Wynajem lokali turystom staje się hitem. "Ludzie chcą osiągać na tym pieniądze"

🕓 19.07.2019
👁 151
🗨
Dorota Lorenc: ekonomia współdzielenia atrakcyjna w turystyce  Nieruchomości

Młodzi osoby podczas swoich podróży niejednokrotnie nie korzystają już z ofert hoteli, ale wypożyczają mieszkania czy domy od momentu prywatnych ludzi. To wydarzenie ekonomii współdzielenia jest wyzwaniem dla turystyki, również po Polsce – przekonuje Dorota Lorenc, ekspertka zarządzania marketingowego w turystyce.

Jak przypomniała, znana od stuleci idea (ang. sharing economy) polega na wymienianiu się dobrami między ludźmi – jedni dzielą się swymi niewykorzystywanymi aktywami, użyczając je innym, którzy mogą gryzie nabyć w niższej opłacie niż od profesjonalnych podmiotów.

Zdaniem Lorenc, w Polsce ekonomia współdzielenia zaczyna się pojawiać i z pewnością się przyjmie w większą skalę.

- Może to jednak przyswajać bardziej skomercjalizowaną formę, bo w samej idei sharing economy chodziło o zamianę, pozyskanie dodatkowych przychodów, znajomości, doświadczenia, natomiast coraz nagminniej zauważam, że u naszą firmę stawiamy na biznes, hdy ludzie po prostu pragną zarabiać na tym pieniądze – zaznaczyła Lorenc, która to jest doktorantką na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego przy Katowicach.

W dobie internetu i technologii mobilnych – kontynuowała ekspertka – ekonomia współdzielenia nabrała szerszego rozgłosu, prężnie rozwijając się m. in. w wakacjom.

Wakacje wczesną jesienią. To był rekordowy miesiąc

Krótkoterminowy wynajem

- Właściciele niewykorzystanych pokojów czy nieruchomości użyczają ich, stanowiąc tym samym konkurencję gwoli hotelarstwa. Te przestrzenie istnieją jednak zdecydowanie tańsze, zaś same usługi – więcej nakierowane na przeżywanie aniżeli kupowanie. Hotel jest albowiem nastawiony na bardzo zestandaryzowaną usługę; nie zajmie się gośćmi w taki sposób, jak prywatna osoba – wskazała Lorenc.

Oferty tego typu można znaleźć m. in. na powstałym po 2008 r. portalu Airbnb – największej takiej platformie na świecie, o globalnym rejonu – który pośredniczy przy wynajmie. Właśnie dzięki naszej platformie zaczął się boom na tego typu usługi.

- Korzystają z tego w dominującej ilości ludzie młodsi, można powiedzieć, że wówczas millenialsi. To ludzie chętni na nowości, odważni, którzy niekoniecznie szukają komfortu, ale doświadczeń, czegoś nowego, nowych znajomości, a jednocześnie chcą też zaoszczędzić – mówiła Lorenc.

Jej zdaniem użyczający noclegu są niejednokrotnie otwarci, by być przewodnikami po okolicy, dają wskazówki, do jakiej restauracji pójść, są otwarci na wspólne gotowanie posiłków, które oni sami na co dzień spożywają.

Pijemy coraz więcej kawy. Zużyliśmy trzy miliony ton ziaren

Zdaniem Lorenc, jednostki oferujące tego typu usługi wówczas też zazwyczaj ludzie młodzi, choć coraz częściej można spotkać również osoby starsze. - Osoby starsze odrzucić oferują jednak tak rozbudowanych usług, w ich sytuacji niekoniecznie wchodzi w grę np. przewodnictwo czy gotowanie – wskazała.

Zyski hoteli spadły

Ten strategia na pobyt w odrębnym miejscu przyjął się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Polsce Zachodniej. - Badania mówią, że w Stanach Zjednoczonych zyski hoteli z powodu istnienia platformy Airbnb spadły o 8-10 procent. Chodzi tutaj o hotele 1-2 gwiazdkowe, które nie są nakręcone na gości biznesowych, jednak na prywatne, tańsze zakwaterowanie - powiedziała.

W ocenie Lorenc, na terytorium polski ów trend zaczyna się także pojawiać, choć jeszcze odrzucić na taką skalę. - Często można już spotkać oferty wynajmu pokoju przy prywatnych nieruchomościach, ale jednostki nie ogłaszają się jeszcze tak intensywnie przez internet – podała.

Jej zdaniem, Polacy są trochę zapiętym społeczeństwem. - Kluczowe jest tutaj zaufanie między osobami – podkreśliła Lorenc.

Popularność prywatnych kwater wydaje się wyzwaniem dla branży hotelarskiej, która dostrzega problem. Zjawiają się plany nowych inwestycji nastawione na otwieranie lokalizacji dla gości, na imprezy zorbanizowane, wystawy, zajęcia jogi itp. Hotele starają się pośpieszyć naprzeciw nowym oczekiwaniom kontrahentów poprzez odmienny design apartamentów, mniej formalny charakter przygotowania, zbliżanie warunków pobytu w celu naturalnie domowych.

- Obiekty chcące zawalczyć na temat gości korzystających z ofert prywatnych osób zdecydowanie powinny postawić na mniej zestandaryzowany i zautomatyzowany charakter obsługiwania, na czynnik ludzki, który to byłby nastawiony na indywidualnego gościa i jego konieczności - podsumowała ekspertka.

Autor: rsi
Nieruchomosci
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Dodatkowe 100 Biedronek w Naszym kraju. Jeronimo Martins planuje inwestycje
Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, planuje wydać w 2017 roku na inwestycje ok. siedemset mln euro. Chce rozewrzeć w Polsce ponad 100 sklepików Biedronka - podała spółka w komunikacie. Jeronimo…...
Dlaczego Polska nie przyciąga ambitnych osób? Rynek pracy
Polski rynek pracy nie wydaje się tak przyjazny dla imigrantów. Nasz kraj ma problemy z przyciąganiem osób na temat wyższym poziomie ambicji profesjonalnych - mówi Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielka…...
Deweloperzy budują coraz więcej. Lecz ceny wcale nie muszą spaść  Informacje
W budowlance widać coraz większe ożywienia. Wzrasta liczba inwestycji, wydano również więcej niż przed rokiem pozwoleń na budowę. - Te wzrosty wynikają wraz z tego, że deweloperzy obserwują coraz większy popyt dzięki…...
Deloitte: z internetu korzysta 25, 7 mln Polaków  Tech
Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w sieci? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...
Debiut Energi na GPW: Kurs akcji spadł o pięć, 35 proc.  Informacje
Energa SA zadebiutowała w środę na warszawskiej Giełdzie Dokumentów Wartościowych. Na otwarcie notowań kurs akcji spadł o 0, 29 proc. do 16, 95 zł. Na zamknięcie…...
Członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Żyżyński o stopach procentowych  Pieniądze
Stopy procentowe powinny okazać się utrzymane bez zmian również w 2018 roku, jeżeli nie zmienią się doniośle warunki makroekonomiczne - ocenił Jerzy Żyżyński, członek Wskazówki Polityki Pieniężnej w kuluarach konferencji Izby Domów Maklerskich…...
Czy powinniśmy bać się robotów? Andra Keay z Silicon Valley Robotics
Czy winniśmy się obawiać robotów, jak potrafią w tej chwili i w którym miejscu ich najbardziej potrzebujemy? O tym rozmawiamy z Andrą Keay, jedną z najbardziej wpływowych kobiet w dziedzinie robotyki, założycielką…...
Czy iPhone jest wart swojej ceny? Prezes firmy posiada wątpliwości
Tim Cook, prezes firmy Apple musiał poradzić sobie z kłopotliwym pytaniem podczas telewizyjnego wywiadu w NDTV. Czy iPhone jest warty swojej koszta? Prezes Apple odparł, że istotnie jego w mniemaniu…...
Nie znaleziono