskiego. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy współmałżonek również osiągnął sześcdziesięciu. rok życia. Świadczenie zostanie wypłacane przez 120 miesięcy.

Ustawa zakłada oprócz tego, że uczestnik będzie mógł wnioskować o wypłatę 25 procent środków w wypadku poważnego zachorowania współmałżonka albo dziecka.

W przypadku śmierci uczestnika, który pozostawał w związku małżeńskim, wyłowiona instytucja finansowa dokonuje wypłaty na rachunek małżonka, przy zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Kwota ma możliwość również trafić do ludzi wskazanych przez zmarłego uczestnika.

5. Cel ustawy

Pracownicze Plany Kapitałowe urzeczywistniają założenia Programu Budowy Kapitału, który jest narzędziem budowania oszczędności Polaków i wydaje się być elementem Strategii Odpowiedzialnego Wzrostu.

"PBK ma dzięki celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego obywateli i stabilności systemu finansów publicznych, rozwój miejscowego rynku kapitałowego oraz zwiększenie potencjału rozwoju gospodarki" a mianowicie czytamy w uzasadnieniu.

Przypomniano, że zgodnie wraz z Zieloną Księgą Przeglądu Emerytalnego 2016 roku, trzy czwarte Polaków ani trochę nie przekłada pieniędzy z przeznaczeniem dzięki zabezpieczenie na starość. Dominującym powodem jest brak wystarczających środków finansowych, małe przychody lub ich brak.

Zdaniem autorów nowych przepisów, projektowane rozwiązania mają temu przeciwdziałać.

6. Od czasu kiedy

Wejście nowych regulacji będzie rozłożone w okresie.

Jak czytamy po uzasadnieniu, przepisy dotyczące sporządzania portalu PPK i dopuszczenia do udziału w portalu PPK wejdą w żywot już 1 października 2018 roku. Powodem jest potrzeba przygotowania systemu i zamieszczenia wszystkich wymaganych informacji.

Przepisy dotyczące przekazywania za pośrednictwem operatora portalu PPK uczestnikom, osobom uprawnionych PPK oraz osobom uprawnionym informacji o wartości zgromadzonych środków, mogą mieć z kolei obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku kalendarzowego.

Zgodnie z założeniami, przepisy podwyższające limit wypłat na IKZE dla osób prowadzących działalność pozarolniczą wejdą 1 stycznia 2021 roku.

System PPK będzie miał charakter powszechny wraz z dniem 1 stycznia 2021 roku.

Autor: beerfest
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Historia sztucznej inteligencji
Maszyny, które nas otaczają, mają zbytnio zadanie usprawnić życie człowieka i pomagać mu w codziennych obowiązkach. To jakim sposobem bardzo skorzystamy z ich dobrodziejstw, zależy jedynie od naszą firmę. Mówiąc o relacji…...
Górnicy negocjują wynagrodzenia. Wypłata czternastek  Surowce
Nawet milion pracowników może wyjechać z Lokalny. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę przy zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...
GUS: przedsiębiorcy wkazują na rozwój koniunktury w gospodarce  Informacje
Badani przez Główny Urząd Statystyczny przedsiębiorcy wskazali na wzrost koniunktury gospodarczej w listopadzie, pogorszyły się natomiast nastroje konsumentów a mianowicie wynika z komunikatu GUS. Rośnie przemysł. Najwięcej stworzyliśmy mebli…...
Grupa LPP - zysk w IV kwartale 2016, rezultaty finansowe, sprzedaż
W ostatnich trzech miesiącach 2016 roku Grupa LPP, okaziciel m. in. odzieżowych marek Reserved i Cropp, osiągnęła 158, 2 mln zł zysku netto - wówczas blisko o 9…...
Greckie banki zamknięte do poniedziałku. Limit wypłat utrzymany  Ze świata
Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w rejonie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis przy TVN24 BiS: "Udają…...
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GPW - prognozy na 2019 rok
Akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w zależności do całego rynku. W poniższym segmencie polskiej giełdy możemy już zatem selektywnie wyszukiwać okazji do zarobku. Cały rynek akcji pozostanie…...
Google buduje nowe biuro po Londynie
Google w ukończeniu oficjalnie pokazał plany budowy swojej brytyjskiej siedziby, jaka pojawić ma się po dzielnicy King’s Cross w Londynie. Wewnątrz znajdować dzierży się 25-metrowy basen, ścieżka do spacerów na dachu…...
Nie znaleziono