Jaka jest różnica między alertem o oszustwie a wstrzymaniem kredytu?

17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Co to jest alert o oszustwie?
 • Jak ustawić alert o oszustwieCo to jest zamrożenie kredytu?Jak zamrozić kredytKiedy odblokować kredytKtóra opcja jest dla mnie odpowiednia?Ostrzeżenie o oszustwie w raportach kredytowych wymaga od wierzycieli zweryfikowania Twojej tożsamości przed przetworzeniem wniosków kredytowych, podczas gdy zamrożenie kredytu całkowicie blokuje dostęp do raportu kredytowego. Oba środki mają na celu uniemożliwienie złodziejom tożsamości otwierania kredytów lub rachunków w Twoim imieniu.

  Ostrzeżenia o oszustwach i zamrożenie kredytu mają zalety i ograniczenia. Oto podsumowanie każdego z nich.

  Co to jest alert o oszustwie?

  Typ ostrzeżenia o oszustwie najczęściej omawiany jako alternatywa dla zamrożenia kredytu to przedłużony alert o oszustwie lub oświadczenie ofiary oszustwa. Przeznaczone dla ofiar oszustw kredytowych lub kradzieży tożsamości, przedłużone ostrzeżenie o oszustwie pozostanie w raporcie kredytowym przez siedem lat, chyba że zostanie ono usunięte wcześniej. Dodając jeden do swojego raportu kredytowego, musisz dostarczyć kopię raportu policyjnego lub innego ważnego raportu kradzieży tożsamości przesłanego organom ścigania.

  Rozszerzony alert o oszustwie dołącza do raportu kredytowego informację wskazującą, że jesteś ofiarą oszustwa. Prosi każdą firmę poszukującą raportu kredytowego o skontaktowanie się z Tobą w celu potwierdzenia Twojej tożsamości przed przyznaniem kredytu w Twoim imieniu. Mogą to być:

  • Wydawcy kredytów
  • WłaścicielePotencjalni pracodawcyFirmy ubezpieczeniowe samochodówAgencje wynajmu samochodówKażdy może umieścić mniej rygorystyczny rodzaj ostrzeżenia o oszustwie, znany jako tymczasowy alert o oszustwie lub wstępny alert bezpieczeństwa, w swoim raporcie kredytowym w dowolnym momencie iz dowolnego powodu (nie jest wymagane zgłoszenie karne). Powiadamia firmy żądające raportu kredytowego, że jesteś potencjalną ofiarą kradzieży tożsamości i prosi je o potwierdzenie Twojej tożsamości. Tymczasowy alert o oszustwie pozostaje w Twoim raporcie kredytowym przez rok, chyba że anulujesz go wcześniej.

   Trzeci rodzaj ostrzeżenia, alert o oszustwie w służbie czynnej, jest funkcjonalnie identyczny z alertem o tymczasowym oszustwie, ale jest przeznaczony dla członków usług wykonujących zadania zdalne. Dowód rozkazu wojskowego należy przedłożyć wraz z wnioskiem o tego typu ostrzeżenie.

   Jak ustawić alert o oszustwie

   Konfiguracja ostrzeżeń o oszustwach we wszystkich trzech krajowych agencjach kredytowych: Experian, TransUnion i Equifax jest bezpłatna. Kiedy zażądasz ostrzeżenia o oszustwie w jednym biurze informacji kredytowej, ostrzeżenia o oszustwach są automatycznie dodawane w pozostałych dwóch biurach. Możesz usunąć ostrzeżenie o oszustwie w dowolnym momencie, ale musisz skontaktować się z każdym biurem informacji kredytowej oddzielnie, aby to zrobić. Gdy to zrobisz, będziesz musiał przedstawić dowód tożsamości, tak jak podczas konfigurowania ostrzeżenia, aby uniemożliwić złodziejom tożsamości podszywanie się pod Ciebie i usunięcie ostrzeżenia o oszustwie z Twojego raportu kredytowego.

   Alerty o oszustwach to świetna opcja, jeśli chcesz zachować ostrożność, ale wiedz, że będziesz musiał autoryzować dostęp do swoich raportów kredytowych, gdy będzie to konieczne. Mimo to jest to zwykle wygodniejsze niż całkowite odcięcie dostępu do raportów kredytowych wraz z zamrożeniem kredytu.

   Co to jest zamrożenie kredytu?

   Zamrożenie kredytu lub zamrożenie zabezpieczeń jest surowszym środkiem ochrony pliku kredytowego. W przeciwieństwie do ostrzeżenia o oszustwie, zamrożenie bezpieczeństwa uniemożliwia potencjalnym nowym wierzycielom (i innym prawnie dozwolonym przeglądanie twoich plików kredytowych lub uzyskiwanie twoich ocen kredytowych) dostępu do twojej historii kredytowej, chyba że najpierw cofniesz zamrożenie.

   Nie ma powodu, aby wprowadzić zarówno zamrożenie kredytu, jak i ostrzeżenie o oszustwie, ale jeśli to zrobisz, nikt nie zobaczy tego ostrzeżenia, dopóki nie usuniesz blokady kredytu. Dostęp do pliku kredytowego jest wymagany, aby alert o oszustwie był widoczny.

   Jak zamrozić kredyt

   Aby zamrozić raporty kredytowe, należy składać wnioski indywidualnie do każdego z trzech biur kredytowych. Procedury różnią się nieco w każdym przypadku, ale są zasadniczo podobne do tych stosowanych w Experian Security Freeze Center. W ramach żądania zamrożenia, które można złożyć online lub telefonicznie, zostanie Ci przypisany (lub poproszony o utworzenie) kod PIN lub hasło do wykorzystania w celu odblokowania pliku kredytowego.

   Gdy podasz kod PIN lub użyjesz hasła, aby zażądać usunięcia blokady kredytu przez Internet lub telefon, plik kredytu zostanie odblokowany lub „rozmrożony w ciągu godziny. Jeśli zgubisz kod PIN lub zapomnisz hasła, odmrożenie jest nadal możliwe, ale może potrwać dłużej i wymagać ponownego przedstawienia dowodu tożsamości.

   Kiedy odblokować kredyt

   Musisz odblokować swój plik kredytowy przed złożeniem wniosku o kredyt lub innych usług, które wymagają dostępu do historii kredytowej, takich jak otwarcie nowego konta w telefonie komórkowym lub złożenie wniosku o wynajęcie mieszkania. Jeśli nie odblokujesz pliku kredytowego przed złożeniem wniosku, firma nie będzie mogła uzyskać dostępu do pliku kredytowego ani przetworzyć wniosku.

   Jeśli masz jeden lub więcej oczekujących wniosków kredytowych lub jeśli planujesz ubiegać się o nowy kredyt w najbliższej przyszłości, rozważ odroczenie zawieszenia zabezpieczeń. Aby pożyczkodawcy mogli przetworzyć Twój wniosek kredytowy, musisz odblokować raport kredytowy na stałe lub na określony czas.

   Jeśli wiesz, z jakiego biura lub biura kredytowego pożyczkodawca będzie korzystał do sprawdzania Twojego kredytu, możesz zażądać od nich jednorazowego kodu PIN, który podasz pożyczkodawcy, aby udzielić jednorazowego dostępu do raportu kredytowego. Jeśli szukasz najlepszych warunków pożyczki, jakie możesz uzyskać (jak zawsze powinieneś ubiegać się o pożyczki lub karty kredytowe), praktycznie niemożliwe jest ustalenie, z których biur będą korzystać wszyscy twoi pożyczkodawcy, więc opcja jednorazowego kodu PIN nie jest bardzo praktyczne. W takim przypadku lepiej jest cofnąć zamrożenie kredytu we wszystkich trzech biurach kredytowych na określony czas – do co najmniej dwóch tygodni po wysłaniu ostatniego wniosku.

   Która opcja jest dla mnie odpowiednia?

   Decyzja, czy ustawić ostrzeżenie o oszustwie lub zamrożenie kredytu, zależy od Twojej sytuacji:

   • Jeśli jesteś ofiarą oszustwa kredytowego lub kradzieży tożsamości , decyzja między przedłużonym ostrzeżeniem o oszustwie a zamrożeniem kredytu zależy głównie od tego, jak często spodziewasz się, że będziesz musiał autoryzować dostęp do swoich plików kredytowych w nadchodzących miesiącach i latach.
   • Jeśli jesteś na wczesnym etapie kariery i przewidujesz ubieganie się o kredyt – w tym pożyczki samochodowe, kredyty hipoteczne lub karty kredytowe – w ciągu najbliższych kilku lat (lub szukasz wynajmu mieszkania, samochodów do wynajęcia lub nowych kont mediów lub telefonów komórkowych), zamrożenie plików kredytowych może okazać się nieporęczny. Może się nawet zdarzyć, że zniesiesz zamrożenia tak często, że będą one praktycznie nieskuteczne. Rozszerzony alert o oszustwie będzie prawdopodobnie bardziej przydatny. Jeśli jesteś na późnym etapie kariery lub na emeryturze i nie spodziewasz się że będziesz potrzebować nowych kart kredytowych lub pożyczek, zamrożenie kredytu może zapewnić spokój ducha, wiedząc, że nikt nie może dotknąć Twoich plików kredytowych. Pamiętaj, że czasami może być konieczne rozmrażanie plików kredytowych w przypadku pożyczkodawców innych niż pożyczkodawcy, którzy sprawdzają zdolność kredytową, takich jak dostawcy telefonów komórkowych, telewizji kablowej lub Internetu. Jeśli Twoje nieletnie dzieci mają akta kredytowe , zamrożenie tych plików w ich imieniu jest dobrym środkiem ostrożności. Małoletnie dzieci zwykle nie mają kartotek kredytowych, ale zrobią to, jeśli nieletnim stworzyłeś cosignera na karcie kredytowej (dobra strategia, aby pomóc im uzyskać przewagę w budowaniu historii kredytowej) lub jeśli twoje dzieci mają pliki kredytowe jako wynik kradzieży tożsamości. Możesz rozmrozić pliki, gdy dzieci osiągną pełnoletność i będą gotowe do samodzielnego poszukiwania kredytu. Jeśli obawiasz się, że Twoje dane osobowe mogły zostać naruszone ale nie widziałeś dowodów przestępstwa, które możesz zgłosić organom ścigania, rozważ tymczasowe ostrzeżenie o oszustwie. Jeśli obawiasz się, że Twoje dane osobowe – numery kart kredytowych i kont bankowych, hasła do kont lub numer ubezpieczenia społecznego – mogły zostać narażone na oszustwa lub naruszenie bezpieczeństwa, jednym szybkim żądaniem możesz dodać alert o oszustwie do wszystkich swoich plików do dowolnego biura informacji kredytowej. Możesz go usunąć w dowolnym momencie, łatwo go odnawiać co roku, jeśli wolisz, lub, jeśli po roku nie ma żadnych oznak kryminalnej ingerencji, po prostu pozwól mu wygasnąć i przywróć pliki kredytowe do normalnej dostępności.Ostrzeżenia o oszustwach i zamrożenie kredytu to cenne narzędzia do zwalczania kradzieży tożsamości i oszustw kredytowych. Dobrze jest zapoznać się z obydwoma i być gotowym do korzystania z nich, gdy tylko odpowiadają Twoim potrzebom.