Przed naszym biurem jeszcze pół roku bessy na GPW. A następnie? Hulaj dusza, piekła nie ma

🕓 05.08.2019
📂 Gielda
👁 91
🗨
GPW - prognozy na 2019 rok

Akcje małych spółek z GPW są już bardzo tanie, zwłaszcza w zależności do całego rynku. W poniższym segmencie polskiej giełdy możemy już zatem selektywnie wyszukiwać okazji do zarobku. Cały rynek akcji pozostanie jeszcze w trendzie spadkowym do odwiedzenia drugiej połowy 2019 roku kalendarzowego. Potem rozpocznie się następna faza cyklicznej hossy, która to powinna potrwać do 2021 roku – prognozują profesjonaliści Opoka TFI.

Zarówno indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury, jak i zachowanie niewielkich spółek na GPW zwiastują ochłodzenie w polskiej gospodarce krajowej w 2019 roku. Spowolnienie to będzie znaczące jak i również najpewniej podobne skalą do odwiedzenia tego, z którym mieliśmy do czynienia w 2012 r. Ale zdaniem specjalistów z Opoka TFI, recesji obawiać się nie trzeba.

Foto: OPOKA TFI Ochłodzenie gospodarcze w Naszym narodzie

Dołek w połowie roku, a potem hossa?

Specjaliści z Opoka TFI dostrzegają, że obecnie średnie odchylenie spółek z GPW od momentu swojego trzyletniego trendu jest na poziomach notowanych wyłącznie dwa razy w całej relacji: w dnach wielkich kryzysów 2001 oraz 2009 r. Również słabe zachowanie drobnych spółek na tle całego rynku (sWIG80 vs WIG) trwa już długo jak i również doszło do poziomów, z których za każdym razem historycznie dochodziło do odbicia.

Foto: OPOKA TFI

- O ile nie spodziewamy się szybkiej hossy w tym sektorze, to historyczne zależności wskazują, że zaczyna się kształtować w nim długoterminowa okazja inwestycyjna – oceniają eksperci. Zwracają równolegle uwagę, że wyceny korporacji z GPW spadły już do naprawdę rozsądnych szczytów, które oznaczają, że dołek jest blisko.

- Trzeba jednak pamiętać, że trendy demograficzne będą pchały koszty pracy w górę, obniżając rentowność przedsiębiorstw. Jest to sytuacja zupełnie odwrotna, niż mieliśmy do czynienia w okresie 25 lat według transformacji. Inwestowanie musi być bardziej selektywne, trzeba się będzie koncentrować na spółkach, które z tym problemem sobie poradzą – podpowiadają specjaliści.

Foto: OPOKA TFI

- Nasz model cykliczny, będący wypadkową wielu prosperujących na naszym rynku cykli sugeruję, że zbliżamy się do półmetka spadkowej fazy. Porównanie wszystkich podobnych spadkowych faz jakie posiadały miejsce od momentu powstania GPW, wyznacza ostateczny dołek na drugą połowę 2019 roku – uważają profesjonaliści z Opoka TFI. Katalogów zdaniem będzie to ostatnia okazja do zakupów przed silnym ożywieniem, jakie musi później przyjść. - Spodziewamy się, że następująca potem hossa potrwa do 2021 r. - prognozują.

Foto: OPOKA TFI

Koniec podwyżek stóp w USA?

Jednym z kluczowych czynników, od czasu których zależeć będą kierunki na rynkach finansowych, istnieją działania amerykańskiego banku środkowego. Przypomnijmy, że w grudniu 2018 r. Fed podwyższył stopy procentowe w AMERYCE o 25 punktów bazowych, do przedziału 2, 25-2, 50 proc. Tym samym referencyjna stopa procentowa odnajduje się na najwyższym pułapie od początku 2008 r. Była to 4 podwyżka w 2018 r. i dziewiąta w pokryzysowym okresie. Rezerwa federalna zaczęła normalizować politykę pieniężną (podnosić stopy po nienaturalnym stanie zerowych stóp) po grudniu 2015 r. Obecnie, dostrzegając ryzyka spowolnienia gospodarczego, Fed przewiduje, że przy 2019 r. podniesie nogi jeszcze dwukrotnie, a nie zaakceptować jak zakładał wcześniej a mianowicie trzykrotnie. Eksperci z Opoka TFI twierdzą, że podwyżek stóp w USA nie zaakceptować będzie już wcale.

- Kryzys w Turcji i Brazylii, załamanie w bitcoinie, ropie oraz rynkach wschodzących i ostatecznie duża zmienność na giełdzie przy USA - wszystko wówczas świadczy o tym, iż wytrzymałość świata na podwyżki stóp przez amerykański Fed się skończyła. Krzywa procentowa w USA zdaje się potwierdzać ten fakt, znajdując się o mały chód od odwrócenia, co na ogół zwiastuje recesję i zakończenie cyklu podwyżek. Uważamy, iż podwyżka z grudnia 2018 r. była ostatnią przy tym cyklu, a nasze modele cykliczne każą nam oczekiwać w 2019 r. obniżek stóp w odpowiedzi na jakieś negatywne wypadek rynkowe w USA bądź na świecie – prognozują specjaliści z Opoka TFI.

Foto: OPOKA TFI

Zdaniem ekspertów, obecnie amerykańskie akcje nie oferują żadnej ceny dla długoterminowego inwestora. Zarówno w relacji do PKB (ulubiony wskaźnik Buffeta), i relacji do całego świata, rynek ten jest w wielodekadowych ekstremach.

- Jeśli historia ma stanowić jakimś drogowskazem, to możliwe stopy zwrotu są tu obecnie bardzo niskie, a ryzyko bardzo wysokie. Jest jest miejscem, którego trzeba własnym zdaniem długoterminowo unikać – oceniają specjaliści z Opoka TFI. I dodają:

Jak do tego momentu analogia z rokiem 2000 działa idealnie. Krach bitcoina w styczniu 2018 r., tak jak spadek indeksu Nasdaq w marcu 2000 r. rozpoczął proces budowania długoterminowego szczytu na S&P500. Jeśli poniższa analogia dalej będzie się sprawdzać, to pierwsza połówka 2019 r. powinna sprowadzić silną przecenę na rynkach, an ostatecznego dołka wolno się spodziewać na jesieni przyszłego roku.

Foto: OPOKA TFI

Ostatnie zachowanie S&P500 wskazuje, że prognozy ów mają sporą szansę się zrealizować. Dość powiedzieć, że główny indeks amerykańskiej giełdy przez ostatnie trzy miesiące stracił ponad 17 proc. Przecena zdołowała też inne indeksy z Wall Street, nie oszczędzając obok tym spółek technologicznych, które przez długi czas dawny motorem napędowym rynkowej hossy. W piątek, 21 grudnia, indeks Nasdaq wszedł bezpośrednio w bessę. Od sierpniowych szczytów stracił bowiem ponad 20 proc.

Przyczyn spadków można się doszukiwać m. in. właśnie przy kondycji amerykańskiej gospodarki, która - jak sugerują eksperci z Opoka TFI a mianowicie może otrzeć się o recesję. Trudno też o optymizm, gdy w powietrzu wisi ryzyko eskalacji rywalizacji handlowej między Chinami an USA.

Autor: theradioschizo
Kategoria
Top Aktualności Komentarze
Google buduje nowe biuro po Londynie
Google w ukończeniu oficjalnie pokazał plany budowy swojej brytyjskiej siedziby, jaka pojawić ma się po dzielnicy King’s Cross w Londynie. Wewnątrz znajdować dzierży się 25-metrowy basen, ścieżka do spacerów na dachu…...
Gliński: w tym roku dopuszczalne nowe rozwiązania dot. ulg dla twórców  Pieniądze
"Absolutny rekord" po PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie o…...
Giełda w Chinach na czerwono. Problemy rynków wschodzących
Chiński indeks Shanghai Composite spadł we wtorek o -0, 2 proc., co wystarczyło do owego by trafić na najniższym poziomie od listopada 2014 r. Przyczyna ostatnich spadków jest jasna - widmo…...
Gdzie znaleźć pomysł na startup?
Coraz więcej osób myśli o tym, żeby założyć własny biznes. Ogólnie kojarzy się to wraz z przedsiębiorczością i możliwością dodatkowego zarobku większych pieniędzy. Z drugiej strony jednak prowadzenie prywatnej działalności gospodarczej wymaga niejednokrotnie…...
GDDKiA podała nowe terminy tworzenia ofert na pięć odcinków A1
Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały świeżą trasą Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...
Gazprom będzie mógł bardziej korzystać z Nord Stream
Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł o wiele zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Bruksela przekonuje, iż krok ten poprawia konkurencyjność…...
Garri Kasparow o sztucznej mądrości i prywatności danych
Mija dwadzieścia lat odkąd Garri Kasparow, arcymistrz szachowy, przegrał walka z komputerem Deep Blue. Przez te lata sztuczna inteligencja odnosiła kolejne sukcesy, zwłaszcza w ostatnim okresie. Zdaniem Kasparowa, jeśli rozchodzi o dziedzinę…...
Funt brytyjski najtańszy od 3 lat  Waluty
Brytyjski funt był dziś najtańszy od trzech lat. Rankiem trzeba był za jego płacić 4, 89 złotego, pod koniec dnia nieco odrobił straty dochodząc do odwiedzenia poziomu 4, 92 złotych. Ale…...
Nie znaleziono