Temat: Frank szwajcarski

🕓 15.06.2019
📂 Pieniadze
👁 73
🗨
7 czerwca ostatnie spotkanie specjalistów ws. ustawy frankowej  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat
  • Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach
  • Prawie 3 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów. "Chciałbym, by przy październiku to przeszło"
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno zwyciężyć z bankami

Na 7 czerwca zaplanowano ostatnie spotkanie zespołu ekspertów pracujących nad zmianami w prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Następnie zespół przedstawi Kancelarii Prezydenta efekty swych prac - poinformował szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski.

W połowie stycznia prezydencki projekt ustawy "o sposobach przywrócenia równości witryn internetowych niektórych umów kredytu jak i również umów pożyczki" został przekazany do Komisji Nadzoru Finansowego.

KNF ostrzega

Bankowa oferta dla frankowiczów. "Klienci zyskają spokój"

W opublikowanej w połowie marca opinii KNF oceniła, iż skutki finansowe prezydenckiego pomysłu mogą "nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy". Według tej opinii KNF podjęto w Kancelarii Prezydenta dalsze prace nad projektem a mianowicie prowadzi je powołany jedenastu kwietnia specjalny zespół profesjonalistów.

- Poprzednie zebranie zespołu ekspertów odbyło się 24 maja. Ostatnie wydaje się być zaplanowane na 7 czerwca. Po nim zespół przedstawi Kancelarii Prezydenta efekty własnych prac. Będą one użyte w ostatecznym kształtowaniu projektu ustawy przez KPRP a mianowicie poinformował w poniedziałek Magierowski.

Minister finansów Paweł Szałamacha zapytany w poniedziałek, kiedy można liczyć w ostateczną, spójną propozycję rozwikłania dla frankowiczów zaznaczył, że "gospodarzem tego problemu wydaje się być Kancelaria Prezydenta".

- Prezydent podjął ten sprawa jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, on go prowadzi. Ja będę dbał o wówczas, by rozwiązania, które definitywnie będą wypracowane, realizowały postulat związany z poczuciem krzywdy ze strony frankowiczów, którzy po kilku latach spłacania kredytu często mają taką samą, jeśli nie wyższą, wartość kapitału do spłacenia; a jednocześnie by nie zaakceptować zagrażały zagrożenia stabilności sektora bankowego w Polsce - powiedział Szałamacha.

Również przy poniedziałek "Puls Biznesu" napisał, że opracowana przez kompanię doradczą EY oraz Związek Banków Polskich „Koncepcja rozwikłania kwestii kredytów mieszkaniowych przy CHF” zakłada udzielenie pomocy frankowiczom, którzy na ratę wydają ponad 70 proc. miesięcznych dochodów; zgodnie z nią klient dobrowolnie zgadzałby się podpisać umowę przewalutowania kredytu po kursie bieżącym NBP; oferta banku miałaby charakter jednorazowy.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz tłumaczył na antenie TVN24 BiS, że wydaje się być to oferta dla rodzin najsłabszych ekonomiczne, które mają problem ze spłatą pożyczki.

Autor: Sibiribiri
Związane z
Pieniadze
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
500 złotych na dziecko. Dlaczego Polacy nie decydują się na potomstwo
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
5 sygnałów, że praca nie jawi się być dla ciebie
Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę i wciąż myślisz się jedynie nad naszym, co potencjalny pracodawca na temat tobie pomyśli, pora przerobić nastawienie. Twoja strategia musi być dwutorowa: sprawdzasz pierwotnego…...
180 mln dol - gigantyczna odprawa dla Rexa Tillersona od ExxonMobil
Rex Tillerson, desygnowany na stanowisko sekretarza postaci USA dostanie gigantyczną odprawę. Były prezes koncernu naftowego dostanie od ExxonMobil aż 180 mln dolarów. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal" w ten sposób…...
1, 32 mld euro wpłynęło do Polski z UE  Informacje
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w sprawie odmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Oczywiście powołano nowego Nadwyżka po budżecie. Między innymi za…...
Nie znaleziono