Co to jest Bitcoin i jak to działa?

Category: Więc Możesz
17 lutego 2021

Jeśli uważasz, że koncepcja Bitcoin jest myląca, nie jesteś sam. Wirtualna waluta jest stałym źródłem kontrowersji, ale nadal nie jest dobrze rozumiana.

Czy bitcoiny to te monety, które widzę na zdjęciach?

Nie. Te monety to nowość, której gazety używały na zdjęciach, ponieważ nie mogły znaleźć niczego innego, co by zilustrowało ich historie o Bitcoinie.

Bitcoin to cyfrowy token – bez fizycznego zaplecza – który można przesyłać elektronicznie od jednego użytkownika do drugiego w dowolnym miejscu na świecie. Bitcoin można podzielić do ośmiu miejsc po przecinku, więc możesz wysłać komuś 0,00000001 Bitcoinów. Ta najmniejsza część Bitcoina – grosz ze świata Bitcoinów – jest określana jako Satoshi, od nazwiska anonimowego twórcy Bitcoin.

To wszystko jest mylące, ponieważ Bitcoin to także nazwa sieci płatniczej, w której przechowywane i przenoszone są cyfrowe tokeny Bitcoin.

W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci płatniczych, takich jak Visa, sieć Bitcoin nie jest obsługiwana przez jedną firmę ani osobę. System jest obsługiwany przez zdecentralizowaną sieć komputerów na całym świecie, które śledzą wszystkie transakcje Bitcoin, podobnie do sposobu, w jaki Wikipedia jest utrzymywana przez zdecentralizowaną sieć autorów i redaktorów.

Zapis wszystkich transakcji Bitcoin, które te komputery są stale aktualizowane, jest znany jako blockchain.

Dlaczego przestępcy lubią Bitcoin?

Przestępcy zaczęli korzystać z Bitcoin, ponieważ każdy może otworzyć adres Bitcoin i rozpocząć wysyłanie i odbieranie Bitcoinów bez podawania imienia i nazwiska ani tożsamości. Nie ma centralnego organu, który mógłby zbierać te informacje.

Bitcoin po raz pierwszy wystartował w 2011 roku, kiedy handlarze narkotyków zaczęli przyjmować płatności w Bitcoin na czarnej stronie internetowej znanej jako Silk Road. Chociaż Jedwabny Szlak został zamknięty w 2013 roku, pojawiły się podobne witryny, aby go zastąpić.

Niedawno Bitcoin stał się metodą dokonywania płatności okupu – na przykład, gdy twój komputer zostaje przejęty przez tak zwane oprogramowanie ransomware.

Dlaczego rząd po prostu tego nie zamknie?

Zapisy sieci Bitcoin, w tym wszystkie salda i transakcje, są przechowywane na każdym komputerze pomagającym w utrzymaniu sieci – około 9500 komputerów pod koniec 2017 roku.

Gdyby rząd zabronił Amerykanom uczestniczenia w tej sieci, komputery i osoby prowadzące rejestry w innych krajach nadal mogłyby kontynuować. Zdecentralizowany charakter Bitcoina jest również jedną z cech, które sprawiły, że stał się popularny wśród ludzi podejrzliwych wobec władz rządowych.

Czy użytkownicy Bitcoin mogą dać sobie więcej Bitcoinów?

Każdy, kto pomaga w utrzymaniu bazy danych wszystkich transakcji Bitcoin – blockchain – może zmienić swoją własną kopię rekordów, aby dodać więcej pieniędzy. Ale jeśli ktoś to zrobił, inne komputery obsługujące rekordy zauważyłyby rozbieżność, a zmiany zostałyby zignorowane.

Czy istnieją legalne zastosowania?

Tylko niewielki procent wszystkich transakcji w sieci Bitcoin jest jawnie nielegalny. Większość transakcji to ludzie kupujący i sprzedający Bitcoiny na giełdach, spekulujący na temat przyszłych cen. Wokół Bitcoina powstał cały świat inwestorów o wysokiej częstotliwości.

Ludzie w krajach o wysokiej inflacji, takich jak Argentyna i Wenezuela, kupili Bitcoin za lokalną walutę, aby uniknąć utraty oszczędności na skutek inflacji.

Jednym z najpopularniejszych planów biznesowych jest wykorzystanie Bitcoin do przesyłania pieniędzy za granice międzynarodowe. Duże międzynarodowe przelewy pieniężne mogą zająć tygodnie, gdy przechodzą przez banki, a miliony dolarów Bitcoin można przelać w ciągu kilku minut. Jak dotąd jednak te praktyczne zastosowania Bitcoina rozwijały się powoli.

Jak mogę kupić Bitcoin?

W większości krajów są firmy, które sprzedają Bitcoiny w zamian za lokalną walutę. W Stanach Zjednoczonych firma Coinbase połączy Twoje konto bankowe lub kartę kredytową, a następnie sprzeda Ci monety za dolary. Otwarcie konta w Coinbase jest podobne do otwarcia tradycyjnego rachunku bankowego lub maklerskiego, z dużą ilością weryfikacji tożsamości w celu zadowolenia władz.

Dla osób, które nie chcą ujawniać swojej tożsamości, usługi takie jak LocalBitcoins będą łączyć ludzi, którzy chcą spotkać się osobiście, aby kupować i sprzedawać Bitcoiny za gotówkę, generalnie bez konieczności weryfikacji tożsamości.

Kto decyduje, ile wart jest Bitcoin?

Cena Bitcoina stale się zmienia i jest określana w drodze licytacji na otwartym rynku na giełdach Bitcoin, podobnie do sposobu, w jaki ceny akcji i złota są określane podczas licytowania na giełdach.

Co to jest wydobywanie bitcoinów?

Wydobywanie bitcoinów odnosi się do procesu, w którym nowe bitcoiny są tworzone i przekazywane komputerom pomagającym w utrzymaniu sieci. Komputery biorące udział w wydobywaniu bitcoinów toczą swego rodzaju wyścig obliczeniowy, aby przetwarzać nowe transakcje przychodzące do sieci. Zwycięzca – generalnie osoba z najszybszymi komputerami – dostaje teraz porcję nowych Bitcoinów, 12,5 z nich. (Nagroda jest zmniejszana o połowę co cztery lata).

Na ogół co 10 minut pojawia się nowy zwycięzca, a na świecie będzie aż 21 milionów Bitcoinów. W tym momencie nie zostaną utworzone żadne nowe Bitcoiny. Oczekuje się, że ten limit zostanie osiągnięty w 2140 r. Do tej pory rozprowadzono około 16 milionów Bitcoinów.

Każdy istniejący Bitcoin został stworzony tą metodą i początkowo przekazany komputerowi pomagającemu w utrzymaniu rekordów. Każdy może ustawić swój komputer na wydobywanie bitcoinów, ale obecnie tylko osoby ze specjalistycznym sprzętem mogą wygrać wyścig.

Czy istnieją konkurenci Bitcoin?

Dużo. Ale te inne wirtualne waluty nie mają tylu obserwujących co Bitcoin, więc nie są tak warte. Podobnie jak w prawdziwym świecie, waluta jest warta tylko tyle, ile osób chce ją przyjąć za towary i usługi.