dzięki za odwiedzenie cnnmoney.

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

Nie obsługujemy już tej strony.

Aby uzyskać najnowsze informacje biznesowe i dane rynkowe, odwiedź witrynę CNN Business

Apple ma 246 MILIARDÓW dolarów w gotówce, prawie we wszystkich krajach świataApple nadal bije pieniądze.

Producent iEverything miał 246,1 miliardów dolarów w gotówce i inwestycjach w swoim bilansie na koniec ostatniego kwartału, czyli o prawie 10 miliardów dolarów więcej od końca września.

To nowy rekord dla firm niefinansowych. (Banki mają zwykle dużo więcej gotówki niż większość innych firm do celów operacyjnych).

Dla porównania, gdyby gotówka Apple była odrębną firmą, byłaby 13. najcenniejsza w indeksie S&P 500. Apple jest oczywiście najbardziej wartościowy. Pozostałe jedenaście to Alphabet, Microsoft, firma Warren Buffett’s Berkshire Hathaway, Amazon, Facebook, ExxonMobil, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, Wells Fargo, GE i AT&T.

Stos gotówki Apple jest większy niż wartości rynkowe Procter & Gamble (PG), Bank of America (BAC), Chevron (CVX) i Walmart (WMT).

A jeśli prezydent Trump i przywódcy Kongresu postąpią po swojemu, Apple (AAPL) i inni zbieracze gotówki mogą wkrótce wyłożyć te pieniądze na pracę w Stanach Zjednoczonych, zamiast umieszczać je na zagranicznych rachunkach bankowych, zbierając odsetki – nie mówiąc o kurzu .

Dyrektor finansowy Apple, Luca Maestri, powiedział we wtorek podczas telekonferencji firmy z analitykami, że 230,2 miliarda dolarów jej gotówki – 94% – jest przetrzymywanych za granicą.

Prezydent Trump wezwał do jednorazowej obniżki podatków w celu przywrócenia – lub repatriacji – gotówki, którą duże firmy mają na zagranicznych rachunkach. Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL), Cisco (CSCO) i Oracle (ORCL) również mają znaczną część swojej gotówki za granicą.

Trump ma nadzieję, że Apple i inni giganci technologiczni mogliby wykorzystać te pieniądze na zatrudnienie większej liczby amerykańskich pracowników. Sceptycy twierdzą, że firmy będą bardziej skłonne do zwiększania dywidend, odkupywania większej ilości akcji i być może przejmowania spółek.

To mogłoby być dobre dla inwestorów, ale nie dla przeciętnych Amerykanów, którzy mają niewielką (jeśli w ogóle) ekspozycję na giełdę.

Prezes Apple, Tim Cook, powiedział podczas telekonferencji, że jest „optymistą, że w tym roku będzie „jakaś reforma podatkowa, dodając, że „w obu partiach są ludzie, którzy będą opowiadać się za repatriacją w ramach tego.

Cook zasugerował, że Apple może wykorzystać te pieniądze na transakcje.

W odpowiedzi na pytanie analityka Morgan Stanley, Katy Huberty, dotyczące wykorzystania gotówki, powiedział, że reforma podatkowa byłaby „bardzo dobra dla kraju i dobra dla Apple i dodał, że „zawsze patrzymy na przejęcia.

Więc co Apple może kupić za całą swoją gotówkę?

Gdyby chciał (a ja wcale nie sugeruję, że tak będzie. Ta lista ma służyć wyłącznie zabawie), Apple mógłby zrobić większy ruch w mediach.

Mógłby kupić Comcast, rodzica Disneya lub NBCUniversal / DreamWorks Animation – i mieć ponad 65 miliardów dolarów na przysłowiowy deszczowy dzień.

Albo Apple może zgarnąć również właściciela Fox, CBS, Viacom i CNN, Time Warnera. I nadal miałby około 70 miliardów dolarów więcej na swoim koncie bankowym.

Oczywiście z tym fantazyjnym scenariuszem wiążą się oczywiste problemy antymonopolowe, nie wspominając o tym, że Time Warner już zgodził się sprzedać AT&T.

Ale Apple może pójść inną (co prawda monopolistyczną) drogą w świecie mediów.

Vala Afshar, główny ewangelista ds. Cyfrowych Salesforce, zebrał dane i napisał na Twitterze, że Apple może kupić KAŻDĄ drużynę we wszystkich czterech profesjonalnych ligach sportowych w USA.

Apple ma 246 miliardów dolarów w gotówce. Można by było kupić wszystko: @NFL team🏈 @ NBA team🏀 @ MLB team⚾️ @ NHL team🏒

. i nadal mamy 94 miliardy dolarów.

Zastanawiam się, czy dotyczy to nowego rozszerzenia drużyny NHL w Sin City? Vegas Golden Knights nie uderzy na lodzie, dopóki nowy sezon hokejowy nie rozpocznie się jesienią 2017 roku.

Inny użytkownik Twittera spojrzał na statystyki gospodarcze i stwierdził, że Apple byłby całkiem dużym krajem, gdyby miał stać się własnym narodem.

Wow – 246 miliardów dolarów gotówki Apple’a to więcej niż PKB Finlandii (239 miliardów dolarów), Chile (234 miliardy dolarów), Bangladeszu (226 miliardów dolarów) i 145 innych krajów.

IPhone w każdym domu i przyszły Apple Car (jeśli wierzyć plotkom) w każdym garażu od prezydenta Cooka Stanów Zjednoczonych Apple? Prawdopodobnie nie.

Warto również zauważyć, że Apple dużo pożyczało w ciągu ostatnich kilku lat, pomimo posiadania całej gotówki za granicą. Długoterminowe zadłużenie Apple nieznacznie spadło w ostatnim kwartale, ale nadal wynosi 73,6 mld USD.

Mimo to inwestorom podoba się fakt, że sprzedaż i zyski Apple wracają na właściwe tory, a firma zwiększa również poziom gotówki. Kurs wzrósł w środę o ponad 6%, co przyczyniło się do wzmocnienia całego rynku.

Teraz musimy tylko zobaczyć, co Cook zrobi z całym tym ciastem Apple – i jak prezydent Trump zareaguje na te plany.