Obligatariusze GetBacku apelują do instytucji bankowych o "uczciwe rozliczenie transakcji"

🕓 16.06.2019
📂 Gielda
👁 149
🗨
Afera GetBack - apel obligatariuszy do banków, grudzień 2018

Obligatariusze GetBacku wystosowali następne pismo w swojej draki - tym razem do odwiedzenia banków, które "sprzedawały spółce pakiety wierzytelności". Poszkodowani apelują o "uczciwe rozliczenie tych transakcji, poprzez skorygowanie zawyżonych cen sprzedaży wierzytelności do stopnia ich uzasadnionej wartości rynkowej"

Obligatariusze apelują przy tymże, by nadwyżki z owego "uczciwego rozliczenia" przekazać GetBackowi, by ten mógł dalej spłacać wierzytelności. Jak wyjaśniają w liście:

Zostały zarząd GetBack nabywał od momentu banków „złe kredyty” za ceny 20-50 proc. wyższe od wartości rynkowej, jedynie po to, aby uzasadnić emisję obligacji sprzedawanych osobom fizycznym, które wierzyły po stabilną sytuację finansową podmiotu notowanego na GPW i nadzorowanego przez UKNF.

Gros obligacji spółki (ponad 1 mld zł) sprzedano przy tym rażąco łamiąc przepisy dotyczące prywatnych emisji obligacji. Pozyskiwane w ten sposób środki transferowano do banków i TFI, przeznaczano też na finansowanie piramidy finansowej, jaką był GetBack, a także wyprowadzano do odwiedzenia prywatnej kieszeni byłych członków zarządu GetBack oraz związanych z nimi osób jak i również spółek.

Obligatariusze GetBacku apelują do banków

Obligatariusze uwypuklają, że od powstania GetBacku w 2012 r. korporacja zapłaciła bankom za portfele wierzytelności ponad 3 mld złotych, co według pisarzy listu "było jedną spośród głównych przyczyn niewypłacalności spółki". Wskazują przy tym, że w II połowie 2017 r. GetBack kupował "głównie wierzytelności w bankach celowych przez Skarb Państwa", bowiem z 642 mln złotych wydanych na ten zamiar aż 70 proc. trafiło do:

 • Alior Bank S. A. (190, 1 mln zł);
 • Pekao S. A. (148, 5 mln zł);
 • PKO BP S. A. (95 mln zł).

Według autorów listu, jednym z przykładów dzięki nieuczciwe rozliczenie była transakcja z Pekao S. A.:

Przykładem tego typu rozliczeń jest transakcja wraz z Pekao S. A., po wyniku której ten urzędowy bank uzyskał od firmy GetBack kilkadziesiąt milionów złotych powyżej ceny rynkowej wyprzedawanych wierzytelności.

Doniesienia prasowe wskazują, że spółka zapłaciła za portfel wierzytelności niemal dwukrotnie więcej niż wynosiła jego ówczesna wycena. Banki notują obecnie najwyższe po swojej historii zyski. Jednym z elementów, które zyski te utworzyły, było wytransferowanie GetBack S. A. „trudnych” i nieściągalnych (w tym przedawnionych) wierzytelności, a dodatkowo uzyskanie za nie zapłaty w wysokości przekraczającej ich rzeczywistą wartość. Obecnie wiemy, że transakcje te są wynikiem przestępczej działalności poprzedniego zarządu GetBack i że gdyby nie zaakceptować miała ona miejsca, bazy zrealizowałyby wówczas zdecydowanie mniejsze zyski, bądź też transakcje te nie zostałyby po ogóle zawarte. Głównymi ofiarami wyżej opisanego procederu wydaje się być obecnie grupa ok. dziewięciu tysięcy prywatnych niezabezpieczonych obligatariuszy. Znamiennym jest, iż banki i inne banki nie ponoszą dziś konsekwencji niewypłacalności spółki GetBack, jeżeli ponieważ nawet są obecnie wierzycielami spółki, czy to z tytułu objętych obligacji, lub udzielonych kredytów, to wierzytelności te są zabezpieczone dzięki majątku spółki.

Obligatariusze zaznaczają przy tym, iż ich sprzeciw budzi "praktyka części banków polegająca na sprzedaży spółce wierzytelności za wygórowaną cenę, a następnie udzieleniu jej kredytu zabezpieczonego na pakietach wierzytelności o wartości znacznie większej od sumy udzielonego kredytu". Dołączają, że według nich banki powinny zwrócić GetBackowi nadwyżki powstałe ze sprzedaży wierzytelności ponad ich rynkową wartość oraz że nie przekonują ich tłumaczenia o deficytu obowiązku weryfikowania, dlaczego GB za portfele wierzytelności oferował znacznie zawyżone ceny.

Autorzy listu wskazują do tego, że oferowanie przez GetBack zawyżonych "miało cechy aktywności przestępczej, polegającej na funkcjonowaniu na szkodę reprezentowanej przez siebie spółki i do niej obligatariuszy". Zgodnie zaś wraz z art. 58 kodeksu obywatelskiego, wskazują, czynności prawne rozbieżne z prawem lub zasadami współżycia społecznego jest nieważna.

Obligatariusze zakładają tuż przy tym, iż zarządzający bankami mogli nie wiedzieć na temat powyższych rzeczach, natomiast "winni nabrać uzasadnionych wątpliwości jakie możliwości do zgodności takiej nierynkowej oferty z prawem".

Jako przykład słusznego postępowania w sprawie GetBacku obligatariusze wskazują Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI. Przypomnijmy, iż Quercus posiadał w portfelach obligacje GB warte nominalnie 80 mln zł jak i również postanowił je wykupić - po wartości nominalnej wraz z odsetkami. Środki na to wyłożyło po połowie samo TFI oraz właśnie Sebastian Buczek - z własnych gotówki.

Buczek wyjaśniał przy tym, że upadłość GetBacku "to problem całego rynku i wszyscy powinniśmy pocczuwać się do jego rozwiązania". Po to, dodawał, żeby inwestorzy indywidualni nie byli w całej sprawie w największym stopniu poszkodowani. Podkreślał też, hdy banki w tym przypadku nawet jeśli nie łamały prawa, wówczas mają szansę pokazać, bądź są - podobnie jak niejednokrotnie deklarują - wrażliwe społecznie.

Poniżej zamieszczamy listę prezesów banków, gdzie skierowano apel:

 • Artur Klimczak, Prezes Zarządu, Getin Noble Bank S. Zaś.
 • Michał Krupiński, Prezes Zarządu, Bank Pekao S. A.
 • Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu, Bank PKO BP S. A.
 • Krzysztof Bachta, Prezes Zarządu, Alior Bank S. Natomiast.
 • Michał Gajewski Prezes Zarządu, Santander Bank Polska S. A.
 • Jerzy Pruski, Prezes Zarządu, Idea Bank S. A.
 • Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu, mBank S. A.
 • Przemysław Gdański, Prezes Zarządu, BGŻ BNP Paribas S. A.
 • Alexis Lacroix, Prezes Zarządu, Euro Bank S. A.

Autor: ostapprushlyak?feature=chclk
Związane z
Gielda
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Adam Hofman wiceprezesem Związku Piłki Ręcznej
Funkcja we władzach Związku Piłki Ręcznej ma wesprzeć Adamowi Hofmanowi wyjść z politycznego niebytu. Ale dzięki ściągnięciu byłego posła PiS najwięcej zyska związek i jego władze - pisze Newsweek. Hofman…...
7 czerwca ostatnie spotkanie specjalistów ws. ustawy frankowej Pieniądze
Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów mieszkaniowych we frankach Prawie 3 lata bez ustawy w sprawie frankowiczów.…...
500 złotych na dziecko. Dlaczego Polacy nie decydują się na potomstwo
300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...
5 sygnałów, że praca nie jawi się być dla ciebie
Jeżeli wybierasz się na rozmowę o pracę i wciąż myślisz się jedynie nad naszym, co potencjalny pracodawca na temat tobie pomyśli, pora przerobić nastawienie. Twoja strategia musi być dwutorowa: sprawdzasz pierwotnego…...
180 mln dol - gigantyczna odprawa dla Rexa Tillersona od ExxonMobil
Rex Tillerson, desygnowany na stanowisko sekretarza postaci USA dostanie gigantyczną odprawę. Były prezes koncernu naftowego dostanie od ExxonMobil aż 180 mln dolarów. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal" w ten sposób…...
1, 32 mld euro wpłynęło do Polski z UE Informacje
Nowa Ordynacja podatkowa do konsultacji Konstytucyjne wątpliwości w sprawie odmian w emeryturach. Jest odpowiedź resortu finansów Premier obiecał mniejszą liczbę wiceministrów. Oczywiście powołano nowego Nadwyżka po budżecie. Między innymi za…...
Nie znaleziono