Gdzie Warren Buffett trzyma pieniądze?

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

Dlaczego Berkshire Hathaway jest najbardziej dochodowym narzędziem inwestycyjnym firmy Buffett

 • FACEBOOK
 • ŚWIERGOTLINKEDINWarren Buffett jest niezmiennie jednym z najbogatszych ludzi na świecie, którego majątek netto wyniósł 80,8 miliarda dolarów w październiku 2019 roku. To czyni go trzecią najbogatszą osobą w Stanach Zjednoczonych. Buffett utrzymuje swoją wartość netto głównie w akcjach Berkshire Hathaway i Berkshire Hathaway, założonej przez siebie firmie inwestycyjnej. Berkshire Hathaway działa jako jego narzędzie inwestycyjne i inwestuje w takie rzeczy, jak akcje, nieruchomości i energia odnawialna.

  Jednak Buffett pochodził ze skromnych początków, co ukształtowało sposób, w jaki postrzega zarządzanie pieniędzmi. Urodził się w Omaha w stanie Nebraska w 1930 roku i od tamtej pory miasto jest jego domem. Pracując jako sprzedawca inwestycyjny, miał talent do inwestowania i ostatecznie wbudował Berkshire Hathaway w firmę, którą jest dzisiaj. Nadal mieszka w domu, który kupił w 1958 roku za 31 500 dolarów.

  Kluczowe wnioski
 • Majątek miliardera Warrena Buffetta znajduje się prawie w całości w jego portfelu inwestycyjnym Berkshire Hathaway.
 • Berkshire Hathaway to holding składający się z wielu firm i jednostek zależnych, w tym GEICO Insurance, Duracell Batteries i See’s Candies.Portfel inwestycyjny Berkshire Hathaway obejmuje tak znane firmy, jak Apple Inc., Bank of America i Coca-Cola Company.Podejście Buffetta do inwestowania umożliwiło mu gwałtowny wzrost ceny akcji Berkshire Hathaway na przestrzeni dziesięcioleci.W 2006 roku Buffett zobowiązał się oddać ponad 99% swojego majątku na cele charytatywne. Wcześniejsze Berkshire Hathaway

  Większość majątku Warrena Buffetta jest uwięziona w portfelu inwestycyjnym Berkshire Hathaway. Raporty z lat 2004-2019 pokazują, że udział Buffetta wynosi aż 474 998 akcji klasy A Berkshire Hathaway i 50 404 853 akcji klasy B. W ostatnich latach Buffett przekazuje znaczną część swoich udziałów na cele charytatywne. Jego ostatnie zgłoszenia dotyczące 13-D pokazują, że jego udział w akcjach klasy A wynosi 259 394, a jego udział w akcjach klasy B – 65 129. Na dzień 13 marca 2020 r. Kurs BRK.A wynosił 289000 USD, a BRK.B 196,40 USD.

  Wartość netto Buffetta wynosiła zaledwie 1 milion dolarów, gdy miał 30 lat, obejmując głównie akcje Berkshire Hathaway. Dzięki inteligentnym inwestycjom instytucjonalnym zwiększył akcje firmy z 7,60 USD w latach 60. XX wieku do dzisiejszego poziomu. Ten wykładniczy wzrost ceny akcji jest głównym motorem wzrostu wartości netto Buffetta w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

  Warren Buffett kupił swoje pierwsze akcje w wieku 11 lat – sześć udziałów po 38 dolarów każda w firmie o nazwie Cities Service Preferred – które sprzedał kilka lat później za 40 dolarów za akcję.

  Portfel akcyjny

  Oprócz pełnienia funkcji prezesa i dyrektora generalnego (CEO) Berkshire Hathaway i bycia jednym z największych udziałowców, Buffett wykorzystuje firmę jako swoje główne narzędzie inwestycyjne, przeprowadzając wiele transakcji sprzedaży i zakupów akcji w ramach transakcji biznesowych. Ten portfel stanowi lwią część jego inwestycji kapitałowych.

  Inwestor jest dobrze znany ze swojego podejścia do inwestowania w zakresie dochodów i wartości, a jego portfel odzwierciedla jego ideologię. Na dzień 31 grudnia 2019 roku portfel Berkshire Hathaway miał wartość około 242 miliardów dolarów. Największe wagi portfela miały Apple (AAPL), Bank of America Corp (BAC) i Coca-Cola Company (KO). Łącznie te trzy spółki posiadały łącznie 52% udziałów. Wcześniejsze 

  Jako odsetek inwestycji kapitałowych, Berkshire Hathaway jest najbardziej zainwestowane w sektorze finansowym – 44%, następnie 31% w technologie i 14% w środki ochrony konsumentów. Inne sektory w portfelu obejmują przemysł, cykliczne usługi konsumenckie, ochronę zdrowia, energetykę, usługi komunikacyjne, materiały podstawowe i nieruchomości. Wcześniejsze 

  Sektor finansowy

  Na dzień 31 grudnia 2019 r. Portfel Berkshire Hathaway jest zasadniczo w sektorze finansowym i wynosi 44%. Berkshire posiada 16 udziałów finansowych o następujących wagach portfela: Holdings sektora finansowego Berkshire Hathaway Bank of America Corp13,5% Firma American Express7,8% Wells Fargo & Co7,2% JPMorgan Chase & Co3,4%US Bancorp3,2%Moody’s Corporation2,4% Bank of New York Mellon Corp1,7% Goldman Sachs Group Inc1,1% Visa Inc0,82% Mastercard Inc0,61% PNC Financial Services Group0,57% M&T Bank Corporation0,38% Synchrony finansowe0,31% Życie na świecie0,28%StoneCo Ltd.0,23% Travellers Companies Inc0,02%

  Źródło: Berkshire Hathaway, formularz 13F, stan na 31 grudnia 2019 r

  Spółki zależne

  Oprócz akcji Berkshire Hathaway jest również dobrze znany jako spółka holdingowa. Firma posiada 63 filie, zajmujące się głównie ubezpieczeniami i nieruchomościami. Niektóre z jej spółek zależnych obejmują GEICO Auto Insurance, Clayton Homes i See’s Candies.