Co stanie się z twoimi pieniędzmi, gdy umrzesz?

Category: Zwłaszcza Jeśli
17 lutego 2021

Kiedy ukochana osoba umiera, zarządzanie tym, co dzieje się z jej pieniędzmi, może nie znajdować się na szczycie listy, ale jest to ważny proces, przez który ostatecznie będziesz musiał przejść. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez kroki, które musisz wykonać, aby poradzić sobie z pieniędzmi i kontami na nazwisko ukochanej osoby.

Dowiesz się więcej o:

Zanim przejdziesz przez proces uzyskiwania dostępu i zamykania rachunków bankowych ukochanej osoby, ważne jest, aby uzyskać listę wszystkich ich rachunków. Czy otworzyli jakieś dodatkowe rachunki budżetowe lub ISA w banku innym niż ich rachunek bieżący?

Zastanawiasz się, jak znaleźć konto bankowe zmarłego krewnego? Prześledzenie kont ukochanych osób może być trudne, zwłaszcza jeśli zmarli oni bez testamentu. Banki mają napisać do Ciebie, jeśli konto było nieaktywne przez dłuższy czas, ale w przypadku kont oszczędnościowych może to potrwać do trzech lat, więc najlepiej załatwić sprawę wcześniej. Moje utracone konto może pomóc w śledzeniu kont ukochanej osoby, jeśli nie masz pewności, czy uzyskałeś do nich dostęp.


Co stanie się z Twoim kontem bankowym, gdy umrzesz?

Poniżej znajduje się lista często zadawanych pytań dotyczących tego, co stanie się z Twoim kontem bankowym, gdy umrzesz lub umiera ukochana osoba. Może to być skomplikowany proces, jeśli istnieje wiele kont, z którymi musisz się zmierzyć, więc pamiętaj, aby szukać pomocy i porady, jeśli jej potrzebujesz. Pomocna może też być rodzina i bliscy przyjaciele.

Kto może uzyskać dostęp do rachunku bankowego zmarłego i go zamknąć?Może to zrobić wykonawca wskazany w testamencie lub, jeśli nie został wyznaczony wykonawca, zarządca (główny beneficjent). Skontaktują się z danym bankiem i przedstawią dowód śmierci, aby rozpocząć proces. Akt zgonu jest zwykle akceptowany jako dowód.

Zamknięcie konta bankowego po śmierci kogośPoniższe kroki wyjaśnią, jak zamknąć konto bankowe po śmierci:

  Egzekutor / zarządca będzie zobowiązany do skontaktowania się z bankiem i przedstawienia dowodu zgonu – należy również zwrócić uwagę, że wykonawca / zarządca musi udowodnić, że jest tym, za kogo się podaje, składając testament (lub dowód pokrewieństwa ze zmarłym).

Bank zamrozi konto.

Wykonawca lub administrator będzie musiał poprosić o zwolnienie środków – czas potrzebny na to będzie się różnić w zależności od ilości pieniędzy na koncie.

Każdy bank będzie miał własne wytyczne dotyczące kwot pieniężnych i czasów zwolnienia. Typowa kwota do natychmiastowego zwolnienia wynosi od 15 000 GBP do 50 000 GBP.

Bank zwykle prosi o przedstawienie Grant of Probate przed zwolnieniem jakichkolwiek środków. Dzieje się tak, ponieważ są one prawnie zobowiązane do sprawdzenia, czy wydają pieniądze właściwej osobie.

 • Gdy bank będzie zadowolony z Grant of Probate, zwolni fundusze.
 • Ważne jest, aby pamiętać, że może być wymagane okazanie dotacji spadkowej, nawet jeśli kwota pieniężna na koncie jest niewielka. Może to mieć kilka przyczyn, takich jak złożona wola.


  Jak długo trwa zamknięcie rachunku bankowego zmarłego?

  Czas potrzebny do zamknięcia rachunku bankowego zmarłego zależy od kwoty pieniężnej, która jest tam przechowywana. W niektórych przypadkach możesz wymagać zwolnienia środków przed otrzymaniem Grant of Probate, być może w celu pokrycia kosztów pogrzebu lub opłat spadkowych.

  Możesz rozważyć poproszenie kogoś z banku o pomoc w tej sprawie. Będą w stanie doradzić Ci najlepszy sposób postępowania.

  Co dzieje się ze wspólnymi kontami po śmierci?

  Jeśli ktoś umrze i był posiadaczem konta na wspólnym koncie – być może z małżonkiem lub dziećmi, kolejne kroki mogą być trochę zagmatwane.

  Oczywiście pozostały przy życiu posiadacz konta może założyć, że pieniądze zostały im przekazane lub może zapytać, czy konto może pozostać otwarte w ich imieniu. Powstaje również pytanie, czy pieniądze powinny być traktowane jako część majątku zmarłego i życzenia w testamencie.

  Większość kont wspólnych obejmuje prawa do przeżycia. Oznacza to, że pozostały przy życiu posiadacz rachunku może przejąć pełną własność konta, przedstawiając w banku akt zgonu zmarłego. Według The Balance „ Konta wspólne zazwyczaj nie stanowią wkładu do majątku spadkowego zmarłego, co oznacza, że ​​warunki konta zastępują testament zmarłego.

  Dziedziczenie wspólnego konta może wiązać się z konsekwencjami dotyczącymi podatku dochodowego, podatku od nieruchomości i podatku od spadków. Ważne jest, aby porozmawiać o tym z kimś z banku, aby dowiedzieć się więcej.


  Co dzieje się z obligacjami premium po śmierci?

  Jeśli Twoja ukochana osoba posiadała obligacje premium przed śmiercią, wykonawca lub główny beneficjent może zdecydować się na spieniężenie inwestycji lub zażądanie, aby pozostała bez zmian.

  Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę:

   Jeśli obligacje nie zostaną spieniężone w ciągu pierwszego roku po śmierci, nadal biorą udział w losowaniu nagród. Jeżeli nagroda zostanie wygrana, wykonawca lub główny beneficjent może ją odebrać, ale musi ona pozostać w imieniu zmarłego.

 • Wykonawca lub główny beneficjent powinien powiadomić National Savings and Investments o śmierci posiadacza obligacji. Oznacza to, że nagrody można wysłać do właściwej osoby. Gdy NS&I dowie się o śmierci, rozpoczyna się 12-miesięczny okres utrzymywania.
 • Zwróć również uwagę, że jeśli wartość obligacji przekracza 5000 GBP, musisz mieć przyznany Grant of Probate, zanim będziesz mógł ubiegać się o nagrody z kart do głosowania. NS&I wyraźnie stwierdza, że ​​nie ma ram czasowych na zbieranie wygranych i szczegółowo omawia proces obligacji, gdy ktoś umiera.


  Co stanie się z Twoją emeryturą, gdy umrzesz?

  Jeśli zastanawiasz się „co stanie się z moją emeryturą, gdy umrę?, Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi emerytur państwowych i prywatnych poniżej.

  Jeśli zmarły miał emeryturę państwową , musisz skontaktować się z służbą emerytalną, z której korzystał, aby mogła wstrzymać dalsze płatności.

  Partner lub małżonek zmarłego może być uprawniony do wypłaty emerytury państwowej. To zależy od:

   Kwota wpłaconych przez nich składek na ubezpieczenie społeczne

 • Kiedy Ty (i Twój partner lub współmałżonek) osiągniesz wiek emerytalny – jeśli tego nie zrobiłeś, możesz kwalifikować się do świadczeń z tytułu śmierci bliskiej osoby
 • GOV.UK ma więcej informacji na temat emerytur państwowych w przypadku śmierci.

  Emerytury osobiste i emerytury pracownicze

  Powinieneś sprawdzić, czy zmarły miał emeryturę osobistą lub zakładową. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z dostawcą, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji, w tym o kwocie i kolejnych krokach. Jeśli nie znasz dostawcy, możesz skontaktować się z pracodawcą zmarłego, aby się dowiedzieć.

  Jeśli uważasz, że zmarły miał emeryturę, ale nie ma śladu, GOV.UK oferuje usługę śledzenia emerytur, o którą możesz zapytać.

  Dalsze porady

  Obsługa majątku bliskiej osoby po jej śmierci może być trudna, zwłaszcza jeśli nie zostawili testamentu lub otworzyli wiele rachunków bankowych. Również w przypadku różnych rodzajów zadłużenia może być mylące, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z rodziną i bliskimi przyjaciółmi, jeśli potrzebujesz pomocy.

  Pamiętaj, że przeszkolony personel banków, prawników i NS&I będzie w stanie udzielić Ci wskazówek, jeśli będziesz ich potrzebować.

  Dowiedz się więcej o tym, co zrobić, gdy ktoś umiera, aby pomóc Ci zarządzać wszystkim, o czym musisz pomyśleć w i tak trudnym momencie.

  Czy ktoś umarł?

  Twój lokalny zakład pogrzebowy będzie w stanie zorganizować odebranie ukochanej osoby i przekazanie jej pod opiekę w najbliższym dostępnym czasie.

  Poprowadzą Cię na każdym kroku, od momentu śmierci ukochanej osoby do przygotowania wszystkich niezbędnych rzeczy do pogrzebu.