Czy wspólne rachunki bankowe są zamrażane, gdy ktoś umiera?

Category: Może Pomóc
17 lutego 2021

Masz pytania, co zrobić ze wspólnymi rachunkami bankowymi po śmierci lub usunięciu zmarłego małżonka z konta. Chociaż te sprawy nie są przyjemne, ignorowanie ich nie przyniesie ci żadnych korzyści.

Więc co się dzieje, gdy na koncie bankowym są dwie nazwy i jedna umrze? Kiedy członek rodziny nieoczekiwanie odchodzi, twoja rodzina może być zdezorientowana, jak radzić sobie z finansami. Mogą istnieć rachunki, które trzeba zapłacić lub koszty pogrzebu do pokrycia.

Jak działają wspólne rachunki bankowe?

Wspólne konto bankowe to konto, na którym więcej niż jedna osoba ma dostęp do przechowywanych na nim pieniędzy. Chociaż wspólne konta są zwykle własnością małżonków lub krewnych, sąsiedzi lub przyjaciele mogą również otwierać je razem.

Rodzice często decydują się na założenie wspólnego konta z dzieckiem podczas procesu planowania spadku. Oprócz innych świadczeń gwarantuje to, że w przypadku niezdolności rodzica dziecko może pokryć związane z tym wydatki.

Korzyści ze wspólnych rachunków bankowych

Zanim omówimy, co dzieje się ze wspólnym rachunkiem bankowym po śmierci jednej osoby, przyjrzyjmy się korzyściom z otwarcia tego typu konta:

 • Prawdopodobnie uniknięcie spadku:jeśli konto znajdowało się tylko na nazwisko zmarłego członka rodziny, będzie musiało przejść przez test spadkowy, aby inni krewni mogli uzyskać do niego dostęp. Ale jeśli założyliście konto razem, na przykład założyliście wspólne konto bankowe z rodzicem, który niedawno zmarł, testament może nie być konieczny.
 • Śledzenie nawyków związanych z wydatkami: wniektórych związkach jeden z małżonków może być bardziej odpowiedzialny za pieniądze niż drugi. Dostęp do wspólnych danych na kontach może pomóc parom w monitorowaniu i omawianiu nawyków dotyczących wydatków i celów finansowych.Zwiększone zaufanie:Otwarcie wspólnego konta z dzieckiem może promować zaufanie, ponieważ będziesz mógł obserwować, w jaki sposób wydaje swoje pieniądze. Pokazuje również chęć przejrzystości i uczciwości w kwestii nawyków finansowych.Prostszy proces płacenia rachunków:jeśli Ty i Twój partner podzielicie rachunki, posiadanie wspólnego konta może znacznie ułatwić ich płacenie. Nie będziesz musiał czekać na przelanie pieniędzy z jednego konta na drugie przed przesłaniem płatności. Partner, który lepiej pamięta o terminowych płatnościach, może po prostu uzyskać dostęp do konta i dokonywać płatności, kiedy zechce.Ale wspólne konto nie zawsze jest najlepszym pomysłem dla każdego. W przypadku zerwania lub rozwodu wspólne konto może skomplikować sprawę. Brak prywatności może być również problemem dla niektórych par lub krewnych, a niektóre osoby mogą nienawidzić przejrzystości, która zapewnia tego typu konto.

  Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest zaufanie. Aby wspólne konto działało, musisz mieć wiarę, że obie strony będą odpowiedzialne za środki na koncie.

  Czy wspólne konta podlegają spadkowi?

  Wspólne konta nie zawsze podlegają spadkowi. Kiedy ktoś umiera, wszelkie wspólne rachunki maklerskie lub bankowe z prawem do przetrwania mogą trafić bezpośrednio do współwłaściciela i obejść spadek.

  Większość instytucji finansowych prosi Cię o przedstawienie aktu zgonu i wypełnienie wymaganych formularzy, aby rozpocząć proces przeniesienia. Jest to jedna z głównych korzyści wynikających z otwarcia wspólnego konta z prawem do przeżycia. Jeśli rozważasz otwarcie (lub już masz) wspólne konto, zapytaj swoją instytucję finansową, czy automatycznie realizuje prawa do śmierci.

  W niektórych przypadkach będziesz musiał podpisać dodatkowy dokument, aby wskazać prawo do przetrwania. Powinno to zapewnić pozostałemu przy życiu właścicielowi wspólnego konta możliwość dalszego dostępu do środków, nawet jeśli współwłaściciel umrze.

  Dziedziczenie wspólnego rachunku – obawy podatkowe

  Po odziedziczeniu wspólnego rachunku bankowego możesz spotkać się z konsekwencjami podatkowymi. Po śmierci współwłaściciela staniesz się odpowiedzialny za wszelkie podatki dochodowe na koncie, jako jedyny właściciel konta. Chociaż może to nie być wielkim problemem w przypadku konta oszczędnościowego, ważne jest, aby pamiętać o kontach inwestycyjnych.

  Jeśli ty i poprzedni współwłaściciel wspólnie dzieliliście się rachunkiem podatkowym, należy odpowiednio zgłosić w zeznaniu podatkowym uzyskany wcześniej dochód. Te informacje należy również umieścić w ostatecznym zeznaniu podatkowym zmarłego właściciela.

  Czy wspólne rachunki bankowe są zamrażane, gdy ktoś umiera?

  Bank może zamrozić czyjeś konto bankowe po jego śmierci, jeśli żaden z krewnych nie powiadomi banku o śmierci. W niektórych przypadkach dom pogrzebowy powiadomi Administrację Ubezpieczeń Społecznych o śmierci, przerywając wypłaty z ubezpieczenia społecznego.

  Ubezpieczenie społeczne to płatność miesięczna i nie jest naliczana proporcjonalnie do pory miesiąca, w którym umarł odbiorca. Oznacza to, że krewni, którzy przeżyli, muszą zwrócić wszelkie czeki otrzymane pocztą do rządu Stanów Zjednoczonych. Departament Skarbu USA może cofnąć płatności, które zostały bezpośrednio zdeponowane na koncie zmarłej osoby.

  Ubezpieczenie społeczne może później skontaktować się z bankiem, aby poinformować ich, że osoba zmarła i że pozostali przy życiu członkowie rodziny muszą zwrócić pieniądze.

  Posiadanie rachunku bankowego w zaufaniu

  A co, jeśli wolisz nie mieć wspólnego konta z członkiem rodziny, ale nadal chcesz, aby po tym, jak zdałeś egzamin, otrzymali środki na Twoje konto? Masz kilka różnych opcji tego zadania, na przykład użycie zaufania.

  Możesz posiadać konto bankowe w imieniu żywego trustu, aby pomóc swoim bliskim uniknąć spadku po śmierci. Gdy przejdziesz dalej, Twój następca powierniczy może przejąć środki na Twoim koncie i przekazać je wskazanemu beneficjentowi bez potrzeby testowania.

  Poinformuj swój bank, że chcesz przenieść swoje konto do funduszu, o którym mowa. Najprawdopodobniej dadzą ci kilka formularzy do wypełnienia i podpisania, a następnie dostosują swoje dane wraz z wyciągami z konta. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego procesu, nie wahaj się porozmawiać z prawnikiem ds. Planowania spadku.

  Uzyskaj pomoc w planowaniu nieruchomości w Arizonie

  JacksonWhite oferuje szeroki wachlarz usług planowania nieruchomości rodzinom z Arizony, w tym tworzenie trustów i zarządzanie dystrybucją aktywów finansowych. Plan nieruchomości w Arizonie pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze Twojej rodziny po śmierci ukochanej osoby. Jeśli masz pytania lub chciałbyś umówić się na konsultację z prawnikiem ds. Planowania nieruchomości, zadzwoń do nas lub wypełnij formularz online.

  Zadzwoń do adwokata ds. Nieruchomości w Arizonie, Dave’a Weeda, pod numer (480)467-4325, aby omówić swoją sprawę.Umów się na konsultacjęWypełnij poniższy formularz, aby uzyskać konsultację i omówić najlepsze opcje prawne.