Wynajem lokali turystom staje się hitem. "Ludzie chcą osiągać na tym pieniądze"

🕓 19.07.2019
👁 202
🗨
Dorota Lorenc: ekonomia współdzielenia atrakcyjna w turystyce  Nieruchomości

Młodzi osoby podczas swoich podróży niejednokrotnie nie korzystają już z ofert hoteli, ale wypożyczają mieszkania czy domy od momentu prywatnych ludzi. To wydarzenie ekonomii współdzielenia jest wyzwaniem dla turystyki, również po Polsce – przekonuje Dorota Lorenc, ekspertka zarządzania marketingowego w turystyce.

Jak przypomniała, znana od stuleci idea (ang. sharing economy) polega na wymienianiu się dobrami między ludźmi – jedni dzielą się swymi niewykorzystywanymi aktywami, użyczając je innym, którzy mogą gryzie nabyć w niższej opłacie niż od profesjonalnych podmiotów.

Zdaniem Lorenc, w Polsce ekonomia współdzielenia zaczyna się pojawiać i z pewnością się przyjmie w większą skalę.

- Może to jednak przyswajać bardziej skomercjalizowaną formę, bo w samej idei sharing economy chodziło o zamianę, pozyskanie dodatkowych przychodów, znajomości, doświadczenia, natomiast coraz nagminniej zauważam, że u naszą firmę stawiamy na biznes, hdy ludzie po prostu pragną zarabiać na tym pieniądze – zaznaczyła Lorenc, która to jest doktorantką na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego przy Katowicach.

W dobie internetu i technologii mobilnych – kontynuowała ekspertka – ekonomia współdzielenia nabrała szerszego rozgłosu, prężnie rozwijając się m. in. w wakacjom.

Wakacje wczesną jesienią. To był rekordowy miesiąc

Krótkoterminowy wynajem

- Właściciele niewykorzystanych pokojów czy nieruchomości użyczają ich, stanowiąc tym samym konkurencję gwoli hotelarstwa. Te przestrzenie istnieją jednak zdecydowanie tańsze, zaś same usługi – więcej nakierowane na przeżywanie aniżeli kupowanie. Hotel jest albowiem nastawiony na bardzo zestandaryzowaną usługę; nie zajmie się gośćmi w taki sposób, jak prywatna osoba – wskazała Lorenc.

Oferty tego typu można znaleźć m. in. na powstałym po 2008 r. portalu Airbnb – największej takiej platformie na świecie, o globalnym rejonu – który pośredniczy przy wynajmie. Właśnie dzięki naszej platformie zaczął się boom na tego typu usługi.

- Korzystają z tego w dominującej ilości ludzie młodsi, można powiedzieć, że wówczas millenialsi. To ludzie chętni na nowości, odważni, którzy niekoniecznie szukają komfortu, ale doświadczeń, czegoś nowego, nowych znajomości, a jednocześnie chcą też zaoszczędzić – mówiła Lorenc.

Jej zdaniem użyczający noclegu są niejednokrotnie otwarci, by być przewodnikami po okolicy, dają wskazówki, do jakiej restauracji pójść, są otwarci na wspólne gotowanie posiłków, które oni sami na co dzień spożywają.

Pijemy coraz więcej kawy. Zużyliśmy trzy miliony ton ziaren

Zdaniem Lorenc, jednostki oferujące tego typu usługi wówczas też zazwyczaj ludzie młodzi, choć coraz częściej można spotkać również osoby starsze. - Osoby starsze odrzucić oferują jednak tak rozbudowanych usług, w ich sytuacji niekoniecznie wchodzi w grę np. przewodnictwo czy gotowanie – wskazała.

Zyski hoteli spadły

Ten strategia na pobyt w odrębnym miejscu przyjął się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Polsce Zachodniej. - Badania mówią, że w Stanach Zjednoczonych zyski hoteli z powodu istnienia platformy Airbnb spadły o 8-10 procent. Chodzi tutaj o hotele 1-2 gwiazdkowe, które nie są nakręcone na gości biznesowych, jednak na prywatne, tańsze zakwaterowanie - powiedziała.

W ocenie Lorenc, na terytorium polski ów trend zaczyna się także pojawiać, choć jeszcze odrzucić na taką skalę. - Często można już spotkać oferty wynajmu pokoju przy prywatnych nieruchomościach, ale jednostki nie ogłaszają się jeszcze tak intensywnie przez internet – podała.

Jej zdaniem, Polacy są trochę zapiętym społeczeństwem. - Kluczowe jest tutaj zaufanie między osobami – podkreśliła Lorenc.

Popularność prywatnych kwater wydaje się wyzwaniem dla branży hotelarskiej, która dostrzega problem. Zjawiają się plany nowych inwestycji nastawione na otwieranie lokalizacji dla gości, na imprezy zorbanizowane, wystawy, zajęcia jogi itp. Hotele starają się pośpieszyć naprzeciw nowym oczekiwaniom kontrahentów poprzez odmienny design apartamentów, mniej formalny charakter przygotowania, zbliżanie warunków pobytu w celu naturalnie domowych.

- Obiekty chcące zawalczyć na temat gości korzystających z ofert prywatnych osób zdecydowanie powinny postawić na mniej zestandaryzowany i zautomatyzowany charakter obsługiwania, na czynnik ludzki, który to byłby nastawiony na indywidualnego gościa i jego konieczności - podsumowała ekspertka.

Autor: rsi
Nieruchomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Grecja. Drony w walce z oszustwami podatkowymi  Ze świata
Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska? Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa w regionie. Władze stawiają na "zielone…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Foliówki będą płatne, senatorowie chcą zmian w ustawie  Pieniądze
Senacka komisja środowiska zarekomendowała w czwartek wprowadzenie zmian redakcyjnych i doprecyzowujących do ustawy dotyczącej opłat za jednorazowe torby foliowe. Od 2018 roku klienci sklepów będą musieli zbytnio nie zapłacić, resort otoczenia…...
Facebook tworzy telewizję
Facebook w tym roku mocno postawił na rozwój internetowe. Dotąd skupiał się w transmisjach prowadzonych przez internautów, teraz szykuje specjalne obszar, gdzie znajdzie się całkowity kontent wideo. A Mark Zuckerberg przyszłość…...
Exit tax przyjęty przez Senat
Exit tax, czyli podatek od przeniesienia aktywów zagranicę, coraz bliżej wejścia w życie. Przy piątek kompleksową nowelizację ustaw podatkowych, która zakłada przedłożenie m. in. właśnie exit tax, została przyjęta za pośrednictwem…...
Dodatkowe 100 Biedronek w Naszym kraju. Jeronimo Martins planuje inwestycje
Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. siedemset mln euro. Chce rozewrzeć w Polsce ponad 100 sklepików Biedronka - podała spółka w komunikacie. Jeronimo…...
Nie znaleziono