Jakie są rodzaje rachunków bankowych?

17 lutego 2021

Istnieje wiele różnych rachunków bankowych w Wielkiej Brytanii, które zaspokajają różnorodne potrzeby. Od większości podstawowych rachunków bieżących po pakiety kont bankowych z dodatkami, takimi jak telefon lub ubezpieczenie podróżne, znajdziesz sposób, aby jak najlepiej wykorzystać swoje pieniądze.

Jakie są główne rodzaje kont bankowych?

Ludzie często określają rachunki bieżące jako rachunki bankowe. Rachunek bieżący zapewnia codzienną usługę bankową, dzięki czemu możesz płacić rachunki, sprawdzać saldo, dokonywać transakcji za pomocą karty debetowej i nie tylko.

W Wielkiej Brytanii popularne typy rachunków bieżących obejmują między innymi:

Podstawowe rachunki bankowePodstawowe konto bankowe zapewnia funkcje potrzebne do codziennej bankowości bez miesięcznej opłaty. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mogą nie kwalifikować się do innego rodzaju rachunków bieżących.

Nasze podstawowe konto bankowe to Cashminder. Jest wyposażony w kartę debetową i dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Konto Cashminder nie ma możliwości założenia debetu, książeczki czekowej ani opłaty miesięcznej. Będziesz mieć również możliwość płacenia za pośrednictwem Apple Pay, Google Pay lub Samsung Pay.

Obecne kontaRachunek bieżący to konto, które zapewnia dostęp do szeregu różnych usług bankowych. Rachunek bieżący jest powszechną opcją dla większości ludzi, ponieważ często nie ma miesięcznej opłaty, ale zapewnia wszystkie funkcje i korzyści potrzebne do codziennego zarządzania bankowością.

Możesz zdecydować się na otwarcie rachunku bieżącego u większości dostawców, ale zgoda opiera się na sprawdzeniu zdolności kredytowej, ocenie Twojej sytuacji osobistej i zależy od statusu. Inne kryteria, takie jak wiek, mogą mieć zastosowanie w zależności od dostawcy, z którym zdecydujesz się otworzyć rachunek bieżący.

Nasz standardowy rachunek bieżący jest dostępny bez miesięcznej opłaty za konto i można nim zarządzać za pomocą bankowości internetowej oraz w podróży za pomocą naszej aplikacji mobilnej. Podobnie jak Cashminder, oferuje również opcję płatności przez Apple Pay, Google Pay lub Samsung Pay.

W przypadku naszego standardowego rachunku bieżącego istnieje możliwość złożenia wniosku o debet. Zatwierdzenie opiera się na sprawdzeniu zdolności kredytowej, ocenie Twojej sytuacji osobistej i jest uzależnione od statusu.

Pakiety rachunków bankowychPakietowe konto bankowe to rachunek bieżący, który zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi korzyściami w zamian za miesięczną opłatę.

Na przykład nasze konto bankowe w pakiecie, codzienne dodatkowe konto bieżące, zapewnia wszystkie funkcje dostępne w ramach naszego standardowego rachunku bieżącego, ale obejmuje również ubezpieczenie od awarii w Wielkiej Brytanii i Europie, ubezpieczenie telefonu komórkowego i ubezpieczenie podróżne na całym świecie za 15 £ miesięczną opłatą. Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów ubezpieczeń, obowiązują ograniczenia i wyłączenia. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentami dotyczącymi zasad.

Nasze konto bankowe w pakiecie oferuje możliwość ubiegania się o debet. Zatwierdzenie opiera się na sprawdzeniu zdolności kredytowej, ocenie Twojej sytuacji osobistej i jest uzależnione od statusu.

Konta uczniówKonto studenckie jest podobne do standardowego rachunku bieżącego, ale może mieć przydatne funkcje dla osób z wyższym wykształceniem.

Mogą to być nieoprocentowane Debet, karta kolejowa, bony upominkowe lub inne korzyści. Po ukończeniu studiów wyższych to konto prawdopodobnie zmieni się w zwykłe konto bieżące.

Wspólne rachunki bankoweWspólne konto bankowe ma miejsce, gdy konto bankowe jest wspólne dla dwóch osób. Może to być sposób na zarządzanie wspólnymi finansami z partnerem, takimi jak rachunki za gospodarstwo domowe i dokonywanie płatności za wspólne wydatki.

Większość typów rachunków bankowych może być kontami wspólnymi, takimi jak rachunek oszczędnościowy, rachunek bieżący lub rachunek pakietowy. Jeśli ten typ konta jest dla Ciebie ważny, zawsze dobrze jest zapytać dostawcę konta, czy konto, o które chcesz się ubiegać, można otworzyć jako konto wspólne.

Warto zauważyć, że otwierając wspólne konto bankowe, zgadzasz się na połączenie Twoich dokumentów finansowych.

Dowiedz się więcej o oferowanych przez nas wspólnych rachunkach bankowych.

Konta bankowe dzieciKonto bankowe dla dzieci to zazwyczaj rachunek bieżący, który ma pomóc dziecku przyzwyczaić się do zarządzania pieniędzmi. Są one często dostępne dla dzieci w wieku od 11 do 18 lat i zwykle zawierają ograniczenia, które pomagają kontrolować konto i zapobiegają nadmiernym wydatkom.

Rodzic lub opiekun zazwyczaj będzie musiał otworzyć konto w imieniu swojego dziecka, jeśli ma ono mniej niż 16 lat.

Jaka jest różnica między kontem bankowym a rachunkiem bieżącym?

Konto bankowe to ogólny termin używany w odniesieniu do każdego typu konta udostępnianego przez bank. W Wielkiej Brytanii terminy „konto bankowe i „rachunek bieżący są często używane zamiennie. Jednak konto bankowe może być kontem oszczędnościowym, rachunkiem bieżącym, kontem wspólnym i tak dalej. Zależy to od kontekstu, w jakim termin jest używany.

Rachunek bieżący to szczególny rodzaj rachunku bankowego. Rachunki bieżące są zwykle używane do wykonywania codziennych czynności bankowych, takich jak dokonywanie transakcji kartą i opłacanie rachunków. Większość ludzi otrzymuje wynagrodzenie na swoje rachunki bieżące.

Czy mogę przenieść moje konto bankowe do innego dostawcy?

Zależy to od rodzaju posiadanego konta bankowego i Twojej sytuacji finansowej. Zatwierdzenia konta bankowego są zwykle oparte na ocenie Twojej sytuacji osobistej i często zależą od statusu i dodatkowych kryteriów kwalifikacyjnych.

Jeśli chcesz przenieść swoje konto bieżące do nowego dostawcy, większość banków jest objęta usługą zmiany rachunku bieżącego, zautomatyzowaną usługą, która przenosi Twoje regularne płatności przychodzące i wychodzące (mają zastosowanie pewne wyjątki). Ta usługa jest objęta gwarancją zmiany rachunku bieżącego, która pomaga w mało prawdopodobnym przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Konta oszczędnościowe nie są objęte usługą zmiany konta bieżącego.